• دوشنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-7484-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

2.7 درصد جمعیت استان مرکزی را معلولان تشکیل می دهند

مدیر کل بهزیستی استان مرکزی گفت: 10 درصد جمعیت جهان دارای معلولیت هستند، اما این رقم در کشور ایران حدود 4.5 درصد است و در استان مرکزی 2.7 درصد جمعیت را معلولان تشکیل می‌دهند.

بهروز رفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، با اشاره به اینکه در کل کشور یک میلیون و 500 هزار معلول تحت پوشش خدمات سازمان بهزیستی هستند، افزود: سهم استان مرکزی از این تعداد 30 هزار معلول است.

وی با اشاره به اینکه 11 هزار و 500 معلول استان را زنان و مابقی را مردان تشکیل می‌دهد، گفت: بالغ بر 40 درصد جمعیت معلول استان مرکزی قابلیت اشتغال دارند و مددجویان با معلولیت شدید قادر به کار و ایجاد شغل نیستند.

وی میانگین سطح تحصیلات معلولانی که قابلیت اشتغال در استان دارند را مدرک دیپلم بیان کرد و افزود: اشتغال در مراکز تولیدی و خدماتی از جمله مشاغلی است که می‌توان برای مددجویان ایجاد کرد البته لازمه اشتغال در این مراکز ایجاد دسترسی مناسب و رفع محدودیت برای تردد معلولان است.

این مقام مسئول در بهزیستی استان مرکزی در ادامه بر همکاری دستگاه‌های مختلف استان بویژه شهرداری‌ها در مناسب‌سازی معابر و تسهیل در تردد معلولان تاکید کرد و گفت: جلسات متعددی در این خصوص تشکیل و سازمان بهزیستی به عنوان دبیر این جلسه پیگیری‌های ویژه را برای تسهیل در تردد معلولان و مناسب‌سازی معابر صورت داده است.

وی ادامه داد: با دستور استانداری مرکزی، شهرداری‌ها و سایر ادارات ذیربط مکلف به بهبود و مناسب‌سازی معابر و مبلمان‌های شهری به گونه‌ای شوند که معلولان جسمی و حرکتی، نابینا، فلج مغری و حتی سالمندان بتوانند به راحتی تردد کنند.

رفیعی از مناسب‌سازی 28 درصد معابر استان برای تسهیل در تردد معلولان خبر داد و افزود: امیدواریم این میزان مناسب سازی انجام شده برای بهبود در تردد معلولان آغازی برای توسعه مناسب سازی معابر و مبلمان‌های شهری در نقاط مختلف استان باشد.

وی در پایان مشکلات حمایتی و معیشتی معلولان را مورد تاکید قرار داد و افزود: تغییر نگاه از حمایتی به  توانمندسازی معلولان ضرورت دارد. باید با توانمندسازی افرادی که در چرخه معلولیت خفیف قرار دارند بتوانیم به نگاه حمایتی و پرداخت مستمری را معطوف معلولانی کنیم که از معلولیت شدیدتری برخوردار هستند.

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: