• دوشنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-1985-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ----

تخریب اثر ثبت ملی شده در اراک/متعرضان پاسخگو باشند

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی: تعدادی از ورثه خانه تاریخی حاجباشی اراک قسمتی از این بنا که هفته گذشته به ثبت ملی رسیده بود را تخریب کردند و می بایست در محاکم قضایی پاسخگو باشند.

به گزارش ایسنا، به دنبال انتشار خبر تخریب یک اثر ملی در اراک سیدمحمدحسینی در این خصوص اظهار کرد: نیمه شب گذشته تعدادی از ورثه خانه تاریخی حاجباشی اراک بر خلاف قانون اقدام به تخریب قسمت هایی از این بنای ارزشمند کرده اند. این اقدام تعرض به یک ثروت ملی است و به جد و بدون کوچکترین ملاحظه ای پیگیری قانونی خواهد شد. خاطیان میبایست ابتدا به مراجع قضایی و سپس افکار عمومی پاسخگو باشند.

وی افزود: کارشناسان اداره کل در مرحله تشکیل پرونده این بنا برای ثبت ملی، برداشت های تخصصی و دقیقی را از این بنا داشته اند و با زحمات مداوم و صرف هزینه های قابل توجه پرونده ثبت ملی این بنا را تهیه کردند تا هفته گذشته که این اثر به ثبت ملی رسید اما اکنون عده ای با تعرض به این بنا در حقیقت تیشه بر ریشه قانون زده اند.

حسینی گفت: با اطلاع کارشناسان و یگان حفاظت اداره کل، از پیشروی بیشتر تخریبگران جلوگیری شد، اما متخلفان در عین قساوت اقدام به تخریب ستون های اصلی بنا کرده اند. اداره کل نیز اکنون به دنبال حکم بازداشت متعرضان به این بناست.

وی افزود: هر مدیر، فرد آگاه و یا ورثه ای که به این بنا متعرض شده می بایست پاسخگو و منتظر پیگیری ویژه اداره کل در این خصوص باشد زیرا به هیچ عنوان از این تخلف آشکار نخواهیم گذشت.

حسینی در پایان گفت: از دادستان اراک تقاضا می کنیم که با حضور شایسته و پررنگ در این ماجرا، یک اتمام حجت بسیار جدی با متعرضان به این بنای تاریخی شود تا متخلفان و متعرضان به  ثروت های ملی هوشیار باشند که میراث فرهنگی کشور یک ثروت ملی است و مراجع قانونی به اشد مجازات با خاطیان برخورد می کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: