• دوشنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-7684-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

ترکش طرح 55 متری بر پیکره خانه حاجی باشی اراک/شکوائیه‌ میراث فرهنگی به مراجع قضائی منعکس می شود

رئیس  گروه حفظ و احیای بناها و محوطه‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی با تشریح جزئیات تخریب خانه حاجی باشی اراک به عنوان یک اثر ملی، این اقدام را یکی از تبعات اجرای طرح 55 متری در این شهر دانست.

اسماعیل شراهی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، با اشاره به تخریب سازمان یافته این اثر ملی ثبت شده در اراک اظهار کرد: با توجه به حضور مقامات شهرداری در مکان تخریب شده به نظر می‌رسد که این تخریب توسط شهرداری اراک سازماندهی شده است.

وی با اشاره به قرار گرفتن این بنای تاریخی در طرح 55 متری اظهار کرد: به دلیل نارضایتی‌هایی که در خصوص قرار گرفتن این بنای تاریخی در طرح 55 متری بعمل آمده بود، می‌توان تخریب این بنا را قربانی طرح 55 متری دانست.

وی با اشاره به انجام بررسی‌های کارشناسی و تحقیق برای اطلاع دقیق از چرایی تخریب این اثر ملی، اظهار کرد: این بنا به نام خانه احمدقلی‌خان ‌حاجی‌باشی با شماره 31862 در تاریخ دهم آبان ماه 1396 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و مراتب ثبت آن به استانداری مرکزی ابلاغ شده است.

این مقام مسئول در میراث فرهنگی استان به قابلیت‌های خاص این بنای تاریخی اشاره کرد و گفت: نوع تزئینات و الگوی معماری و تلفیق فضاهای مختلفی که نشان از معماری اواخر دوره قاجار دارد موجب شد تا از طرف کمیته ثبت آثار میراث فرهنگی استان و کمیته ثبت آثار سازمان، واجد ارزش شناخته شود و پروسه ثبت ملی آن در دستور کار قرار گیرد.

وی ادامه داد: مراتب ثبت این بنای ارزشمند تاریخی از طریق یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار استان به مالکین نیز ابلاغ شده و به اطلاع عموم نیز رسانده شده بود و اعتراضی هم صورت نگرفته است، در حالیکه مالکین ادعا می‌کنند که مراتب ثبت به اطلاع آنان رسانده نشده است.

شراهی با تاکید بر لزوم پاسخگو بودن مالک، مدیر یا فرد آگاهی که نسبت به این اثر تاریخی متعرض شده است، گفت: در لوح ثبتی این اثر تاریخی تصریح شده است که اثر مذکور تحت حفاظت و نظارت سازمان میراث فرهنگی است و هرگونه دخل و تصرف یا عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود برابر مواد 558 لغایت 569 از کتاب پنجم قانون مجازات‌های اسلامی، تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده، جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر صرفا با نظارت سازمان میراث فرهنگی صورت خواهد گرفت.

وی با تاکید بر ورود سازمان میراث فرهنگی به جلوگیری از ادامه تخریب احتمالی، افزود: مراتب تخلف صورت گرفته با تنظیم شکوائیه‌ای از سوی سازمان به مراجع قضائی منعکس و مجازات قانونی برای متخلف یا متخلفین اعمال خواهد شد.

وی در خصوص جلب رضایت مالکین این بنای تاریخی برای پروسه ثبت آن گفت: ثبت یک اثر تاریخی با تشخیص سازمان میراث فرهنگی صورت می‌گیرد و ثبت تاریخی یک اثر به معنای نفی مالکیت نیست، مالک با انجام ثبت از حمایت‌های معنوی و مادی برای حفظ اثر برخوردار خواهد شد.

شراهی تاکید کرد: لازمه تملک یک اثر تاریخی ثبت ملی آن است و پس از طی فرآیند ثبت حمایت های لازم برای حفظ اثر صورت می گیرد، اما متاسفانه پس از مدت کوتاهی که از ابلاغ ثبت می گذرد، تخریب صورت گرفته است.

وی بیان کرد: رسالت سازمان میراث فرهنگی ثبت بناهای تاریخی است و باید فرآیند ابلاغ را قانونی انجام دهد. در خصوص این بنای تاریخی نیز پروسه ثبتی به طور دقیق و قانونمند صورت گرفته است و اعتراضی هم نسبت به این فرآیند صورت نگرفته اما به یکباره و به دلایلی که بزودی روشن خواهد شد، این بنای ارزشمند تخریب شد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: