• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-2091-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

طی هشت ماه نخست 96؛

پرداخت 1200 میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک مسکن در استان مرکزی

مدیر شعب بانک مسکن استان مرکزی گفت: طی هشت ماه نخست سال جاری 1200 میلیارد تومان تسهیلات از سوی این بانک در استان مرکزی پرداخت شده است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، مجید امیری در نشستی مطبوعاتی با بیان اینکه بانک مسکن بانک توسعه ای تخصصی در حوزه مسکن و توسعه شهری با رویکرد پشتیبانی از اهداف کلان دولت در توسعه کمی و کیفی است گفت: این بانک نقش موثری در توانمندی مالی فاقدین مسکن دارد و به تامین مالی و اجرای مسائل مالی بانکی طرح های توسعه ای دولت در حوزه مسکن، توسعه و بازآفرینی کمک شایانی می کند.

وی تصریح کرد: بانک مسکن جهت تحرک بخشی بازار مسکن و تقویت طرف تقاضا و افزایش قدرت اجرایی برنامه ای تعریف کرده که و طی یک هفته اخیر ابلاغ و عملیاتی شده است.

امیری اعطای تسهیلات به دارندگان حساب صندوق مسکن با سررسید موعد دریافت وام به میزان تسهیلات متعلقه از تسهیلات بدون سپرده خرید را از جمله برنامه های در نظر گرفته دانست و افزود: متقاضیان همزمان با تسهیلات خرید از 20 میلیون تومان تسهیلات جعاله یا تسهیلات تعمیر مسکن می توانند استفاده کنند.

وی اضافه کرد: دارندگان حساب صندوق پس انداز مسکن جوانان نیز که موعد دریافت تسهیلات آنها فرارسیده است می توانند به میزان تسهیلات متعلقه تا سقف تسهیلات 50 میلیون تومان در اراک و ساوه و 40 میلیون تومان در دیگر شهرستان های استفاده کنند البته دارندگان این حساب از امتیاز دریافت تسهیلات زوجین نیز می توانند استفاده کننده به طوری که زوج و زوجه اگر هر دو این حساب را داشته باشند می توانند همزمان برای خرید یک واحد مسکونی از این تسهیلات استفاده کنند.

مدیر شعب بانک مسکن استان مرکزی به برنامه سوم تعیین شده از سوی بانک اشاره کرد و گفت: متقاضیان دریافت تسهیلات بدون سپرده می توانند با خرید اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن، همچنین به صورت انفرادی از 10 میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و 20 میلیون تومان طرح زوجین استفاده کنند.

وی گفت: تسهیلات طرح زوجین از محل اوراق در اراک 80 میلیون تومان است و زوجین می تواند از 10 میلیون تومان تسهیلات انفرادی خرید مسکن و 20 میلیون تومان تسهیلات جعاله نیز استفاده و در واقع 120 میلیون تومان تسهیلات خرید بدون سپرده گذاری دریافت کنند.

امیری با اشاره به اینکه طرح پرداخت جعاله تا پایان سال تمدید شده است، نرخ سود تسهیلات از محل اوراق حق تقدم را 17.5 درصد، نرخ تسهیلات از محل حساب مسکن جوانان را 9 درصد، نرخ تسهیلات از محل حساب مسکن عادی را 11 درصد و از محل صندوق پس انداز مسکن یکم را 9.5 درصد عنوان کرد.

وی مدت زمان بازپرداخت تسهیلات برای صاحبان سپرده را 12 ساله و بدون سپرده را 5 ساله و تسهیلات جعاله را 5 ساله اعلام کرد.

مدیر شعب بانک مسکن استان مرکزی سقف پرداخت تسهیلات به انبوه سازان را مشروط بر اینکه از مشتریان بانک باشند 130 میلیون تومان دانست.

وی درخصوص تسهیلات بافت فرسوده با بیان اینکه طی یک سال گذشته برای 850 واحد در این بافت تسهیلات پرداخت شده است، اظهار کرد: تسهیلات بافت فرسوده 40 میلیون تومان است که بدون سپرده گذاری به متقاضی پرداخت می شود و به افرادی که در بافت فرسوده خواستار خرید یا ساخت مسکن باشند بدون محدودیت از حساب مسکن یکم با نرخ 8 درصد تسهیلات پرداخت می شود.

وی بیشترین پرداخت تسهیلات بافت فرسوده را مربوط به اراک و سپس خمین دانست و افزود: طبق مذاکرات صورت گرفته با شهرداری اراک جهت آگاهی بخشی به منظور بازسازی بافت فرسوده بانک وارد توسعه شهری می شود و شهرداری نیز 50 درصد تخفیف صدور جواز ساخت درنظر گرفته است.

امیری اضافه کرد: در سند چشم انداز پشتیبانی مالی در احیای مسکن بافت فرسوده سالانه 270 منطقه دیده شده است که با تامین مالی احیا می شود البته بانک بواسطه تامین مالی نظارت اقتصادی را دنبال می کند و تا به امروز یک ریال انحراف در تسهیلات پرداخت شده وجود نداشته است.

وی در خصوص معوقات بانک مسکن در استان مرکزی تصریح کرد: بانک مسکن 11 هزار میلیارد تومان منابع دارد که 23 هزار و 500 میلیارد تومان مصارف و مانده تسهیلات است و از این رقم 835 میلیارد تومان مطالبات وجود دارد. ضریب ریسک این بانک 3.2 درصد است که شرایط ایده آلی را در شبکه بانکی به خود اختصاص داده است اما چون پرداخت تسهیلات در سطح خرد است تعداد پرونده های این میزان معوقات 28 هزار پرونده است.

مدیر شعب بانک مسکن استان مرکزی با اشاره به طرح همت 2 بیان کرد: این طرح مربوط به بخشودگی جرائم اقساط معوق تا پایان آذرماه است که با اقدام نسبت به پرداخت دیون مشمول بخشودگی می شوند.

وی به همکاری بانک ها با نهادهای حمایتی اشاره کرد و گفت: هزار واحد در مهاجران به مددجویان امداد و بهزیستی استان تحویل شد به طوری که بهزیستی و کمیته امداد با پرداخت رقمی به عنوان آورده متقاضیان وام 4 درصد دریافت کردند.

امیری با بیان اینکه برای پرداخت تسهیلات از متقاضی سند مالکیت به عنوان تضمین دریافت می شود، افزود: این اقدام در زمانی صورت می گیرد که توانایی متقاضی در پرداخت اقساط محرز نباشد درغیراین صورت سند مالکیت دریافت نمی شود و تنها به مدارکی که توانایی پرداخت اقساط را نشان دهند اکتفا می شود.

وی اضافه کرد: بانک مسکن همچنین در زلزله کرمانشاه برای احیای واحدهای تخریب شده 50 درصد کل تسهیلات بانک مرکزی را جهت بازسازی تامین می کند به طوری که در مناطق روستایی تسهیلات 4 درصد و در مناطق شهری تسهیلات 5 درصدی درنظر گرفته شده است.

مدیر شعب بانک مسکن استان مرکزی میزان تسهیلات پرداخت شده در استان مرکزی طی هشت ماهه اخیر را هزار و 200 میلیارد تومان عنوان کرد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: