• چهارشنبه ۲۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-3287-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

ايران در حوزه فعاليت انجمن‌هاي علمي سه قرن از اروپایی ها عقب است

رئیس انجمن مهندسين برق و الكترونيك ايران گفت: ايران در حوزه فعاليت انجمن‌هاي علمي حدود سه قرن از اروپایی ها عقب است .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، حسن غفوري‌فرد در چهارمین کنفرانس ملی سامانه اطلاعات مکانی( GIS ) اظهار كرد: انجمن مهندسين برق و الكترونيك ايران بعد از جنگ تحميلي براي كمك‌رساني به كشور فعاليت خود را آغاز كرد و امروز بيش از ١٠ هزار عضو متشكل از مهندسان و مديران ارشد وزارتخانه‌ها عضو اين انجمن هستند .

وي با اشاره به برگزاري كنفرانس‌های مهم در كشور همچون كنفرانس توزيع به همت وزارت نيرو و وقفه در برگزاري اين كنفرانس بيان كرد: بعد از وقفه ايجاد شده انجمن اقدام به تدارک مقدمات برگزاری این رویداد کرد و در حال حاضر بيست و سومين دوره اين كنفرانس در آستانه برگزاري است .

غفوری‌فرد بر اثربخشي خدمات انجمن‌هاي علمي و نهادهاي دولتي و غيردولتي تاكيد كرد و گفت: ايران در حوزه فعاليت انجمن‌هاي علمي حدود سه قرن از اروپایی ها عقب است، اما با اين وجود انجمن‌هاي پركاري در كشور فعال هستند که انجمن مهندسان برق و الکترونیک ایران از جمله انجمن های فعال و دارای مجله علمی و پژوهشی است.

وی با اشاره به تحقیقات انجام شده در خصوص نقش پژوهش در توسعه کشورها و شرکت‌ها عنوان کرد: این تحقیق 10 سال پیش در خصوص نقش پژوهش در توسعه کشورها و هزار شرکت انجام شد که فاکتورهای مهمی از جمله سرمایه‌گذاری، تعداد مهندسان و ... مورد بررسی قرار گرفت.

وی تاکید کرد: طبق بررسی‌های انجام شده سرمایه‌گذاری بیشتر، سود بالاتر، فروش بیشتر و بازارهای بیشتری را در اختیار قرار داده است و در زمان انجام این تحقیقات یکی از شرکت‌ها بودجه پژوهشی خود را 7.5 میلیارد دلار در نظر گرفته بود در صورتی که رقم و بودجه پژوهشی کشور ایران تنها 200 میلیون دلار بوده است که فاصله 37.5 برابری را نشان می‌دهد.  

رئیس انجمن مهندسين برق و الكترونيك ايران بیان کرد: در گذشته کار پژوهش در ایران کاری لوکس و زینتی به شمار می رفت و در اولویت بعد از تامین نیازهای جامعه جای داشت. در صورتی که کشورهای اروپایی نسبت به پژوهش رویکردی عکس ایران داشتند، کشورهای اروپایی بودجه بالایی را به امر پژوهش اختصاص می دادند و این امر مسیر توسعه و پیشرفت کشور را هموار می کرد و امروز شاهد توسعه‌یافتگی این کشورها هستیم. از سویی بی توجهی دیگر کشورها به امر پژوهش باعث بروز فاصله‌های بسیاری بین کشورهای توسعه‌یافته و در مسیر توسعه شده است و در واقع جهان به جهانی دوقطبی بدل شده است.

غفوری‌فرد بر توجه ویژه به پژوهش تاکید کرد و گفت: NGO ها و انجمن‌های علمی باید در بعد پژوهش تلاش بیشتری داشته باشند و از طرفی وظیفه خود در آگاه‌سازی مسئولان و عمل به وظایف و تکالیف پژوهشی را به انجام برسانند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: