• چهارشنبه ۲۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-3587-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

هدف توسعه سامانه GIS توسعه کشور است

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور هدف توسعه سامانه GIS را توسعه کشور دانست.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، مسعود شفیعی در چهارمین کنفرانس ملی سامانه اطلاعات مکانی( GIS ) با تاکید بر اهمیت اطلاعات مکانی در وزارتخانه‌ها اظهار كرد: این کنفرانس می‌تواند در ارتقای دانش و تحرک متخصصان این حوزه و حرکت در راستای اهداف و برنامه‌های ملی تاثیر گذار باشد.

وی با اشاره به دهه‌های گذشته و شکل‌گیری اولین سازمان متولی اطلاعات مکانی در کشور (سال 1332) بیان کرد: در دهه 50 و 60 در زمینه داده‌های مکانی دغدغه‌هایی وجود داشت و بر این اساس جهت جمع‌آوری و احصای دقیق این داده‌ها و در اختیار گذاری آن برای متخصصان اقدام شد و در این راستا افزایش دقت و گسترش ابزارهای اندازه‌گیری مورد توجه قرار گرفت.

شفیعی با اشاره به دهه 70 و تحولات دنیا در حوزه فناوری تصریح کرد: این تحولات منجر به افزایش ابزارهای اندازه‌گیری و جمع آوری اطلاعات مکانی شد و در این دهه تلاش‌ها متمرکز به افزایش حجم اطلاعات و تولید داده توسط نهادهای غیردولتی و دولتی شد و رویکرد کار از جمع‌آوری به پردازش داده‌ها و بکارگیری آنها تغییر کرد.

وی با بیان اینکه GIS فعالیت‌های سامانه‌های اطلاعات مکانی کشور را راهبری می کند، افزود: در استفاده از این سامانه از ابتدای کار در مسیر ایجاد باور به اهمیت این اطلاعات تلاش شد و امروز شاهد هستیم که در سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها این سامانه فعال است و برگزاری این چهار دوره کنفرانس نشان از اهمیت این سامانه و فراگیری آن دارد. وزارت نیرو نیز در این راستا جزو دستگاه‌های پیشرو و تاثیرگذار بوده است.

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور با تاکید بر اینکه این سامانه به تنهایی به هدف نهایی نمی‌رسد، افزود: هدف را نباید گم کرد. گاهی موضوعات و ابزار جای اهداف را می‌گیرند. هدف ما از توسعه و استفاده از این سامانه توسعه کشور است و باید با محوریت این هدف نهایی از ابزارها استفاده شود.

وی به موضوع آمایش سرزمین در کشور و سه مولفه سرزمین، جمعیت و فعالیت اشاره کرد و گفت: سازمان نقشه‌برداری و نهاد متولی تولید داده‌های مکانی و نقشه در کشور وظیفه خود می‌داند که شناخت از مولفه اول(سرزمین)را دنبال کند و می‌توان از طریق عکس‌برداری، پایش تغییرات پوسته زمین و تغییرات ارتفاعی و تولید نقشه‌های توپوگرافی که زیرساخت کلیه فعالیت‌های ( GIS ) در کشور است، فعالیت دیگر سازمان‌ها را هموار کرد.

شفیعی تصریح کرد: در سال‌های گذشته با تولید نقشه‌های پوششی و موضوعی همواره در کنار وزارتخانه‌ها بوده‌ایم و امروز در چارچوب طرح زیرساخت داده‌های زمانی  SDI در تلاش برای ایجاد زمینه استفاده از ( GIS ) و زیرساخت‌های تبادل هستیم.

وی تحقق هدف نهایی سامانه جامع اطلاعات مکانی را منوط به اشتراک‌گذاری داده‌ها در بستر ملی دانست و گفت: تلاش سازمان ایجاد زیرساخت ملی در این رابطه است.

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور بیان کرد: سازمان تلاش می کند در حوزه SDI ظرفیت وزارت نیرو را در اختیار دیگر دستگاه‌ها قرار دهد.

شفیعی اضافه کرد: در کنار سامانه SDI که تکلیف قانونی و منطبق بر برنامه پنجم توسعه و طرح‌های سیاست اقتصاد مقاومتی است، در موضوعات دیگر همچون جی‌نف زمینه‌ساز تبادل اطلاعات و همکاری با سازمان پست هستیم.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: