• یکشنبه ۲۶ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-4187-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

براي اولين بار،

ورود دانشگاه علوم پزشكي اراك به نظام رتبه‌بندي ESI

 معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی اراک از ورود دانشگاه علوم پزشکی اراك برای اولین بار به جمع دانشگاه‌های برتر به نظام رتبه‌بندی ESI خبر داد.

دكتر محمد ارجمندزادگان در گفت‌وگو خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، با اشاره به اینکه نظام رتبه بندی   Essential Science Indicators (ESI) یکی از نظام‌های رتبه‌بندی در پایگاه ISI  است عنوان کرد: موسسه اطلاعات علمي ISI (Institute for Scientific Information) با نام جدید   CLARIVATE ANALYTICS يکي از اولين و معتبرترين موسساتي است که شامل اطلاعات مختلفی بر پایه نمایه‌سازی استنادی منابع علمی است و طی 55 سال گذشته توسط موسسه اطلاعات علمی تامسون رویترز در اختیار عموم علاقه‌مندان در سراسر جهان قرار گرفته است که امکان بررسی کمی تولیدات علمی در هر حوزه، شامل میزان رشد تولیدات علمی در سال‌های مختلف، شناسایی کشورهای برتر در هر حوزه، دانشگاه‌های پرکار در هر حوزه را فراهم می‌کند .

وی افزود: ارزیابی در سطح بین‌المللی به دلیل اینکه فرصت انجام مقایسه و ایجاد رقابت علمی در سطح بین‌الملل را فراهم می‌کند و همچنین هماهنگ شدن تولیدات علمی کشورها را به سمت استانداردهای بین‌المللی تولید علم باعث می‌شود، اهمیت خاصی دارد .

ارجمندزادگان با تاکید بر اینکه رتبه‌بندی   Essential Science Indicators (ESI) یكی از رتبه‌بندی‌های معتبر و پرمخاطب ISI در سطح دنیاست كه اقدام به رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در سطح جهانی می‌کند، گفت: شرط ورود یک موسسه علمی به این نظام رتبه‌بندی تعداد ارجاع به مقالات اصیل و مروری منتشر شده در پایگاه ISI برابر یا بیش از آستانه تعیین شده است .

وی تصریح کرد: این سیستم رتبه‌بندی به صورت هر دو ماه یکبار به روزرسانی می‌شود و رتبه‌بندی به تفکیک گرایش‌های اصلی علم و نیز در کلیه گرایش‌های علوم انجام می‌‌گیرد که از این نظر از سایر نظام‌های رتبه‌بندی متمایز است.

 ارجمندزادگان با اشاره به اینکه نتایج جدید رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی برتر دنیا مربوط به ماه نوامبر سال 2017 میلادی است و نظام رتبه‌بندی   Essential Science Indicators (ESI) اعلام شده است، بیان کرد: مبنای این رتبه‌بندی گردآوری، تجزیه و تحلیل اطلاعات یک درصد مقالات دارای بیشترین استنادات در پایگاه ISI  در فاصله 10 سال و هشت ماه از ژانویه 2007 تا پایان آگوست 2017 بوده است .

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: در حال حاضر 16 دانشگاه علوم پزشکی از جمهوری اسلامی ایران از بین 55 دانشگاه علوم پزشکی در این نظام رتبه‌بندی واجد رتبه هستند که در رتبه‌بندی اخیر، ۳ دانشگاه علوم پزشکی اراک، کرمانشاه و جندی شاپور اهواز وارد این رتبه‌بندی شدند.
انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: