• یکشنبه ۲۶ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-3085-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ----

میرجلال الدین کزازی عنوان کرد:

ایران، بهترین بومی که مزدا آفریده است

استاد، نویسنده، نخبه و پژوهشگر ایرانی گفت: با توجه به شناختی که از ایران دارم، آنرا بهترین بومی می‌دانم که مزدا آفریده و باور دارم هر فردی ایران را بشناسد به آن دل خواهد بست، چراکه ایران دلرباست.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، استاد میرجلاالدین کزازی در آئین نکوداشت و نیم قرن تلاش علمی‌اش که به همت دانشگاه فرهنگیان اراک و انجمن نخبگان استان مرکزی برگزار شد، عنوان کرد: بسیاری فکر می‌کنند چون ایرانی هستم، ایران را گرامی می‌دارم، اما چنانچه ایرانی هم نبودم باز گستاخ‌تر، بی‌پروا‌تر و شوریده‌تر در خصوص فرهنگ ایرانی سخن می‌گفتم، هر فردی با این فرهنگ خو بگیرد شیدای دانایی، خرد و زیبایی آن خواهد شد.

وی اظهار کرد: همواره کوشیده‌ام که فرهنگ ایران راستین، درخشان و جادوان را به مردم جهانیان بشناسانم، ایرانی که جهانیان به پاسداشت این سرزمین، بزرگمردانش را نیز مورد ستایش قرار می‌دهند، بزرگان بسیاری زندگی خود را صرف شناختن و شناساندن این سرزمین سپند اهورایی کردند و فرهنگ کهن ایرانی را به جهان عرضه داشتند و در حال حاضر شاهد هستیم که افراد زیادی در جهان شیفته فرهنگ ایرانی شده اند.

کزاری خاطرنشان کرد: زیبایی یکی از ویژگی‌های شایسته و والای نهفته در فرهنگ ایرانی است، چرا که تمام زوایای آن نشان از خرد، دانایی و مهر مردمی دارد که ویژگی‌ انسانی را دوست می‌دارند، انسانیت از جمله خصایصی است که کسی در مقابل آن جبهه‌گیری نمی‌کند، همچنین زیبایی نیرویی نهفته دارد که می‌تواند هر فردی را مسحور کند.

وی تصریح کرد: ایرانی که از آن یاد می‌کنیم تنها یک مکان در نقشه جغرافیا نیست، بلکه در برگیرنده تاریخ و فرهنگ عظیمی است، بر همین اساس بزرگداشت فرهنگ ایرانی در کشورهای دیگر به معنای ارج نهادن به این فرهنگ غنی است، دوستداران فرهنگ ایرانی بواسطه شناختی که از ایران دارند، دل‌انگیخته آن شدند.

کزازی افزود: شیدایی و دل‌فریبی فرهنگ ایران مرا به نوشتن کتاب و جستارها در این خصوص ترغیب کرد، برگزاری این مراسم نیز در راستای همین دلفریبی و زیبایی فرهنگ ایرانی است، اگر به صورت ژرف در خود بنگرید می‌بینید که یک ایرانی، زیباپرست است.

وی عنوان کرد: سخن شامل نوشتار، گفتار و سرودن است که از این میان سرودن از گفتار و نوشتار، نیرومندتر و کارسازتر است. سرودن راهی در دل دارد و بیشترین پیوند را با ناخوداگاه انسان برقرار می‌کند و به جهت آهنگین بودن و خنیاگری آن، نه تنها بر انسان که بر تمام جانداران و گیاهان نیز اثرگذار است، بر همین اساس سروده‌ها تاثیرگذارترین بخش فرهنگ یک ملت محسوب می‌شوند.

به گزارش ایسنا، رئیس بنیاد نخبگان استان مرکزی نیز در این مراسم گفت: بزرگترین سرمایه یک ملت نخبگان، دانشمندان و فرهیختگان آن سرزمین است، این افراد به جهت آگاهی و شناختی که دارند، رسیدن به توسعه پایدار را در یک ملت رقم می‌زنند.

حامد دیلمی عنوان کرد: نخبگان در واقع نگهبانان فرهنگ یک جامعه محسوب می‌شوند و نقش این قشر در رسیدن به رشد همه جانبه یک ملت مهم و بسزاست، در نتیجه پاسداشت زحمات و ارج نهادن به این قشر فرهیخته واجب است.

وی بیان کرد: بنیاد نخبگان تکریم از نخبگان را از جمله وظایف راهبردی خود می‌داند و آنرا هدفی برای ایجاد انگیزه در میان جوانان برمی‌شمارد، نخبگان الگوی جوانان ما محسوب می‌شوند و راه و روش را برای پیشرفت جوانان مشخص می‌کنند.

دیلمی با بیان اینکه نخبگان آینده در میان جوانان امروزند، افزود: وظیفه دانشگاه‌ها فراهم کردن شرایط برای بروز توانمندی افراد خاص و نخبه است، در تاریخ پرشکوه ایران فرهیختگان بسیاری وجود دارند که می‌توانند الگوهای بی‌نظیری برای جوانان محسوب شوند و استاد کزازی یکی از نمونه‌های ارزشمند در این راستا است.

وی اظهار کرد: استاد کزازی به جهت پژوهش، نگارش، تصحیح و گسترش زبان فارسی یکی از نام‌آوران فرهیخته ایرانی محسوب می‌شود و الگوی ملی و میهنی به شمار می‌رود که باعث افتخار هر ایرانی است.

به گزارش ایسنا، رئیس دانشگاه فرهنگیان استان مرکزی نیز در مراسم نکوداشت استاد میرجلال‌الدین کزازی، گفت: استاد کزازی علاوه بر شیوایی قلم بر گفتار نیز مسلط است و به شیوایی سخن می‌راند. همراهی دل و عقل این استاد گرانقدر مخاطبان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و آنها را از وجود خود سیراب می‌گرداند.

سعید فخاری بیان کرد: منش معلمی این استاد بی‌نظیر است و الگویی برای سایرین محسوب می‌شود، همچنین این معلم ارزشمند، نمونه کامل یک انسان فرهیخته است و قبل از اینکه استادی گرانسنگ باشد، همسر و پدری بی‌نظیر است، بر همین اساس انسانیت یکی از مواردی است که در کلاس درس این بزرگوار تدریس می‌شود و این مهم مایه مباهات هر ایرانی است.

به گزارش ایسنا، رئیس اتحادیه انجمن‌های دبیران ادبی کشور نیز در این مراسم نکوداشت، گفت: استاد کزازی با لحن و خوانش اثرگذارش، معلم و استادی ارزشمند است و از چهره‌های ماندگار در حوزه پژوهش و تحقیق قلمداد می‌شود.

علی‌اکبر کمالی‌نهاد با اشاره به جوایز ملی و بین‌المللی که استاد کزازی در طی سالیان کسب کرده‌، بیان کرد: این استاد ارزشمند در زبان‌آوری و حفظ زبان پارسی بی‌همتاست، سنجیده‌گویی، بهره‌گیری از شیوه‌های آموزشی سنتی، عشق به فرهنگ و دانش ایرانی، وطن دوستی، عدالت آموزی، تعهد و تخصص، جامعیت علمی، حکمت و دانایی، دقت و ریزبینی، صبر، طمأنیه و وقار از ویژگی‌های بارز این استاد گرانقدر است.

وی ادامه داد: ارائه 300 مقاله علمی و پژوهشی، نگارش ده‌ها کتاب، شاهنامه پژوهی، تصحیح متون و برگردان متون ارزشمند دیگر نقاط جهان به زبان فارسی در کارنامه کاری این استاد، او را به یکی از نمونه‌های بی‌نظیر در عرصه ادبیات تبدیل کرده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: