• دوشنبه ۲۷ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-3385-5
  • خبرنگار : 10015
  • منبع خبر : ----

حفظ خانه تاریخی حاج آقا محسن نیازمند همکاری دستگاه های دولتی و 12 مالک

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: خانه حاج آقا محسن اراکی یکی از بناهای شاخص دوره قاجار در شهر اراک است که حفظ آن همکاری دستگاه های دولتی و مالکین را می طلبد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی استان، سیدمحمد حسینی افزود: این اثر تاریخی در سال 85 به همت اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. از آن زمان تا کنون اقدامات بسیاری در خصوص تملک این خانه تاریخی انجام گرفته که عدم همکاری مطلوب برخی دستگاه ها و عدم رغبت برخی وراث همواره از این امر جلوگیری کرده است. در حال حاضر بیش از 12 مالک در این بنا تصمیم گیر هستند که پروسه ای ثقیل و طولانی را پیش روی اداره کل قرار داده است.

وی در خصوص اقدامات اداره کل در مود خانه تاریخی حاج آقا محسن اراکی گفت: این عمارت بدلیل شکایت یکی از وراث طی حکم قطعی دادگاه خلع ید شده و حتی اداره کل با صرف هزینه دادرسی به این حکم معترض شد، اما حکم تغییر نکرد. بعد از آن تلاش ها نتیجه داد و با حکم دادستان اقدام به فک پلمب و استقرار نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی در عمارت شد.

حسینی ادامه داد: با توجه به حکم خلع ید هیچ کس حق سکونت در عمارت را ندارد، اما یکی از وراث راضی به تخلیه نشد و با مراجعه به مقام قضایی بدلیل وضعیت زندگی این فرد، دستوری مبنی بر تخلیه عمارت توسط او صادر نشد. به علاوه هیچکدام از وراث شکایتی در خصوص استقرار این فرد نداشتند و وی همچنان در محل ساکن است.

او اضافه کرد: فرد مذکور بارها با قطع برق و گاز محل استقرار اداره کل باعث خلل در انجام وظیفه یگان حفاظت شده و با رها کردن تعدادی سگ وحشی که توسط اداره کل میراث فرهنگی و شهرداری به مکان دیگری منتقل شدند، از حضور مامورین در عمارت جلوگیری می کرد.

حسینی همچنین گفت: در جلسه ای با حضور استاندار پیشین، نماینده اداره کل آموزش و پرورش (به عنوان مالک بخشی از ملک) و مدیرکل میراث فرهنگی استان در محل عمارت تاریخی آقا محسن اراکی مقرر شد ملک پس از خریداری در اختیار میراث فرهنگی قرار گیرد ولی با عدم همکاری برخی دستگاه ها در خصوص تملک سهم در اختیار، این امر مجددا محقق نشد. همچنین با توجه به هزینه بالای تملک سهم وراث و محدودیت بودجه دولتی، بنیاد خیریه محسنی پیشنهاد خرید ملک را به اداره کل داد و جلساتی نیز در این خصوص برگزار شد و از مالکین دعوت شد تا در جلسات حضور یابند و تعیین قیمت به گروه سه نفره کارشناسی سپرده شد.

مدیر کل در خصوص عملکرد وراث اظهار کرد: قیمت کارشناسی تعیین شده ملک به ورثه ابلاغ شده و ایشان هنوز در خصوص رضایت یا عدم رضایت موردی را مطرح نکرده اند. همچنین قسمت محدودی از ملک که در اختیار میراث فرهنگی استان است را دو نفر از وراث به این اداره کل هبه کردند که در طول زمان نیز یکی از آنها از هبه خود ابراز پشیمانی کرد و در حال پیگیری جهت استرداد آن است.

او در پایان گفت: در سال جاری چهار میلیارد و پانصد میلیون ریال جهت مرمت این اثر تصویب شده که از این رقم مبلغ 3 میلیارد و 250 میلیون ریال محقق شده و شرح عملیات مرمت اضطراری عمارت آماده و در مرحله انتخاب پیمانکار ذیصلاح هستیم اما با توجه به عدم تعیین وضعیت ملکی این بنا لازم است یک همکاری و همپوشانی همه جانبه از سوی دستگاه های دولتی و وراث صورت گیرد تا بتوان این ثروت ارزشمند را حفظ کرد، زیرا در حال حاضر اداره کل در این مسیر به صورت منفرد اقدام به انجام وظیفه می کند در حالیکه تملک و مرمت این بنا یک موضوع جمعی است زیرا تعداد مالکین متعدد و گسترده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: