• سه شنبه ۲۸ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-3585-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

همگرایی دستگاه های دولتی، شهرداری و کسبه حلقه گمشده حفظ و احیا بازار اراک

ورودی های شهر به عنوان پیشانی یک مجموعه نقش بسزایی در جذب و ماندگاری گردشگران دارند از این رو شهرداری به عنوان متولی امور شهر می تواند نقش آفرینی بسیار اساسی در پویایی گردشگری و اقتصاد مبتنی بر آن داشته باشد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، سیدمحمد حسینی در نشستی با شهردار اراک به نقش شهرداری ها در جذب و ماندگاری گردشگران، گفت: درحال حاضر در برخی از شهرها شهرداری ها با تملک بناهای تاریخی و ارزشمند و مرمت و احیا آنها مسیر جدیدی به گردشگری را گشوده اند که قطع به یقین باعث شکوفایی اقتصادی شهر و همان سازمان نیز می شود چراکه با همکاری متقابل شهرداری و میراث فرهنگی می توان این بناهای مرمت شده را با یک تغییر کابری اصولی و آگاهانه به بهترین پتانسیل گردشگری و اقتصادی تبدیل کرد.

وی افزود: بازار و بافت تاریخی اراک از فرصت های طلایی گردشگری و اقتصادی شهر هستند که متاسفانه امروز در حریم خطر قرار گرفته و تهدید های مختلفی آنرا در بر گرفته است زیرا هیچگاه همپوشانی و همکاری مطلوب و مثمر ثمری در خصوص مرمت و احیا آن بین دستگاه ها و حتی کسبه وجود نداشته است. همگرایی دستگاه های دولتی، شهرداری و کسبه حلقه گمشده حفظ و احیا این مجموعه ارزشمند است. اکنون که شورای شهر و شهردار جدید به عنوان متولیان اصلی امور شهر در اراک مستقر شده اند فرصت مناسبی است که به یک تغییر دیدگاه اساسی در این خصوص دست یابیم تا بتوان بر محور همکاری، استخوان اصلی شهر را در سایه نهضتی فراگیر احیا و مرمت کنیم.

او اظهارکرد: جذب سرمایه گذار در بخش گردشگری، به مشوق ها و تسهیلاتی نیاز دارد که پیش زمینه آن فراهم بودن بستر توسعه شهر است از این رو نقش شهرداری در این مهم بسیار پررنگ و حیاتی است. اراک به عنوان مرکز استان میبایست چه به لحاظ سرمایه گذاری و چه به لحاظ معرفی و گردشگری پتانسیل های شهرستان های دیگر، آینه تمام نمای استان باشد.

در ادامه شهردار اراک نیز گفت: برندسازی پتانسیل ها و داشته های شهر فرصت بسیاری مناسبی برای مطرح کردن اراک به عنوان مقصد گردشگری است و از این دهلیز می توان به هویت سازی فرهنگی، گردشگری و تجاری دست یافت.

داود تاجران افزود: در راستای توسعه شهر اراک به تغییر دیدگاه مدیریتی و شهروندی نیاز داریم چراکه باید یک شهر را مجموعه ای از فرصت ها دانست که هر یک در جایگاهی نیاز به بررسی و پیوست فرهنگی و اجتماعی دارد اما متاسفانه اکنون دیدگاه ها محدود و مختصر است از این رو باید ابتدا  بر فرهنگ سازی در حوزه های مختلف تمرکز کرد و برنامه های کاربردی ارائه داد و سپس به اجرا رو آورد.»

او در ادامه گفت: « متاسفانه شهر اراک یک مرکز تردد گردشگران است تا مقصد اسکان و تفریح. این فرصت در حالی از دست می رود که می توان بسیاری از کمبودهای اقتصادی شهر را با جذب همین گردشگران گذری مرتفع کرد از این رو شهرداری و اداره کل میراث فرهنگی میبایست در این زمینه همکاری و هم پوشانی بسیار تنگاتنگ و مطلوبی را داشته باشند و بیش از هر مسئله بر این فرصت تمرکز کنند.

تاجران در پایان گفت: همکاری این دو ارگان در بافت تاریخی شهر مهمترین برنامه بلند مدت خواهد بود زیرا سازمان میراث فرهنگی به عنوان متولی بناهای تاریخی و شهرداری به عنوان مدیریت شهری بیشترین دغدغه و نگرانی را در این خصوص دارند.

در پایان این نشست مقرر شد در هفته آتی مدیران و معاونین شهرداری و اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی بازدیدی از بافت تاریخی و بازار اراک داشته باشند و در خصوص مشکلات و راهبردهای برون رفت از معضلات این مجموعه برنامه ریزی کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: