• شنبه ۲ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-3891-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ----

سهم 70 درصدی عراق، افغانستان و ترکیه از صادرات استان مرکزی/ضرورت ورود به بازار آفریقا

معاون بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: در حال حاضر عمده صادرات استان مرکزی یعنی در حدود 70 درصد به کشور عراق، افغانستان و ترکیه است و به منظور در اختیارگیری بازارهای جهانی باید توسعه تعاملات بویژه با کشورهای آفریقایی مورد توجه قرار گیرد.

جعفر اصغری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، با تاکید بر توسعه تعاملات خارجی و مناسبات اقتصادی استان مرکزی اظهار کرد: عنوان کرد: استان مرکزی بیشترین تنوع کالاهای صادراتی را در کشور دارد و طی هشت ماهه نخست امسال 650 میلیون دلار صادرات از این استان صورت گرفته است، چهار درصد صادرات کشور متعلق به استان مرکزی است.

اصغری بیشترین حجم صادرات استان مرکزی را شامل انواع محصولات پتروشیمی، شیشه، الیاف مصنوعی دانست و گفت: بیش از 48 درصد الیاف مصنوعی کشور در استان مرکزی تولید می‌شود و در این راستا می‌توان تعاملات بسیاری را با کشورهای آفریقایی ترتیب داد.

معاون بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی با اشاره به بازدید هیات تجاری اتیوپی از استان بیان کرد: عمده اقلام صادراتی ایران به کشور اتیوپی قیر نفت است که سال گذشته ارزش این صادرات به 870 هزار دلار رسید و با توجه به ظرفیت استان مرکزی در تولید این محصول می‌توان زمینه همکاری با این کشور را فراهم کرد.

وی عمده کالای وارداتی از اتیوپی به کشور را اقلام کشاورزی همچون لوبیا، قهوه، سبزیجات، دانه کنجد عنوان کرد و گفت: تاکنون در حوزه صنعتی تعاملی با این کشور صورت نگرفته است و با توجه به اینکه "هلدینگ افورت" از کشور اتیوپی که میزبانی دو روزه از این هلدینگ در استان مرکزی انجام ‌شد، عملکردی چند وجهی دارد، می‌توان با این مجموعه وارد مباحث سرمایه‌گذاری دوطرفه شد.

اصغری بیان کرد: در سال گذشته میزان صادرات ایران به کشور اتیوپی دو میلیون و 879 هزار دلار بوده است و دو میلیون و 854 هزار دلار نیز واردات از این کشور صورت گرفته است و براین اساس تراز تجاری مبادلات دو کشور در سال 95 مثبت 25 بوده است.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: