• پنجشنبه ۳۰ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-3685-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

پس از سال ها فراموشی؛

مرمت خانه امیرکبیر رو به اتمام است

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکز گفت: خانه تاریخی امیرکبیر در روستای هزاوه اراک به زودی برای بازدید عموم آماده می شود.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، به نقل از میراث فرهنگی استان، سیدمحمد حسینی در اینباره اظهار کرد: در دهه های گذشته خانه پدری و محل تولد امیرکبیر فراهانی به دست فراموشی سپرده شده بود و متاسفانه در آستانه نابودی کامل قرار داشت اما پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، مبلغ 5 میلیارد و 800 میلیون ریال برای مرمت این بنا هزینه شد تا امروز در مراحل نهایی مرمت پروژه مرمت قرار گیریم.

وی گفت: پروژه مرمت خانه تاریخی امیرکبیر واقع در روستای هزاوه شهرستان اراک که درسال 89  به ثبت آثار ملی رسیده در حال تکمیل است. این پروژه با تهیه طرح توسط مشاور در حال اجرا است و توسط کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی مراحل تکمیلی آن تحت نظارت است.

حسینی افزود: متاسفانه در دهه های گذشته شاهد کم مهری های زمانه نسبت به این بنای با ارزش و ملی بوده ایم به گونه ای که کل این بنا در آستانه نابودی کامل بود. در دولت گذشته اخبار و تصاویر بسیار ناخوشایندی از این بنا در سطح کشور مخابره شد و تبعات ملی منفی را نیز به همراه داشت چراکه امیرکبیر از نامدارترین مفاخر ایران است و جامعه نسبت به اخبار حول محور ایشان حساس هستند اما امروز خوشبختانه می توابن این نوید را دهیم که این خانه به زودی مرمت و برای بازدید عموم آماده می شود.

او در ادامه گفت: از سال 92 اقدامات جدی جهت مرمت این بنای با ارزش گرفته شد روند مرمت آغاز شد. حتی با توجه به اینکه در سال 96 هیچ تخصیصی به این پروژه صورت نگرفته کماکان کار ادامه دارد.

حسینی افزود: مرمت سازه و استحکام بخشی قسمت های آسیب دیده بنا، مرمت کامل سقف، اجرای اندود و جداره ها داخلی و بیرونی، مرمت درب و پنجره های بنا مطابق الگوی اولیه، مرمت و ساماندهی تاسیسات، مرمت و احیا قنات موجود، ساخت سرویس های بهداشتی، کف سازی فضاهای داخلی و بیرونی به منظور دسترسی به نحوه پلان گذشته با توجه به شدت تخریب اجرا شده و اکنون در مراحل نهایی کار قرار دارد.

او اظهار کرد: ابنیه تاریخی می‌تواند جایگاه مهمی برای معرفی فرهنگ، تاریخ، آداب و رسوم باشد و نقش مهمی در توسعه گردشگری داشته باشند. این رویکرد می تواند به تولید اشتغال و بهره وری اقتصاد ختم شود که همواره مورد تاکید دولت امید در چارچوب اقتصاد مقاومتی بوده است

حسینی در پایان گفت: روستاى هزاوه با داشتن تاریخ پربار و زربار یکى از زیباترین روستاهاى استان مرکزى محسوب شده و داراى زیرساخت هاى مناسب گردشگرى بوده و شرایط لازم را براى تبدیل شدن به دهکده توریستى تاریخى داراست.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: