• دوشنبه ۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-4091-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

عضو هیئت مدیره انجمن نساجی ایران:

حذف ارز مبادله ای از واردات مواد اولیه ضربه ای سنگین به تولید ملی است

عضو هیئت مدیره انجمن نساجی ایران گفت: حذف ارز مبادله‌ای از واردات مواد اولیه ضربه سنگینی به تولید ملی است.

بهروز محمدی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی با تشریح جزئیات جلسه اخیر انجمن نساجي کشور که با اعتراض بخش زيادي از توليدكنندگان الياف كتان تايپ، الياف پيوسته، poy و غيره در خصوص حذف ارز مبادله‌اي از واردات مواد اوليه مواجه بود، گفت: براساس بخشنامه ای که صادر شده است برای کالاهای تولید داخل ارز مبادلاتی تعلق نمی‌گیرد.

وی با اشاره به تولید پلی استر که به صورت انحصاری توسط شرکت پتروشیمی شهید تندگویان تولید می شود، گفت: گرید نساجی تولید این محصول وابستگی نزدیک به سه هزار نیرو و حدود 50 مجموعه صنعتی دارد. چون پتروشیمی تندگویان وابستگی بالایی در خصوص مواد اولیه به مجموعه های دیگر دارد و هیچ وقت نقش کیفی و کمی و اعتباری نمی‌تواند تامین کننده این مجموعه ها باشد ، براین اساس این مجموعه ها کسری نیاز خود را یا از طریق خرید اعتباری خارجی به صورت واردات تامین می کردند و یکبار پتروشیمی تندگویان برای جبران کسری خود از وزارت صنایع درخواست کرده بود که ارز مبادله‌ای را از وارادت این محصول حذف کنند.

نماینده اتاق بازرگانی استان مرکزی در اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه وزارت صنایع در پاسخ به درخواست پتروشیمی تندگویان مبنی بر حذف ارز مبادله ای از واردات این محصول به صورت قاطع اعلام کرده بوده که این درخواست به صرفه و صلاح کشور نیست و اگر چنین اقدامی صورت گیرد چون توانایی برطرف کردن نیاز این مجموعه‌ها به صورت کمی و کیفی را ندارید این صنعت با خطر بزرگی مواجه می‌شود.

وی با اشاره به مخالفت وزارت صنایع مبنی بر حذف ارز مبادله ای، گفت: چند روز گذشته بدون اطلاع وزارت صنایع و از طریق بانک مرکزی در قسمت پروسه ثبت سفارش ارز که به صورت سامانه صورت می‌گرفت قسمت ثبت سفارش مسدود شده بود و به طور یک طرفه و بی خبر این اقدام اشتباه صورت گرفته بود.

محمدی تصریح کرد: پیگیری‌ها برای برطرف شدن این مشکل صورت گرفت و انجمن صنایع نیز با ارسال نامه‌ای با عدد و رقم و مستندات به معاون صنایع وزارت صنایع اعتراض کرد و تقاضای برطرف شدن این مشکل شدند و تا این لحظه برطرف نشده است که پیگیری این موضوع همچنان ادامه دارد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: