• سه شنبه ۵ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-985-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

نایب رئیس انجمن گردشگری سلامت ایران عنوان کرد:

گردشگری سلامت با 22 مشکل مواجه است

نایب رئیس انجمن گردشگری سلامت ایران گفت: 22 مشکل در بحث گردشگری سلامت احصا شده که مهمترین آنها نداشتن پورتال جامعه گردشگری سلامت، عدم تعریف صحیح از دهکده سلامت،  نبود مکانسیم درست انتقال بیمار از کشورهای دیگر و نداشتن شرکت های تخصصی در زمینه گردشگری سلامت است.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی استان، در اولین جلسه کارگروه گردشگری سلامت استان با تاکید بر درآمدزایی این صنعت، گردشگری سلامت را به سه بخش تقسیم کرد و گفت: «گردشگری پزشکی( Medical T ourism )،گردشگری طبیعت درمانی ( Curative  Tourism )و گردشگری تندرستی ( Wellness Tourism )  سه زیر شاخه گردشگری سلامت هستند. با وجود اینکه استان مرکزی یک استان بی نظیر در زمینه طبیعت گردی و در حال حاضر توانمند از نظر درمانی است می تواند یکی از شاهراه های ارتباطی گردشگری بین استان های دیگر در سطح کشور شود.

محمد پناهی در ادامه گفت: اقامت گردشگران سلامت در پایتخت و شهرهای بزرگ کشور گران‌قیمت است اما استان مرکزی به دلیل نزدیکی به پایتخت و بهره‌مند بودن از تجهیزات پزشکی مناسب می‌تواند نقش مفیدی را در این حوزه ایفا کند. توجه به بخش گردشگری از اولویت‌های برنامه ششم توسعه است که بر اساس آن می‌توان حوزه درمان، بالندگی و توسعه آن را افزایش داد.

پناهی اضافه کرد : در سال ۹۳ شورای راهبری گردشگری سلامت کشور تشکیل شد که متشکل از پنج نهاد سازمان نظام پزشکی، وزارت بهداشت، میراث فرهنگی، اتاق بازرگانی و وزارت خارجه است و مهمترین وظیفه این شورا سیاست گذاری، نظارت و اجرای مدیریت و هماهنگی گردشگری سلامت است. در این شورا تعریف منطقی گردشگری سلامت ارائه شد و برای آژانس های تخصصی گردشگری سلامت مجوز صادر شد تا بتوانند از کشورهای خارجی بیمار به کشور آورند و بیمارستان ها مکلف به ایجاد بخشی برای پذیرش بیماران خارجی شدند.

 مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی نیز گفت: گردشگری سلامت و زیرمجموعه های آن می تواند اقتصاد گردشگری را متحول کند. زیرا مردم با رویکرد توریسم سفر می کنند و استان مرکزی چه به لحاظ امکانات درمانی و چه به لحاظ مناطق طبیعی مستعد و دارای پتانسیل های خوبی در این زمینه است.

 سید محمد حسینی افزود: بهسازی و نوسازی در حوزه حمل ونقل، زیر ساخت های اولیه توسعه گردشگری، آموزش و اطلاع رسانی در زمینه گردشگری سلامت و همچنین فعال شدن جامعه تورگردانان استان با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های استان در این حوزه می تواند مسیر همواری را برای آینده این حوزه گردشگری هموار کند.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری مرکزی نیز در این جلسه اظهار کرد: تا چندسال پیش امکانات درمانی خوبی نداشتیم اما خوشبختانه با وجود یک مرکز درمانی فوق تخصصی در شهر اراک می توان بیش از گذشته روی این صنعت تمرکز داشت. همچنین وجود منطقه آب درمانی محلات و روستاهای خوش و آب و هوای تفرش که یک نمونه از آن روستای پزشک پرور دلارام است، پتانسیل بسیار مستعدی در این زمینه وجود دارد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در ادامه این جلسه گفت: گردشگری پزشکی رایج ترین و حساس ترین زیر شاخه گردشگری سلامت به شمار می رود و با پیشینه هزار ساله در علم پزشکی و با توجه به توانمندی های کشور در این زمینه، ایران می تواند مقصد مهمی برای گردشگران باشد. هزینه درمان در ایران نسبت به کشورهای دیگر بسیار مناسب تر و ارزان تر است و این خود می تواند زمینه ساز گسترش گردشگری سلامت در استان نیز باشد.

در این جلسه رییس بیمارستان فوق تخصصی سینا و معاون فرودگاه اراک نیز آمادگی خود را در حوزه گسترش توریسم درمانی اعلام کردند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: