• سه شنبه ۵ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-387-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ----

بی‌رغبتی سوادآموزان، چالش بزرگ سوادآموزی

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: برخی افراد بی‌سواد یا کم‌سواد علیرغم وجود سیاست‌های تشویقی مالی، رغبتی برای حضور در کلاس‌های سوادآموزی ندارند.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، شهریار فولادوند در جلسه شورای پشتیبانی سوادآموزی استان مرکزی، عنوان کرد: هرساله به افراد بیسواد یا کم‌سواد که در کلاس‌های سوادآموزی شرکت می‌کنند، وجه نقدی اعطا می‌شود، اما آنان رغبتی به این قضیه ندارند و این در حالی است که اتباع بیگانه از این امر استقبال بسیار مطلوبی دارند و حتی خارج از ظرفیت موجود برای دریافت این آموزش‌ها درخواست دارند.

وی بیان کرد: فلسفه شورای پشتیبانی سوادآموزی، حمایت از فعالیت‌های متعدد در موضوع سوادآموزی است، به طور کلی فعالیت در این حوزه سخت و طاقت‌فرساست، چراکه بدلیل بی‌رغبتی سوادآموزان، فرایند جذب آنان در کلاس‌های سوادآموزی مشکل است.

فولادوند اظهار کرد: هدف از تشکیل جلسات شورای پشتیبانی سوادآموزی انجام کار ویژه با اتکا به دستگاه‌های مرتبط است، چنانچه این دستگاه‌ها بتوانند از همه ظرفیت‌های خود استفاده کنند و در کسب آمار دقیق بیسوادان به ما یاری دهند، می‌تواند قدم‌‌های جدی‌تری در این مسیر برداشت.

وی عنوان کرد: در حوزه لازم التعلیم‌ها چنانچه غفلتی انجام شود مورد استنتاخ مردم قرار می‌گیریم، چراکه این موضوع جزو مطالبات آنان است، اما در در حوزه سوادآموزی، مخاطبان رغبتی برای این موضوع ندارند و این امر ما را در فرایند کاهش سوادآموزی با مشکل مواجه می‌کند، در همین راستا از همه دستگاه‌ها انتظار داریم با استفاده از هر امکانی که در اختیار دارند، در مسیر رونق سوادآموزی گام بردارند.

فولادوند با اشاره به اینکه مسیر سوادآموزی روشن و نویدبخش است، افزود: در حال حاضر در استان مرکزی آمار باسوادان زیر 50 سال 96.5 درصد است، جامعه هدف ما  48 هزار بیسواد زیر 50 سال بود که در حال حاضر به 30 هزار تقلیل یافته که این مهم پیشرفت قابل توجهی را در این زمینه نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: اداره آموزش و پرورش به تعهدات سالانه خود در امر سوادآموزی عمل کرده است و درصدد انجام فعالیت‌ها به صورت کیفی‌تر است، در همین راستا تمهیداتی را نیز در نظر دارد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی نیز در این جلسه، گفت: استان مرکزی در بیشتر شاخص‌های سوادآموزی که توسط وزارتخانه مربوطه تدوین شده، رتبه اول یا دوم کشوری را دارد.

غلامرضا فتح‌آبادی بیان کرد: طبق قانون جلسه‌های شورای سوادآموزی بایستی در همه شهرستان‌ها تشکیل شود، طبق آمار برخی از شهرستان‌ها در برگزاری این جلسات اهمال کرده‌اند، در همین راستا فرمانداران و دبیران جلسات ملزم به پاسخگویی در خصوص چرایی و علت عدم تشکیل جلسات هستند.

وی با بیان اینکه تراکم جلسات یکی از معضلات نظام اداری است، اظهار کرد: با تشکیل جلسات و کارگروه‌ها غیر از جلسات اصلی شورا موافق نیستم، در حال حاضر بدلیل تراکم جلسات اصلی، حتی اگر آنها را به صورت فوق‌العاده برگزار کنیم باز هم نمی‌توانیم به صورت کامل این جلسات را پوشش دهیم.

وی ادامه داد: طبق قانون برگزاری جلسات با موضوعات متعدد الزام دارد و باید گزارشات جلسات به مجلس شورای اسلامی ارائه شود، همچنین وزارت آموزش و پرورش برگزاری جلسات مرتبط را رصد می‌کند، بنابراین اداره مربوطه باید پاسخگو باشد.

فتح‌آبادی عنوان کرد: دبیرخانه پاشنه آشیل این جلسات است، چنانچه دبیرخانه فعال نباشد، دستگاه‌های اجرایی کمک شایانی در روند این جلسات نمی‌توانند داشته باشند، بر همین اساس دبیرخانه انتظاراتی که از ادارات و دستگاه‌های مختلف دارد را ابلاغ کند، تا در یک بازه زمانی مورد پیگیری قرار گیرد.

وی اظهار کرد: سمن‌ها، شورای اسلامی و دهیاریها ظرفیت مطلوبی در رابطه با موضوع سوادآموزی دارند، همچنین در خصوص اعلام لیست سوادآموزان باید با اداره کل برنامه و بودجه رایزنی شود تا با توجه به ابعاد قانونی کار، این افراد به منظور سوادآموزی شناسایی و معرفی شوند.

وی با بیان اینکه استان مرکزی در موضوع عملکرد دستگاه‌های عضو موضوع سوادآموزی، امتیازی کسب نکرده است، گفت: باید دستگاه‌های مختلف با هم مشارکت داشته باشند تا بتوانیم در این شاخص نیز ارتقا یابیم.

به گزارش ایسنا، معاون سوادآموزی استان مرکزی نیر در این جلسه، گفت: یادواره هفت شهید سوادآموز برای اولین بار در استان و در شهر دلیجان برگزار شد، بدلیل اینکه سه شهید سوادآموز مربوط به شهر دلیجان بود، تصمیم گرفته شد این یادواره در این شهر برپا شود.

حسین میرزایی بیان کرد: مهمترین ارکان حوزه سواد آموزی شورای پشتیبانی است، طبق آمار برخی شهرستان‌های استان جلسات مربوط به این حوزه را برگزار نکرده‌اند که بایستی در این خصوص تمهیداتی اندیشیده شود.

وی اظهار کرد: در سال جاری حجم ابلاعی سواد آموزی 1300 نفر بود که تا کنون 1269 نفر تحت پوشش قرار داده شده‌اند، همچنین 400 نفر اتباع افغان، 528 نفر در دوره انتقال و 100 نفر نیز برای آموزش ICDL تحت پوشش قرار گرفته‌اند.

میرزایی عنوان کرد: تشکیل کارگروه تخصصی به منظور بررسی تخصصی موارد مورد نظر برای امر سوادآموزی می‌تواند مشکلات این عرصه را  تا حدود بسیاری مرتفع کند، همچنین رایزنی با صدا و سیما به منظور تبلیغ جهت سوادآموزی ضروری به نظر می‌رسد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: