• چهارشنبه ۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-1185-5
  • خبرنگار : 10015
  • منبع خبر : ----

بام تمام راسته های بازار تاریخی اراک مرمت شد

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: 30 طاق، 7 سرا و کل بام راسته شمالی، جنوبی و شرقی ، غربی بازار تاریخی اراک مرمت شد.

به گزارش ایسنا، سیدمحمد حسینی در جمع خبرنگاران افزود: در راستای انجام اقدامات لازم جهت حفظ، مرمت و احیا مجموعه تاریخی بازار اراک به عنوان یکی از مهمترین بازارهای تاریخی و سنتی کشور و همچنین در راستای هدف مهم ثبت جهانی این اثر به عنوان راسته ترین بازار سنتی ایرانی، از ابتدای سال 94 به همت اداره کل مرمت ها، تعویض و بازسازی های مفیدی در این مجموعه صورت گرفته که مرمت چند سرا از سرا های این مجموعه تاریخی یکی از این اقدامات است. در این عملیات اصلاح ناودان ها و همینطور شیب بندی بام در دستور کار قرار گرفت. همچنین ستون های آسیب دیده این سرا ها مقاوم سازی و یا تعویض شدند.

وی گفت: در سراهای کاشانی، اکبریان، کرمانشاهی، آقایی با توجه به مطالعات انجام شده در خصوص اصالت آنها کف سازی صورت گرفته و ورودی کاروانسرای نو نیز در این مرحله مرمت شده است. در سرا های حاج باشی و مسگرها نیز با توجه به نوع تخریب های صورت گرفته مرمت های مرمت های اصولی انجام شده است.

حسینی اضافه کرد: در خصوص راسته های اصلی بازار در جهت شمال به جنوب و شرق به غرب از ابتدا تا انتها آوار برداری پالان های فرسوده انجام گرفته و بسیاری از پالان ها تعویض شدند و پالان های جدید با یک لایه گل جبه و دو لایه کاهگل ساخته شد که در مقاومت و سبک سازی بام بنا تاثیر مهمی دارد. شیب بندی بام، استحکام بخشی بام و همچنین استحکام بخشی گنبد سرای مسگر ها نیز از جمله اقدامات صورت گرفته در بازار اراک هستند.

وی گفت: برای تکمیل مرمت های مورد نیاز در بازار تاریخی اراک، همکاری تمامی دستگاه ها و همپوشانی بین سازمانی لازم است که با توجه به رویکرد کاملا مثبت استاندار مرکزی و نمود آن در بازدید وی از مجموعه تاریخی بازار، امیدواریم شاهد عزم جدی و نهضتی فراگیر در خصوص مرمتی اساسی و احیایی همه جانبه در این شاهرگ حیاتی شهر باشیم. این همکاری همه جانبه می تواند مقدمات نزدیکی این اثر مهم تاریخی را به استاندارد های مورد نیاز برای ثبت در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو فراهم کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: