• شنبه ۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-1285-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

کارگاه آموزشی توانمندسازی جوامع محلی و روستایی استان مرکزی برگزار شد

دوره آموزشی توانمندسازی فعالان حوزه گردشگری استان مرکزی با حضور دهیاران روستاهای هدف گردشگری و مدیران اقامتگاه های بوم گردی استان در مرکز جامع علمی کاربردی صنایع دستی برگزار شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از میراث فرهنگی استان مرکزی، سیدمحمد حسینی در اینباره گفت: طرح توانمندسازی جوامع محلی و برپایی کارگاه های آموزشی با رویکرد توسعه ظرفیت های روستایی در استان برگزار می شود. 25 روستای هدف گردشگری در استان به عنوان روستاهایی شاخص در نظر گرفته شده است که این روستاها مستعد توسعه گردشگری هستند.

سیدمحمدحسینی افزود: برای توسعه جوامع روستایی استان مرکزی، طرح مطالعاتی و پژوهشی روستاها اجرایی شده که در حوزه یکپارچه سازی روستایی و محلی بویژه ظرفیت‌های اشتغال‌زایی و تولیدی تاثیرگذار است، از این رو کارگاه های آموزشی برای دهیاران روستاهای هدف گردشگری جهت احداث خانه های بوم گردی و توسعه گردشگری روستایی برگزار شد تا شاهد توسعه این صنعت در روستاها باشیم تا از مهاجرت جلوگیری شود. هدف از این طرح کمک به معیشت و ایجاد اشتغال خرد روستایی است.

وی با تاکید براحیا و توسعه گردشگری روستایی افزود: در حوزه صنایع دستی از طریق رونق مشاغل خانگی می‌توانیم فعالیت هایی انجام دهیم که صنایع دستی منسوخ شده آن روستاها را تولید و احیا کنیم. همینطور خانه‌های بوم‌گردی که خانه‌های تاریخی و قدیمی است باید بهسازی و بازسازی شوند تا بتوان زیرساخت های توسعه گردشگری را فراهم کرد. همچنین اهالی آن روستاها نقاط قوت منطقه را شناسایی کنند و با توجه به پتانسیل موجود جهت تقویت آنها گام موثر بردارند.

حسینی اضافه کرد: بسیاری از گردشگران علاقه مندند تا در فضای روستایی قرار گیرند و از دغدغه‌های فکری زندگی شهری دور شوند، در سال های اخیر اقامتگاه های بوم گردی طرفداران بسیاری پیدا کرده اند زیرا تجربه زندگی در منطقه بومی می تواند جالب و هیجان انگیز باشد و اداره کل میراث فرهنگی با تلاش و برنامه ریزی جهت توسعه هرچه بهتر این صنعت اشتغالزا حامی روستاییان جهت احداث اقامتگاه های بوم گردی است. این رویکرد استان می تواند زمینه ساز فرصتی نو برای توسعه گردشگری پایدار باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: