• یکشنبه ۱۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-1385-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

مرمت اصولی کاروانسرای دودهک دلیجان در حال انجام است

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: بخش عمده ای از مرمت کاروانسرای دودهک دلیجان توسط این اداره کل به انجام رسیده و پس از واگذاری این بنا به بخش خصوصی، الباقی تعمیرات با هماهنگی و نظارت این اداره کل توسط بهره بردار بنا در حال انجام است.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی سیدمحمد حسینی در بازدید از مجموعه تاریخی دودهک دلیجان با اعلام این خبر گفت: طی سال گذشته و جاری اداره کل با صرف مجموع اعتبار بالغ بر یک میلیارد و هشتصد میلیون ریال اقدام به مرمت بخش هایی از کاروانسرای دو دهک دلیجان کرد. در این عملیات کف سازی محوطه خارجی بنا، استحکام بخشی دیوار ها، پی بندی دیوار های اصلی و محوطه سازی ضلع شمالی کاروانسرا در دستور کار قرار گرفت و به انجام رسید.

وی ادامه داد: با واگذاری مجموعه تاریخی دودهک به بهره بردار بخش خصوصی ادامه مرمت و احیا بنا به بهره بردار سپرده شد. در حال حاضر تعمیر اساسی بام بنا شامل سبک سازی، تعمیرات و کاهگل کردن آن در حال انجام است. همچنین مرمت نمای بیرونی این بنای مهم تاریخی در حال اتمام است.

او در ادامه با اشاره به مزیت های واگذاری چنین مجموعه هایی به بهره بردار خصوصی، گفت: بدلیل محدودیت های بودجه دولتی و همچنین ازدیاد ابنیه محتاج به مرمت، واگذاری بخشی از این بناها طبق ضوابط و بندهای قانونی، به بخش خصوصی و محول کردن مرمت آنها با نظارت میراث فرهنگی می تواند در تسریع روند مرمت و همچنین احیا و باز شناسایی این بخش از میراث معماری و تاریخی کشور به هم میهنان و گردشگران نقش بسزایی ایفا کند زیرا اعتقاد داریم ریشه توسعه گردشگری در حفظ میراث فرهنگی و تاریخی است.

حسینی در پایان گفت: قدمت کاروانسرای دودهک دلیجان را به دوره صفوی نسبت داده اند اما معماری آن از شیوه معماری سلجوقیان پیروی می‌کند که همین امر تخمین قدمت بنا را مشکل می‌کند. حضور بارقه های چند شیوه معماری مرتبط با ادوار مختلف تاریخی در کنار وجود سه برج دیدبانی در این بنا که نشانگر کاربرد نظامی این بنا در کنار کاربرد اصلی آن است، اهمیت پرداختن به این کاروانسرای تاریخی را دو چندان می کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: