• شنبه ۱۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-1685-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

جشن سال نو میلادی در کلیسای مسروپ مقدس اراک برگزار شد

فرماندار اراک در جشن سال نو میلادی در اراک، گفت: همشهریان ارمنی جزو نجیب‌ترین شهروندان اراکی هستند.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، حسین بختیاری در مراسم سال نو میلادی که در کلیسای مسروپ مقدس اراک برگزار شد، ضمن تبریک سال نو میلادی به مسیحیان، عنوان کرد: از دیرباز تمام ساکنان اراک از شهروندان ارامنه به نیکی یاد می‌کنند، ارامنه در عرصه‌های مختلف اجتماعی همواره با صدقات و تعهد به ایفای نقش پرداختند.

وی عنوان کرد: همشهریان ارامنه به مناسک و مناسبت‌های دینی مسلمانان از جمله عاشورا احترام می‌‌گذارند، حتی برخی از آنها به حضرت ابوالفضل(ع) اعتقاد ویژه دارند، ما مسلمانان نیز به حضرت مسیح(ع) و حضرت مریم(س) اعتقاد ویژه داریم و در قرآن کریم نیز از حضرت مریم(ع) و طهارت ایشان یاد شده است.

بختیاری ادامه داد: مسلمانان بر این باورند که حضرت مریم(س) جزو چهار زن بزرگی است که در قرآن کریم از آنها به نیکی یاد شده است و اشارات کتاب آسمانی مسلمانان نیز اثبات کننده همین موضوع است. امیدواریم که سال 2018 برای آحاد مردم سالی توام با آرامش، صلح، عدالت و دوری از جنگ باشد.

به گزارش ایسنا، کشیش گریگورسین نرسیانس نیز در این مراسم گفت: اگر عیسی مسیح(ع) هزار بار در بیت‌اللحم متولد شود، اما یک بار در دل ما انسان‌ها متولد نشود، لطفی نخواهد داشت. همه ما باید در دلهایمان اجازه متولد شدن عیسی مسیح(ع) را بدهیم و این امر ممکن نخواهد بود، مگر با دلهای گرم.

وی اظهار کرد: ما ایرانیان از هر قوم و طایفه که باشیم، باز هم با همدیگر احساس یک‌دلی و یکرنگی می‌کنیم و دل هر ایرانی خواه مسلمان باشد یا مسیحی محل تولد عیسی مسیح(ع) است. این تولد همیشگی و همه روزه است، چراکه ایرانی‌ها در مهمان‌نوازی زبانزد هستند و این مهم با دستور حضرت مسیح(ع) که سفارش به محبت به همسایه دارد برابری می‌کند.

کشیش نرسیانس ادامه داد: با نگاهی به وقایع تاریخی از زمان مشروطه تا جنگ تحمیلی درمی‌یابیم که هر زمان خاک این مرز و بوم به خطر افتاد، مسیحی و مسلمان برای دفاع از آن بپاخاستند و خون خود را در این راستا فدا کردند و این بالاترین محبت هر انسانی است که از جان خود برای دیگران بگذرد.

وی افزود: خدا را شاکریم که محبت به هم‌نوع را در دلهای ایرانیان نهادینه کرد و امیدواریم که با تکیه بر این ویژگی از کیان سرزمین‌مان در برابر دشمنان حفاظت کنیم، دشمنان این سرزمین باید بدانند که همه ایرانی‌ها با هر مذهبی یکی هستند و هیچ تفاوتی بین آنها وجود ندارد، تنها افراد مومن‌تر به قوانین خداوند، ارجح‌ترند.

کشیش نرسیانس در خصوص تفاوت زمانی سال نو ارامنه اراک با دیگر نقاط، تصریح کرد: طبق سنت کلیسای ارتودوکس رسولی ارمنی روز ششم ژانویه روز تولد و غسل تعمید حضرت عیسی مسیح(ع) است، عیسی مسیح(ع) در ششم ژانویه متولد شد و سی سال بعد دوباره در همان روز به جهت غسل تعمید به نزد حضرت یحیی(ع) رفت.

وی ادامه داد: تا قرن چهارم میلادی تمام کلیساها مراسم روز تولد و غسل تعمید حضرت عیسی(ع) را به صورت مشترک انجام می‌دادند، ولی پس از قرن چهارم میلادی کلیسای کاتولیک این تاریخ را تغییر داد و روز تولد حضرت عیسی(ع) را به روز 25 دسامبر که روز الهه خورشید بود منتقل کرد و در روز ششم ژانویه مراسم غسل تعمید حضرت عیسی(ع) را جشن می‌گرفتند، اما کلیسای ارتودوکس رسولی ارمنی به مراسم قبلی پایبند بود و در این روز هم تولد و هم غسل تعمید عیسی مسیح(ع) را جشن می‌گرفت.

 کشیش نرسیانس با بیان اینکه مراسم غسل تعمید عیسی مسیح(ع) با تقدیس آب و با ریختن روغن مقدسی که در آن صلیب گذاشته شده برگزار می‌شود، افزود: صلیب نماد حضور عیسی مسیح(ع) است و روغن مقدس نماد نزول روح‌القدس محسوب می‌شود، این مراسم یادآور واقعه زمان غسل تعمید عیسی مسیح(ع) است.

وی خاطرنشان کرد: چنانچه به سنت‌های کشورمان نگاه کنیم، می‌توانیم مشابهات فرهنگی و سنتی زیادی در در بین مسیحیان و مسلمانان بیابیم، به عنوان مثال اعتقاد به سبزه و طبیعت در نوروز و درخت کاج در سال نو، اشتراکات شخصیت‌های بابانوئل و عمو نوروز و مسح غسل تعمید مسیحیان و مسح وضوی مسلمانان از جمله مشترکاتی است که در دو دین مختلف کاملا مشهود است.

  

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: