• یکشنبه ۱۷ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۵
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9610-5392-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

قابلیت ارتقاء تولید آبزیان در استان مرکزی تا 5 هزار تن

استاندار مرکزی گفت: تا آنجا که استعداد منابع آبی استان اجازه می‌دهد بایستی حوزه آبزی‌پروری را گسترش دهیم.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سیدعلی آقازاده در نشستی با فعالان حوزه آبزی‌پروری استان مرکزی، عنوان کرد: استان مرکزی تحت عنوان یک استان صنعتی معروف است، اما خوشبختانه تولید محصولات کشاورزی از جمله تخم‌مرغ، گوشت سفید، گوشت قرمز و غلات به میزان مازاد بر مصرف استان نیز در این استان انجام می شود.

وی بیان کرد: استان مرکزی علی‌رغم امکانات مطلوب نتوانسته به خوبی از این امکانات در بخش آبزی‌پروری استفاده کند، البته تا به امروز در حوزه آبزی‌پروری موفقیت‌های مطلوبی را کسب کرده‌ایم و در کمتر از 10 سال تولیدات این بخش در استان ما دو برابر شده است. همچنین در حال حاضر تولیدات آبزیان در استان 3150 تن است، اما با استفاده از امکانات موجود می‌توانیم آنرا تا پنج‌هزار تن ارتقا دهیم.

آقازاده اظهار کرد: برگزاری این جلسه به منظور توجه به حساسیت و استعداد استان مرکزی در حوزه آبزی‌پروری است، با توجه به ظرفیت بخش خصوصی و مشارکت کشورهای خارجی در استان، می‌توان در زمینه تولیدات آبزیان، تخم ماهی و تجهیزات این حوزه پیشرفت‌های مطلوبی داشت.

وی عنوان کرد: چنانچه بخش عمده تسهیلات بخش کشاورزی در حوزه آبزی‌پروری هدایت شود، با اختصاص تسهیلات ارزان قیمت و حمایت‌ استانداری و جهاد کشاورزی می‌توان امیدوار بود که در سال آینده به اهدافمان برای گسترش این حوزه دست یابیم.

استاندار مرکزی ادامه داد: استان مرکزی به رغم محدودیت در منابع آبی، می‌تواند بهترین استفاده و بهره‌برداری از این منابع را داشته باشد و در حوزه آبزی‌پروی به تولید پنج‌هزار تن در سال دست یابد و بر همین اساس تا آنجاکه استعداد منابع آبی استان اجازه می‌دهد، می‌توان این حوزه را گسترش داد، استفاده از آب سدها برای پرورش آبزیان می‌تواند در این خصوص اقدام مثبتی قلمداد شود.

وی با بیان اینکه امکان شکوفایی استعدادها در بخش آبزی‌پروی موجود است، به شرطی که تمام ظرفیت‌های موجود این حوزه احصا و از آن بهره‌برداری شود افزود: چنانچه سازمان‌های شیلات و جهاد کشاورزی هدف افزایش تولیدات تا پنج‌هزارتن در سال را در پیش گیرند، می‌توانند در این زمینه با برنامه‌‌ریزی و سنجیدن تمام جوانب زمینه را به منظور دستیابی به این مهم مهیا سازند.

آقازاده اظهار کرد: استان مرکزی در خصوص تولید ماهیان زینتی رتبه یک کشوری و درخصوص تولید تخم ماهی رتبه سوم کشور را دارد، با توجه به اینکه استان مرکزی با دریا ارتباط ندارد، کسب این رتبه‌ها بسیار مطلوب است، همچنین در زمینه انتقال فناوری اقدامات مطلوبی انجام شده است و این موضوع می‌تواند زمینه مناسبی از نظر اقتصادی برای استان فراهم کند.

وی ادامه داد: استان مرکزی ظرفیت بالایی در حوزه آبزی‌پروری دارد و می‌تواند به استان‌های دیگر و حتی کشورهای دیگر صادرات داشته باشد و این مهم محقق نمی‌شود مگر آنکه یک گارگروه تخصصی در این راستا تشکلیل شود تا مشکلات این حوزه مرتفع شود.

آقازاده اظهار کرد: در تمام دنیا مصرف آبزیان یکی از شاخص‌های سلامت است، در حال حاضر مصرف سرانه آبزیان استان در حدود 8.5 کیلوگرم است که باز هم از سرانه کشور پائین‌تر است و این در حالی است که مصرف سرانه کشور نیز نصف مصرف سرانه کشورهای دیگر است، بنابراین به هر میزان مردم را در تولید و مصرف آبزیان تشویق کنیم در حقیقت سلامتی را به آنها هدیه کرده‌ایم.

وی تصریح کرد:  هر تولیدکننده با هدف تولید ارزش افزوده دست به فعالیت می‌زند که این مهم کاملا بجا و سنجیده است و توجه نکردن به همین امر مانع پیشرفت در این حوزه می‌شود، بنابراین به منظور پیشرفت در این حوزه لازم است دیگر ارگان‌ها به این صنعت توجه ویژه داشته باشد.در همین راستا استانداری از جهاد کشاوزی و بخش خصوصی پشتیباین می‌کند تا به حداکثر استعداد استان در این زمینه دست یابیم و صادر کننده این تولیدات باشیم.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: