• سه شنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۴
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9610-5592-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه:

در احیای بافت فرسوده، مدل مشارکتی جایگزین مداخلات دولتی شود

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی گفت: در احیای بافت فرسوده باید مدل مشارکتی و اعطای سیاست‌های تشویقی جایگزین مداخلات دولتی شود.

محمد حسینی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، با اشاره به نقاط قوت و ضعف برنامه پنجم در احیای بافت‌های فرسوده، عنوان کرد: در برنامه پنجم، احیای سالانه 10 درصد از بافت‌های فرسوده در کشور به عنوان یک تکلیف معین شده بود، اما به دلیل برخی نقاط ضعفی که در برنامه چهارم و پنجم وجود داشت، این رقم به طور کامل محقق نیافت.

وی نبود یک مدل مشارکتی و انسجام عملیاتی را موجب کندی در تحقق این مهم دانست و اظهار کرد: در گذشته موضوع احیای بافت‌های فرسوده با سیاست‌گذاری و تصمیم‌سازی وزارت راه و شهرسازی و با اجرای شهرداری‌ها صورت می‌گرفت و نقش مردم، بانک‌ها و سایر متولیان نادیده گرفته می‌شد و به دلیل نبود مشارکت جمعی در اجرای طرح، بعضا شاهد مداخلات سایر دستگاه‌ها بودیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در ادامه گفت: تسریع در ساخت و ساز بافت فرسوده و تحرک بخشی برای مقاوم‌سازی آن در گرو ایجاد مشوق‌های لازم است که در برنامه توسعه گنجانده شده است.

حسینی بیان کرد: مشوق ایجاد شده در برنامه پنجم توسعه بیشتر مبتنی بر همکاری و مشارکت شهرداری در خصوص صدور مجوزها و تسهیل امور مربوطه بوده است و لازم است تا سرعت پاسخ به درخواست‌ها و تقاضای مردمی برای مقاوم‌سازی بافت فرسوده بیشتر شود.

وی تصریح کرد: سیاست دولت نیز اعطای تسهیلات لازم با نرخ پائین بود و ضروری بود که یک نرخ سود تسهیلات نیز برای بازسازی بافت‌های فرسوده در نظر گرفته شود. این سیاست تشویقی و رویکرد حمایت‌گرایانه دولت که در برنامه پنجم وجود داشت، در برنامه ششم توسعه نیز تداوم یافته است.

حسینی گفت: تنها مانع در شتاب بیشتر احیای بافت‌های فرسوده کمبود منابع اعتباری بود که کمتر به آن توجه شد و امیدواریم دولت در این مقطع بتواند در چارچوب قانون حمایت‌ها و مساعدت‌های مالی را انجام دهد تا اقدامات موثری در این حوزه صورت گیرد و در هنگام بروز حوادث طبیعی نظیر زلزله کمترین تلفات جانی و مالی را شاهد باشیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه تصریح کرد: در قانون بودجه امسال نیز یک ردیف اعتباری از سوی دولت مبنی بر پرداخت یارانه سود تسهیلات در بافت‌های فرسوده پیش بینی شده است که باید تخصیص داده شود و افرادی که اقدام به بازسازی بافت‌های فرسوده می‌کنند از حمایت‌های شهرداری در صدور مجوز و تسهیلات اعطایی دولت با احتساب یارانه سود تسهیلات بهره‌مند شوند.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: