• سه شنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-10384-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

جبران 40 میلیون مترمکعبی کسری سفره های آب زیرزمینی استان مرکزی

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مرکزی گفت: با اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب 40 میلیون مترمکعب کسری سفره های آب زیرزمینی در استان مرکزی جبران شده است. 

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، به نقل از روابط عمومی آب منطقه ای استان، عزت‌اله آمره ای افزود: در دشت های استان مرکزی سالیانه حدود 230 میلیون متر مکعب کسری مخزن داریم، یعنی هر سال ذخایر سفره های آب زیرزمینی 230 میلیون مترمکعب کم شده و دیگر جبران نمی شود.

وی تصریح کرد: حداکثر افت سطح آب زیرزمینی در شهرهای ساوه و کمیجان حدود یک متر و در سایر شهرهای استان حدود نیم متر است و بروز این مشکل خود نشان‌دهنده یک بحران بزرگ است و جبران کسری مخازن یکی از اولویت‌های مهم به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: خوشبختانه در سال جاری با اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب همچون، انسداد چاه‌های غیرمجاز، نصب کنتور هوشمند، فرهنگ‌سازی، تقویت گروه‌های گشت و بازرسی، توسعه مدیریت مشارکتی، مدیریت آب های سطحی و رودخانه ها، مدیریت یکپارچه حوضه آبریز و تعیین سطح کف شکنی چاه‌ها، 40 میلیون مترمکعب کسری سفره های آب زیرزمینی در استان مرکزی جبران شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی در خصوص تعداد چاهها در این استان اظهار کرد: 13 هزار حلقه چاه در استان مرکزی وجود دارد که از این تعداد 2600 حلقه چاه غیرمجاز است.

وی گفت: از این دو هزار و 600 حلقه چاه غیر مجاز، هزار و 600 حلقه چاه مربوط به قبل از سال 85 و  هزار حلقه پس از سال 85 است که تمام چاه‌های حفر شده بعد از سال 85 پر و مسلوب المنفعه خواهند شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی بر جلوگیری از حفاری‌های غیرمجاز تأکید کرد و افزود: ساماندهی چاه‌های غیرمجاز جزو اولویت‌های این سازمان است که با جدیت دنبال می‌شود به طوری که دو سال است هیچ چاه غیرمجاز جدیدی در استان حفر نشده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: