• شنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۴
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9610-5792-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس عنوان کرد:

بهره پایین کشاورزی از اعتبارات عمومی کشور

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بهره بخش کشاورزی از اعتبارات عمومی کشور کم است، گفت: طی چند سال گذشته و در حال حاضر میزان اعتبارات تخصیص یافته به بخش کشاورزی پاسخگوی نیازهای این بخش نیست.

علی ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، با اشاره به وضعیت اعتبارات بخش کشاورزی در لایحه بودجه سال 1397 اظهار کرد: بخش کشاورزی افزون بر 14 درصد در تولید ناخالص ملی نقش دارد، در صورتی که میزان اعتبارات تخصیص یافته بین 6 الی هفت درصد است.

وی تصریح کرد: این اختلاف جایگاه و میزان اعتبارات تخصیص یافته بیانگر آن است که بهره حوزه کشاورزی از محل اعتبارات عمومی کشور کم‌ است در صورتی که در بسیاری از نقاط جهان بخش کشاورزی را بیش از آنچه که در ایران حمایت می‌شود، حمایت کرده و اعتباری مازاد برای آن در نظر می‌گیرند.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت با محدودیت‌هایی در حوزه اعتباری و میزان تخصیص مواجه است، گفت: سوال ما این است که با وجود محدودیت اعتباری چرا بخش کشاورزی در خط آخر ردیف اعتباری قرار گرفته است و این یکی از سوالاتی است که همواره از سوی کشاورزان و متولیان این بخش نیز مطرح است.

وی تصریح کرد: سالیان متمادی است که بخش کشاورزی توسط دولت‌ها مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد و حتی در بودجه سال 1397 نیز هیچ تغییری در این روند بوجود نیامده است. همچنان نگاه بودجه‌ای به بخش کشاورزی مانند گذشته است و همانند سنوات قبل کلیت بودجه تنظیم شده و تغییر محسوسی ندارد.

ابراهیمی گفت: در سایه همین رویکرد است که رشد قابل توجهی در بخش کشاورزی مشاهده نمی‌شود و رشد و توسعه آن در گرو تخصیص اعتبارات و رویکرد حمایتی است.

وی بیان کرد: وضعیت اعتبارات کشاورزی در بودجه سال 1397 هم اکنون به صورت لایحه است و تا وقتی که به قانون تبدیل نشود نمی‌توان اظهار نظر در مورد جزئیات آن داشت اما در مجموع می‌توان اذعان کرد که اعتبارات بخش کشاورزی به صورت کلی رضایت بخش نیست.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: