• چهارشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-11884-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

روحیه مطالبه‌گری اولین گام رفع مشکلات جامعه زنان

معاون امنیتی، سیاسی و اجتماعی استانداری مرکزی ایجاد و توسعه روحیه مطالبه‌گری اولین گام در جهت رفع مشکلات جامعه زنان دانست.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، فتح‌الله حقیقی در اولین اتاق فکر بانوان استانداری مرکزی، عنوان کرد: جلسات هم‌اندیشی و اتاق فکر به منظور انجام کار کارشناسی است، ضمن اینکه باید به صورت مستمر برگزار شود، در این جلسات کار سیاسی و جناحی صورت نمی‌گیرد.

وی بیان کرد: مدیری که در امر تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری به رای و نظر خود اکتفا دارد، مدیر موفقی محسوب نمی‌شود، چرا که با توجه به مشغله‌کاری مدیران و سرعت و گسترش انتقال اطلاعات، دیگر فرصتی برای یک مدیر باقی نمی‌ماند تا اطلاعات خود را به‌روز کند، لذا در این فرایند مشارکت و همفکری دیگران سبب اخذ تصمیم مناسب‌تری خواهد شد.

حقیقی ادامه داد: چنانچه خروجی اتاق فکرها یک تصمیم مطلوب باشد و به صورت علمی و کارشناسی به یک موضوع پرداخته شود، می‌توان نتیجه این جلسات را در بخش‌های دیگر مطرح و سازکارهای مناسب را تدبیر کرد و در همین راستا اختصاص بودجه و ضمانت اجرایی برای این تصمیمات دور از انتظار نیست.

وی افزود: برگزاری جلسات مختص بانوان صرفا یک فعالیت سوری نیست، در جامعه کنونی ما یکسری فرهنگ‌های غلط در خصوص زنان نهادینه شده که اصلاح آنها نیازمند تلاش و گذر زمان است و نمی‌توان به یکباره آنها را تغییر داد، حضور باانگیره در این جلسات، احصا و ذکر مسائل موجود در جامعه زنان و روحیه مطالبه‌گری اولین گام برای حل مشکلات در خصوص زنان است.   

حقیقی تصریح کرد: به منظور جلوگیری از موازی‌کاری در طرح‌های مصوب، بهتر است یک ارگان مجری طرح باشد و بقیه ارگان‌ها همیاران این طرح محسوب شوند، همچنین حضور فرمانداران به عنوان ناظر در این امر سبب بهبود در اجرا خواهد شد.

وی بیان کرد: هدف از برگزاری جلسات اتاق فکر انجام مجموعه‌ای از کارهای سیستمی است، خروجی این جلسات می‌تواند تصمیم‌سازی در یک پروژه مطلوب و موثر در خصوص زنان باشد، همچنین احصا چند موضوع شاخص‌پذیر و ذکر آنها به صورت خرد، سبب ارتقا راندمان این جلسات خواهد شد.

حقیقی با اشاره به اینکه دیدگاه اداری و تعصبات گروهی و جناحی نباید در این جلسات وجود داشته باشد، ادامه داد: افرادی که در این جلسات حضور پیدا می‌کنند باید بی‌غل و غش بدون تفکر سیاسی و جناحی حضور داشته باشند، تا برآیند تصمیم‌سازی این جلسات حل مشکلی از مسائل جامعه باشد.

وی خاطرنشان کرد: ضعف اطلاعات آماری یکی از مشکلات مبتلابه ماست، داشتن یک پایگاه اطلاعاتی جامع در حوزه‌های مختلف می‌توان چشم‌انداز درستی از وضعیت موجود ارائه دهد که همین امر سبب اخذ تصمیمات درست‌تر خواهد شد.

به گزارش ایسنا، مدیرکل دفتر امور بانوان استانداری مرکزی نیز در این جلسه، گفت: اتاق فکر مغزی برای اندیشیدن، ذهنی برای پرواز و فکری برای گشودن است، همچنین  عرصه‌ای است که در آن خرد جمعی به منصه‌ظهور می‌رسد.

زهرا فرجی بیان کرد: اتاق فکر نهادینه‌سازی الگوی عملی مبتنی بر معرفت است، لذا راه برون‌رفت از سیکل معیوب و عمل پیش از تفکر محسوب می‌شود. تشکیل اتاق فکر هر نوع گرایش و مواضعی را منوط به فکر و اندیشه می‌کند، در این شرایط دیگر جایی برای افراط‌گرایی باقی نمی‌ماند، بنابراین خط مشی اعتدال در پرتو تشکیل‌ اتاق‌های فکر تحقق می‌یابد.

وی حل مسئله، سیاست‌گذاری، فکرستانی، مدیریت سیستمی، ساختار و تعالی فکری را از جمله مولفه‌های مهم اتاق فکر برشمرد و افزود: درگیر نشدن در مسائل اجرایی و تشریفات رسمی سیاست‌گذاری، تولید فرآورده‌های فکر و انتقال به مخاطب، معطوف بودن کوشش‌ها به مسائل روز و جمع‌اندیشی از ویژگی‌های اتاق فکر است.

فرجی عنوان کرد: اتاق فکر سعی می‌کند یک بانک اطلاعاتی را با برگزاری نشست‌ها و استفاده از نظرات نخبگان فکری فراهم آورد و در زمان نیاز، مبادرت به فکرسازی می‌کند، همچنین این ساختار با انجام مطالعات بین‌رشته‌ای خوراک لازم برای مدیران و دستگاه‌های اجرایی در حوزه‌های مختلف را فراهم می‌آورد.

وی با بیان اینکه خودباوری، خودآگاهی، نوگرایی و جمع‌اندیشی ارزش‌های حاکم بر اتاق فکر هستند، خاطرنشان کرد: اظهار نظر آزاد و بی‌واسطه، عدم انتقاد به اندیشه‌ها، تکوین نظرات و ترکیب و بهبود اید‌ها از جمله قواعد حاکم بر اتاق فکر است.

به گزارش ایسنا، عضو نظارت علمی دانشگاه و مدیرگروه جامعه‌شناسی دانشگاه آزاد نیز در این جلسه گفت: با توجه به اینکه جامعه ما در حال گذار است، اراده کافی برای حل مسائل زنان وجود ندارد، بودجه و ضمانت اجرایی برای تصمیمات اخذ شده در حوزه بانوان لحاظ نمی‌شود.

ژیلا مشهدی اظهار کرد: در حال حاضر در جامعه شاهد فضای ترس و وحشت از تسخیر پست‌ها و فعالیت‌ها توسط زنان هستیم که باید در این زمینه تمهیداتی اندیشیده شود، همچنین ضرورت این جلسات ایجاد فکری است که منجر به عمل شود، ممکن است این جلسات بخاطر ژست اجتماعی باشد، اما مشارکت زنان در جامعه، بی‌اعتنایی آموخته شده به زنان و تفکر مردسالاری در جامعه ما به وفور دیده می‌شود که باید آنها را به نوعی حل کرد.

وی بیان کرد: اگر جامعه گرایش به دموکرات شدن دارد این دموکراتی باید از خانواده آغاز شود، در حال حاضر قانون‌گذار خانواده را به عنوان کانون عاطفی نمی‌بیند و در این میان مسائل و مطالبات زنان بسیار است، حتی قانون‌گذاری در مسائل مختلف با در نظر گرفتن تمام مراتب امر نیست و در عمل شاهد مشکلات عدیده‌ای در خصوص زنان جامعه هستیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: