• شنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-12684-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

گذشت زمان به صلاح نیست/تعیین تکلیف پروژه 55 متری تا پایان سال

استاندار مرکزی با تاکید بر اینکه گذشت زمان به صلاح نیست، گفت: تکلیف پروژه 55 متری با نظر و بررسی کارگروه مورد نظر تا پایان سال تعیین می‌شود.

به گزارش ايسنا، منطقه مركزي، سيد علي آقازاده در جلسه بررسي پروژه ٥٥ متري در صحن علني شوراي شهر اراك عنوان كرد: اجراي پروژه ٥٥ متري فرصت طلايي براي شهرداري و شهر اراك است و به اراك هويت و شناسنامه جديدي می‌بخشد.

وي با تاكيد بر اينكه اجراي اين طرح امکان خوبي در جهت كاهش ترافيك، کاهش تراكم هسته مركزي شهر و كاهش آلاينده‌ها را در پي دارد، افزود: پنج عضو شورا مخالف و ٦ عضو موافق اجراي طرح هستند، نظر مخالفان قابل احترام است و اگر در اجراي طرح بزرگی همچون ٥٥ متري مخالفتي وجود دارد بايد توجيهات لازم انجام و ابهامات نيز رفع شود و نبايد برخورد قهري صورت گيرد.

استاندار مرکزی تصريح كرد: اجراي طرح، نيازمند آزادسازي ٧٣ هزار متر است كه اگر هرمتر بهاي ٥ميليون توماني داشته باشد هزينه اجراي طرح بيش از ٢ هزار ميليارد تومان خواهد بود.

وی با تاكيد بر اينكه اجراي طرح ٥٥ متري براي شهر حياتي است و بايد هزينه دقيق طرح مشخص شود، گفت: اگر در مدت زمان مشخص، طرح روند مطالعاتي و اجرايي را دنبال نكند عطاي طرح به لقاي آن بخشيده خواهد شد و اگر بعد از ١٥ سال توان اجراي آن وجود ندارد بايد طرح كنار گذاشته شود تا مردم زندگي كنند و بيش از اين دچار رنج نشوند.

آقازاده خواستار تشكيل كارگروهي متشكل از اعضاي شوراي شهر، شهرداري ارااك، كميسيون عمران شورا به سربرستي معاونت هماهنگي امور عمراني استاندار مركزي جهت بررسي دقيق و مشاوره جدي شد.

وی با بيان اينكه به محض كسب نتايج اوليه از اين كارگروه از كليه افراد دخيل در طرح دعوت و توجيهات لازم براي مسئولان و مالكان انجام مي‌شود، گفت: بايد مكانيزم اجرايي لازم براي طرح تعريف و روشن شود. تاكنون شهرداري، شوراي شهر و استانداري به صورت دقيق وارد طرح نشده‌اند و روزها، ماه‌ها و سال‌ها طرح با بلاتكليفي خانواده‌ها باقي مانده است.

استاندار مرکزی تصريح كرد: كارگروه بايد تا پايان سال جاري اقدامات لازم را انجام و راهكار اجرايي و مكانيزم دقيق ٥٨ بلوك مشخص، سرمايه‌گذاران آماده سرمايه‌گذاري نيز تعيين و انبوه‌سازان داخلي و خارجي دعوت شود و حتي مالكان و ساكنان آماده مشاركت در طرح نيز دعوت شوند و شورا و شهرداري در اين راستا بايد نقش مشوق را دنبال كند.

وی بیان کرد: اگر بر فرض بودجه امسال شهرداري ٥٠٠ ميليارد تومان بوده است و تنها ٢٠٠ ميليارد تومان آن محقق شده است به نظر نمي‌رسد كه توان اجراي طرح را داشته باشد و همچنين درگير پرداخت حقوق برسنل است، امروز شهرداري‌ها در شهرهاي بزرگ مشكلات بسياري دارند و بايد بدون اتكا به بودجه شهرداري انجام گيرد.

آقازاده با اشاره به اینکه شهرداري اراك امروز براي پرداخت حقوق برسنل خود با چالش مواجه است، گفت: بايد سازوكار مناسبي براي اين طرح در نظر گرفته شود و بايد مكانيزم اجرايي لازم براي طرح در نظر گرفته شود.

وی افزود: اعتبار لازم براي براي اين طرح ٢ هزار ميليارد تومان و يا بيشتر بايد تقسيم شود و در چند گزينه و راهكار امكان نتيجه‌بخش بودن طرح وجود دارد.

استاندار مرکزی با تاكيد بر اينكه گذشت زمان به صلاح نيست و بايد ظرف سه تا چهار ماه آينده تكليف طرح روشن شود، بيان كرد: در صورت نياز اين طرح در شوراي برنامه‌ريزي استان مطرح خواهد شد ، اگر مكانيزم اجرايي لازم براي طرح حاصل نشود ختم آن اعلام مي‌شود.

وی تصريح كرد: اجراي اين طرح به سود شهر است، اما بايد مكانيزم اجرايي آن روشن شود و نماينده ولي فقيه در استان نيز خواهان تعيبن تكليف طرح است و بايد شرايط به سرعت روشن شود.

آقازاده با اشاره به اينكه حضور مسئولان ارشد استان در اين جلسه نشان از مشاركت و كنار شورا بودن است، عنوان كرد: كارگروه لازم در اين راستا با محوريت معاونت عمراني استانداري برگزار و نتيجه اين كارگروه در شوراي شهر مطرح شود، بايد براي اين طرح وقت گذاشته شود تا كارگروه جوانب طرح را بررسي كند تا امكان پاسخگويي و رفع موانع و ابهامات فراهم باشد.

وی تاكيد كرد: موفقيت طرح در تشكيل كارگروه و تعيين مكانيزم اجرايي متناسب با شرايط طرح شهر ، مالكان است، نوع سرمايه‌گذاري طرح مشخص و به انبوه‌سازان ارائه شود و توجيهات لازم بايد به نحوي باشد كه سرمايه‌گذاران راغب به سرمايه‌گذاري شوند.

استاندار مرکزی با بيان اينكه شهرداري در اين راستا منافع مادي خود را كمتر دخيل كنند، افزود: شوراهاي گذشته نگاه سلبي و خشك نسبت به طرح داشته‌اند و اين برخوردها شرايط امروز را ايجاد كرده است درصورتي كه بايد راه را آماده كرد از منافع گذشت و بهره را به مردم داد.

وی اظهار كرد: شهر نيازمند اجراي پروژه‌ هاي مطلوب و بزرگ است و حتي در صورت نياز بايد جايگزيني با هزينه كمتر براي پروژه ٥٥ متري در نظر گرفته شود و قطعا اين طرح كه خواسته مردم است تعيين تكليف مي‌شود و اميد است به سمتي حركت شود كه طرح اجرايي شود.

آقازاده تصريح كرد: براي اجراي اين طرح بايد تا نيمه ابتدايي سال ٩٧ تصميم‌گيري و عمليات اجرايي طرح آغاز شود و بايد همه گزينه لازم و جوانب طرح در نظر گرفته شود.

به گزارش ایسنا،بخشی از نشست استاندار مرکزی با اعضای شورای شهر اراک به صورت غیرعلنی و بدون حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

کارگروه پیشنهاد شده از سوی استاندار مرکزی با حضور شهردار اراك، رئيس شوراي شهر، دو تن از اعضای شورا، راه و شهرسازي، ميراث فرهنگي، مشاور طرح و نماينده مالكان طرح تشکیل خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: