• یکشنبه ۲۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۳
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9610-6992-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

آقازاده: حفظ جمعیت روستاها از مهمترین مسئولیت‌های بخشداران است

استاندار مرکزی گفت: یکی از مهمترین مسئولیت‌های بخشداران حفظ جمعیت روستایی و شهرهای زیر هشت‌هزار نفر است که این مهم با تکیه بر اقتصاد روستایی محقق می‌شود.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سیدعلی آقازاده در نشست مشورتی بخشداران استان مرکزی، اظهار کرد: در نهاد حاکمیت، بخشداران تنها مسئولان حکومتی هستند که با مردم ارتباط مستقیم دارند، بر همین اساس می‌توان گفت که بخشداران خاکریز اول رسیدگی به رفع مشکلات روستائیان و اولین حلقه ارتباطی دستگاه‌های حکومتی با مردم روستاها محسوب می‌شوند.

وی با بیان اینکه روستاها محل تولید و ثروت کشور محسوب می‌شوند، افزود: در دهه 60 حدود 70 درصد از جمعیت کشورمان در روستاها بسر می‌بردند و این در حالی است که امروزه این میزان درست برعکس شده و روستاها به سرعت در حال خالی شدن از سکنه هستند و روز به روز به جمعیت شهرها اضافه می‌شود.

آقازاده عنوان کرد: جمعیت روستایی جمعیتی مولد محسوب می‌شود و کاهش این جمعیت مخاطراتی همچون کاهش تولید و افزایش جمعیت مصرف‌کننده را در بر دارد، یکی از مهمترین مسئولیت‌های بخشداران حفظ جمعیت روستایی و شهرهای زیر هشت‌هزار نفر است که این مهم با تکیه بر اقتصاد روستایی محقق می‌شود.

 وی ادامه داد: تاسیس شهرها سریع و بی‌برنامه انجام شد، در اراک روستاها به سرعت شهر شدند و پس از مدتی اراک به کلانشهر تبدیل شد و در پی عجله مردم و دولت، بافت روستاها تا حد زیادی محو شد.

آقازاده اظهار کرد: با توجه به شرایط موجود، اختیار حفظ و نگهداشت جمعیت روستایی در دست ما نیست، حفظ جمعیت روستایی به فاکتورهایی نظیر امکانات موجود روستا، اشتغال پایدار، امنیت بهداشتی، امنیت آموزشی و غیره برمی‌گردد، اما با این وجود رسالت ما تلاش برای حفظ جمعیت روستایی است و ارائه راهکارهای مناسب می‌تواند روند مهاجرت روستائیان به شهر را کاهش دهد، چراکه با ادامه این روند در 10 سال آینده روستاها به مراتب خالی‌تر از گذشته خواهند شد.

وی افزود: کشاورزی از اجزای مهم تولید ملی و استراتژیک یک کشور محسوب می‌شود و افزایش تولید مواد غذایی، امنیت اقتصادی، سلامت روحی و روانی یک کشور را به دنبال دارد، کاهش تولیدات کشاورزی نتیجه کاهش جمعیت روستایی است، بر همین اساس ارائه راهکارها و برنامه‌ها باید جهت حفظ جمعیت روستایی باشد که از این میان موضوع اشتغال یکی از موارد مهم است.

استاندار مرکزی گفت: یکی از مهمترین دغدغه‌های دولت تدبیر و امید حفظ جمعیت روستایی است، دولت با وجود تمام مشکلاتی که با آن مواجه است از محل صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستائیان تسهیلات مطلوبی در نظر گرفته و وظیفه ما اینست که اهداف این برنامه را محقق کنیم.

وی اظهار کرد: بخشداران با محدودیت‌ها و محرومیت‌های زیادی مواجه هستند، آنها با وجود امکانات اندک فعالیت می‌کنند، اما با این وجود بخشداران در حوزه اشتغالزایی می‌توانند نقش بسزایی داشته باشند و با ارائه راهکارهای مطلوب در این راستا گام‌های موثری بردارند.

آقازاده بیان کرد: از بخشداران درخواست می‌کنم در خصوص اشتغال روستایی به صورت جدی و دقیق وارد شوند و طرح‌های ارائه شده را با دقت زیادی ارزیابی کنند، چراکه این تسهیلات از جیب مردم، دولت و از صندوق ذخائر ملی تامین شده و با مدیریت درست منابع می‌توان اشتغال پایدار در سطح روستاها و بویژه برای جوانان ایجاد کرد.

وی تصریح کرد: حدود 10 سال پیش طرح اشتغال روستایی اجرایی شد، اما این طرح بدلیل کم‌توجهی نتیجه مطلوبی در برنداشت، امروزه شرایط تغییر کرده و دولت تدبیر و امید با منطق و براساس برنامه کارشناسی‌شده این مهم را با جدیت دنبال می‌کند و مبالغی را که برای تسهیلات اشتغالزایی در نظر گرفته با وسواس و ظرافت بیشتری اختصاص می‌دهد تا اهداف تعیین شده در این خصوص محقق شود.

آقازاده ادامه داد: بخشداران باید بر هزینه‌کرد و مبالغ دهیارها نظارت داشته باشند و عملکرد آنها را رصد کنند، همچنین بخشداران می‌توانند محور کمسیون ماده 99 باشند و بر ساخت‌و ساز بخش خود نظارت کامل داشته باشند.  

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: