• دوشنبه ۲۵ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-2385-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی:

7 هنرمند صنایع دستی استان دارای گواهی درجه هنری هستند

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: هفت نفر از هنرمندان صنایع دستی و سنتی استان مرکزی دارای گواهینامه درجه یک و دو هنری هستند که به ترتیب معادل مدرک دانشگاهی دکترا و فوق لیسانس هستند.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سیدمحمد حسینی در جمع خبرنگاران افزود: 4 هنرمند با درجه یک هنری و ۳ هنرمند دارای مدرک درجه 2 هنری در حوزه صنایع دستی استان فعالیت می کنند.

وی اظهار کرد: صنایع دستی به عنوان صنعتی مستقل و بومی، با رویکرد اشتغال زایی و توسعه محور، در شرایط اقتصادی فعلی کشور بسیار حائز اهمیت است چراکه با کمترین میزان سرمایه گذاری می توان بیشترین بهره وری را به وسیله آن ایجاد کرد. در این زمینه استان مرکزی با توجه به ذوق و سلیقه هنرمندانش توانسته در سال های اخیر افتخارات بی نظیری کسب کند.

حسینی اضافه کرد: استان مرکزی با توجه به صنایع دستی بومی منطقه و وجود هنرمندان شاخص در این عرصه سهم بسزایی در اشتغال آفرینی داشته است تا آنجا که حدود 8 هزار هنرمند در سطح استان مشغول به فعالیت در این زمینه هستند و بیش از نیمی از این هنرمندان را بانوان تشکیل می دهند.

او ادامه داد: با توجه به مزیت‌های نسبی صنایع ‌دستی در ایجاد اشتغال می ‌توان به عدم نیاز به سرمایه گذاری بالا، عدم نیاز به تجهیزات گرانقیمت، دسترسی آسان به مواد اولیه ارزان و عدم آلایندگی زیست محیطی اشاره کرد که نقش این دست سازه ها را در ایجاد اشتغال و ارز آوری شاخص می‌کند.

براساس این گزارش، سرپرست معاونت صنایع دستی استان نیز با اشاره به مطالعه و بررسی آثار

هنرمندان در خصوص شناسایی برترین های هر رشته اظهار کرد: پس از پایان بررسی‌ها، پرونده‌ برخی از هنرمندان به دبیرخانه شورای ارزشیابی هنرمندان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فرستاده شده و شورا نیز پس از بررسی این پرونده‌ها، هفت  نفر از هنرمندان صنایع دستی را در 7 رشته شایسته دریافت گواهینامه درجه یک و دو هنری دانسته است. اکنون نیز با برنامه ریزی برای گسترش کیفی این هنرها و تشویق هنرمندان به رعایت نهایت ظرافت و زیبایی در آثارشان، به دنبال کسب عناوین جدیدی در این خصوص هستیم .

قاسم کاظمی در ادامه افزود: چهارنفر از هنرمندان شاخص استان و اساتیدی که موفق به دریافت مدرک درجه یک هنری شده اند عبارتند از استاد عزت الله ابراهیمی در زمینه طراحی سنتی و نقشه فرش، محمدمهدی باباخانی در هنر قلمزنی، احمد منصور احمدی برای منبت چوب و محمد خورشیدی در خصوص هنر مشبک فلز.

او در پایان گفت: همچنین در ادامه این روند استادان محمدآستانه در رشته طراحی سنتی، نقشه فرش، کریم حیدری در رشته پیکره تراشی چوب و علی غفاری در خصوص هنر تراش های سنگ دارای مدرک درجه دو هنری هستند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: