• چهارشنبه ۲۷ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-2685-5
  • خبرنگار : 10015
  • منبع خبر : ----

به مناسبت شهادت سیاستمدار بزرگ تاریخ؛

جدیدترین اسناد در خصوص امیرکبیر در موزه مفاخر اراک به نمایش گذاشته شد

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی با بیان اینکه جدیدترین اسناد در خصوص امیرکبیر در موزه مفاخر اراک به نمایش گذاشته شد، گفت: 25 سند از 20 تا 30 دیماه در موزه مفاخر در معرض دید علاقه مندان است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی سیدمحمد حسینی در جمع خبرنگاران افزود: به مناسبت ۲۰ دی ماه سالروز شهادت امیرکبیر با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، دبیرخانه مفاخر استان و با مشارکت کتابخانه ملی، نمایشگاه "امیر کبیر به روایت اسناد" در موزه مفاخر استان مرکزی در شهر اراک به مدت 10 روز برگزار می شود.

وی گفت: جایگاه امیرکبیر در تاریخ ایران مثال زدنی است چراکه تمام تفکرات، دیدگاه های سیاسی، اجتماعی و گرایش های فکری از وی به عنوان اصلاح‌گر بزرگ تاریخ ایران یاد می کنند و اقدامات وی را در راستای توسعه کشور مصداق عینی وطن پرستی عملی دانند.

او در ادامه گفت: ارائه مطالب، خوراک فکری و نظری در خصوص زندگی این سیاستمدار برجسته یکی از الزاماتی است که به فرهنگ سازی حول محور وطن پرستی و خردورزی جمعی ختم می شود، از این رو این اسناد جدید که به نمایش عموم گذاشته شده می تواند دهلیزی نو برای محققان، کارشناسان و بخصوص دانشجویان باشد تا با گوشه های تاریک تاریخ بیش از پیش آشنا شوند.

حسینی افزود: فریدون مشیری شاعر پرآوازه ایران به زیبایی در شعری که در مدح امیر بیان می کند از کلید واژه "شیر در زنجیر" بهره می برد و گله مند از روزگاری است که این نابغه سیاست و مدیریت را با خروارها کینه منزوی و سپس شهید می کند. اکنون نیز می توان از همین کلید واژه بهره برد و در یاد داشت که این شیر در تاریخ کشور و بخصوص استان مرکزی که زادگاه وی است همواره قلمرویی ثابت دارد که آن قلمرو یاد نیک و افکار مثبت ایرانیان در خصوص وی است.

امیرکبیر، زاده روستای هزاوه در نزدیکی اراک است که در دوره ناصرالدین شاه صدراعظم ایران بوده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: