• دوشنبه ۹ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-391-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

عطر باغ های دلیجان رمز مرغوبیت گلاب کاشان

مجری طرح استانی گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: به اذعان تولیدکنندگان گلاب کاشان، گلاب تولیدی در منطقه کاشان گلاب خوبی نخواهد بود مگر اینکه گل محمدی منطقه خاوه شهرستان دلیجان با آن ترکیب و مخلوط شود.

احمد اسدی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، افزود: به دلیل کیفیت بالای تولید گل محمدی در منطقه خاوه و شهرستان دلیجان و نیز عطر مرغوب آن در هنگام برداشت، متقاضیان بسیاری از نقاط گلاب گیر کاشان برای خرید گل محمدی تولید شده جهت مخلوط کردن آن با گل محمدی کاشان به این نقطه از استان سفر می کنند.

وی گفت: کشت گل محمدی به دلیل نیاز آبی کم، آثار دارویی بسیار بالا و مفیدی بویژه در پیشگیری و درمان بیماری آلزایمر دارد. کاشت گل در مناطق سنگلاخی، شیب دار و اراضی فقیر و نیز مزیت صادراتی بودن آن که منجر به ایجاد شغل می شود، از جمله سیاست های جهادکشاورزی در حوزه باغداری است. گل محمدی یکی از مناسب ترین گزینه های توسعه ای در تولیدات کشاورزی است.

این مقام مسئول در جهادکشاورزی استان مرکزی بیان کرد: به دلیل قدمتی که استان مرکزی در کشت و تولید گل محمدی دارد به دنبال توسعه این کشت و قرار دادن سطح زیر کشت بیشتری در تولید این محصول هستیم.

وی از منطقه خاوه دلیجان به عنوان یکی از قطب های تولید گل محمدی در کشور یاد کرد و گفت: به لحاظ برخورداری استان مرکزی از این مزیت برتر در تولید گل محمدی، طرح توسعه این کشت در دستور کار قرار دارد و  در حال حاضر سطح زیر کشت گل محمدی در استان بالغ بر 550 هکتار است که سالانه حدود هزار و 200 تن گل محمدی از این میزان ارضاضی برداشت می شود.  

معاون مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: از آنجاکه شرکت باریج اسانس نیز از پتانسیل های استان مرکزی به شمار می رود، سالانه 35 کیلو(لیتر) اسانس هم تولید و به سایر کشورها صادر می شود.

وی استان مرکزی را دارنده رتبه ششم کشور در تولید گل محمدی معرفی کرد و گفت: کشت این گیاه در راستای تحقق اصلاح الگوی کشت در استان به دلیل تناسب با شرایط اقلیمی و نیز نیاز آبی کم موفق ارزیابی شده و به دنبال توسعه آن هستیم.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: