• یکشنبه ۸ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-491-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

افزایش 20 برابری سطح زیر کشت زعفران در استان مرکزی

مجری طرح استانی گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: میزان سطح زیر کشت زعفران در این استان نسبت به پنج سال گذشته 20 برابر افزایش پیدا کرده است.

احمد اسدی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، کشت زعفران را از سیاست های توسعه ای سازمان جهادکشاورزی استان مرکزی بیان کرد و گفت: در حال حاضر در راستای اقدامات ترویجی و مشاوره های فنی صورت گرفته طی چندین سال گذشته سطح زیر کشت محصول زعفران در استان مرکزی به 170 هکتار رسیده است.

وی بیان کرد: در سال گذشته بالغ بر 450 کیلوگرم زعفران از سطح زیر کشت این محصول در سطح استان برداشت شده است و پیش بینی می شود این میزان در سال جاری به بیش از 500 کیلوگرم افزایش یابد و سطح زیر کشت هم به حدود 190 هکتار برسد.

این مقام مسئول در جهادکشاورزی استان مرکزی در ادامه گفت: عملیات کشت و برداشت زعفران در استان به صورت دستی انجام می شود و متوسط سطوح زیر کشت این محصول در استان مرکزی نسبت به استان های پیشرو در تولید این محصول نظیر استان خراسان بسیار مطلوب است و با ایجاد مزارع حدودا 10 هکتاری از همان ظرفیت تولیدی برخوردار هستیم که در سایر استان های پیشرو در مساحتی 15 هکتاری اتفاق می افتد، در این منطقه به مراتب سطح کمتری برای تولید برابر با سایر نقاط اختصاص می یابد.

وی با تاکید بر اینکه برخورداری از اقلیم مستعد کشت محصول زعفران در استان مرکزی بستر تولید و  توسعه این محصول را فراهم و انگیزه کشاورزان را دوچندان کرده است، گفت: کشت این محصول به دلیل نیاز آبی کم و متناسب با شرایط آب و هوایی و اقلیم استان مرکزی به شدت در حال توسعه است و با برگزاری دوره های آموزشی و ترویجی، کشاورزان را به تولید این گیاه با نیاز آبی کم و ارزآور با توجیه اقتصادی بالا تشویق می کنند.

معاون مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان مرکزی تصریح کرد: هزینه پائین و نیاز آبی کمتر و راندمان تولید بالا از جمله مزیت های کشت گیاه زعفران در نقاط کم آب کشور نظیر استان مرکزی است که هم اکنون در شهرهای، خمین، محلات، دلیجان، کمیجان، ساوه و زرندیه کشت می شود.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: