• دوشنبه ۲ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-187-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

نظامدوست:

ظرفیت های متنوع جهاد دانشگاهی همواره در راستای رفع نیازهای استان بکار گرفته شده است

رییس جهاد دانشگاهی استان مرکزی گفت: جهاد دانشگاهی بسته به ظرفیت های خود فعالیت‌های موثری را در راستای رفع نیازهای استان انجام داده و می‌دهد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، اعضای کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی اراک ضمن بازدید از بخش‌های مختلف جهاد دانشگاهی، در نشستی با رئیس و معاونین این نهاد گفتگو کردند.

سید جعفر نظام‌دوست، رئیس جهاد دانشگاهی استان مرکزی در این نشست با اشاره به اقدامات و برنامه های جهاد دانشگاهی در حوزه های مختلف پژوهشی، آموزشی و فرهنگی گفت: این نهاد در امور علمی و پژوهشی رتبه برتر استان را داراست.

وی با بیان اینکه علیرغم اینکه فعالیت‌های علمی، پژوهشی و فرهنگی جزو نیازهای مبرم استان است، اما دانشگاه‌های مادر به درستی به این بخش های ورود پیدا نکرده و بیشتر تمرکز خود را بر مباحث آموزشی در رشته‌های خاص محدود کرده‌اند، افزود: جهاد دانشگاهی بسته به ظرفیت های گروه‌های پژوهشی و آموزشی خود فعالیت‌های موثری را در راستای رفع نیازهای استان انجام می‌دهد.

وی به تدوین سند اشتغال، توجه به اولویت‌های سرمایه‌گذاری در استان و تلاش برای کمک به رفع معضلات اجتماعی در استان به عنوان بخشی از اقدامات پژوهشی این نهاد اشاره کرد و گفت: این نهاد به جهت برخورداری از پژوهشگران نخبه به مرجع پژوهشی معتبر در استان تبدیل شده است و برای رفع نیازهای استان به دنبال راه‌اندازی اولین پژوهشکده در استان هستیم که بخشی از مراحل اداری و اخذ مجوز آن طی شده است.

وی اظهار کرد: از سال ۸۹ تاسیس مرکز درمان ناباروری را با توجه به پایین بودن نرخ زاد و ولد و وجود مشکلاتی در حوزه ناباروری در استان برنامه ریزی کردیم و به مروز زمان این مرکز را به لحاظ فضای فیزیکی، تجهیزات و نیروی متخصص توسعه دادیم.

وی با اشاره به نبود نیروی‌ متخصص مورد نیاز این مرکز در استان و تامین آن از خارج از استان، گفت: در حال حاضر این مرکز مجهزترین مرکز درمان ناباروری غرب کشور است که علاوه بر استان مرکزی به استان‌های همجوار نیز خدمات ارائه می‌دهد.

نظام‌دوست با بیان اینکه تجهیز مرکز درمانی با توجه به شرایط مالی جهاد دانشگاهی کار بسیار دشواری بوده است گفت: نزدیک به ۹۰ درصد هزینه‌های جهاد دانشگاهی از حقوق پرسنل گرفته تا توسعه خدمات به مردم و سرمایه گذاری‌ها توسط این نهاد انجام می‌شود و تنها ۱۰ درصد بودجه جهاد دانشگاهی دولتی است، کمتر سازمانی در کشور وجود دارد که بتواند مانند جهاد دانشگاهی خودکفایی مالی داشته باشد.

رئیس جهاد دانشگاهی استان مرکزی رویکرد این نهاد در حوزه آموزشی را به سمت رشته‌های مورد نیاز استان بویژه در بخش کارآفرینی دانست و گفت: در مراکز علمی کاربردی این نهاد حدود ‌هزار دانشجو در مقاطع فوق دیپلم و لیسانس تحصیل می‌کنند. در کنار ساختمان مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی در شهر اراک درصدد توسعه مرکز درمانی و رفع مشکلات ترافیکی این مرکز هستیم که بخشی از مراحل اداری آن انجام شده است.

وی با اشاره به خدمات فرهنگی جهاد دانشگاهی گفت: جهاد دانشگاهی دو رسانه قدرتمند و برتر در ایران و جهان دارد. خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) اولین خبرگزاری غیر دولتی ایران و خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) که بزرگترین خبرگزاری تخصصی قرآن در جهان محسوب می‌شود و به ۱۶ زبان زنده دنیا خبر مخابره می‌کند توسط این نهاد راه اندازی شده و در حال فعالیت هستند. این دو خبرگزاری در سطح استان نیز جزو برترین‌های حوزه خبر هستند.

نظام‌دوست با اشاره به فعالیت مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) به عنوان یکی از مراکز مرجع معتبر افکار سنجی کشور و استان در بدنه جهاد دانشگاهی گفت: پیش‌بینی‌های این مرکز درخصوص انتخابات مجلس و ریاست جمهوری با اندک اختلافی محقق شد.

وی همچنین سازمان انتشارات، سازمان دانشجویان و سازمان فعالیت های قرآنی دانشگاهیان کشور را از دیگر مراکز فرهنگی جهاد دانشگاهی عنوان کرد که خدمات متنوعی را در حوزه های تخصصی خود به بخش فرهنگ کشور ارائه می کنند.

رئیس جهاد دانشگاهی استان مرکزی در پایان با بیان اینکه دانشگاه ها علیرغم استفاده از بودجه دولتی فقط در یک بعد آنهم آموزشی فعالیت می کنند و چندان به امور پژوهشی و فرهنگی نمی‌پردازند، در حالی که تنوع کاری جهاد دانشگاهی از امور پژوهشی گرفته تا آموزشی، پزشکی، فرهنگی، رسانه و قرآنی آنهم در شرایطی که بخش عمده هزینه‌ها را خود تأمین می‌کند قابل توجه است و این نهاد تا امروز با تکیه بر همین توان فعالیتی اثرگذار را در استان محقق کرده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: