• چهارشنبه ۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-585-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ----

شاه رضایی:

در تکریم مفاخر به تجلیل ظاهری بسنده نشود

مدیرکل تکریم و الگوسازی بنیاد ملی نخبگان کشور گفت: در تکریم مفاخر نباید به تجلیل ظاهری بسنده شود .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، دکتر محسن شاه‌رضایی در همایش بزرگداشت مفاخر خاندان قریب در اراک، عنوان کرد: یکی از ماموریت‌های مهم بنیاد نخبگان، شناسایی فرهیختگان واقعی کشور در عصر گذشته و حاضر است، با توجه به مطالعات انجام شده، متاسفانه شاهد یک گسست فرهنگی میان جوانان و مفاخر گذشته کشورمان هستیم و غالب آنان از فرهیختگان گذشته اطلاعاتی ندارند .

وی ادامه داد: در بنیاد نخبگان درصدد برآمدیم تا مراسم تجلیل از نخبگان با مشارکت بیشتر جوانان برگزار شود، آشنایی جوانان با مفاخر گذشته به منزله قدرشناسی ما از این بزرگان است که این مهم در تمام زوایای فرهنگ ما به چشم می‌خورد .

شاه‌رضایی افزود: قدرشناسی از بزرگان هدف غایی ما نیست و امیدواریم این موضوع به الگوسازی منتهی شود، همچنین در مراسم بزرگداشت مفاخر وظیفه ما کشف حلقه های مفقوده علمی، ادبی و فرهنگی و تحویل آنان به نسل آتی است .

وی تصریح کرد: آثار علمی و ادبی بزرگان باید شناسایی و در دسترس مردم قرار گیرند، تا کی باید کتابهای مرجع در کتابخانه‌های اروپایی یافت شود و ما سهمی از این گنجینه‌ها نداشته باشیم .

وی ادامه داد: در تمام دنیا خاندان‌هایی که مفاخر ارزشمندی به جهان ارائه داد‌ه‌اند، وجود دارند، که بایستی بر روی این موضوع مطالعه کرد تا سهم ژنتیک و تربیت این افراد احصا شود .

به گزارش ایسنا، رئیس بنیاد نخبگان استان مرکزی نیز در این مراسم گفت: تمدن هر کشور مدیون اندیشمندان و فرهیختگان است و نقش نخبگان در بنای بلند فرهنگ ایران کاملا مشهود است.

دکتر حامد دیلمی عضدی بیان کرد: بزرگترین سرمایه یک ملت نخبگان، دانشمندان و فرهیختگان آن سرزمین است، این افراد راه و رسم رسیدن به توسعه پایدار را در یک ملت رقم می‌زنند، نخبگان در واقع پیش‌قراولان پیشرفت یک جامعه محسوب می‌شوند .

  دیلمی عنوان کرد: تکریم نخبگان وظیفه تک تک افراد جامعه است، نقش این قشر در رسیدن به رشد همه جانبه یک ملت مهم و بسزاست، در نتیجه پاسداشت زحمات و ارج نهادن به این قشر فرهیخته واجب است .

وی بیان کرد: بنیاد نخبگان بر پایه یک سند راهبردی، تکریم از نخبگان از جمله وظایف ذاتی خود می‌داند و آنرا هدفی برای ایجاد انگیزه و الگوسازی در میان جوانان برمی‌شمارد، نخبگان الگوی جوانان ما محسوب می‌شوند و راه و روش را برای پیشرفت آنان مشخص می‌کنند .

دیلمی با بیان اینکه اثرگذاری شرط مهم نخبگی است، افزود: در حال حاضر مخاطبان بنیاد نخبگان جوانان مستعدی هستند که توانمندی ذاتی دارند، این جوانان با الگو‌گیری از  فرهیختگان می‌توانند رسم و راه درست پیشرفت را طی کنند .

وی اظهار کرد: خاندان قریب یکی از خاندان‌های منحصر به فرد قلمداد می‌شوند که بزرگان بسیاری را پرورانده‌اند، این بزرگان اثرات ارزنده‌ای در جامعه ما به جای گذاشته‌اند .

دیلمی اظهار کرد: مراسم تکریم مفاخر چیزی به ارزش والای این بزرگان اضافه نمی‌کند و این بزرگداشت تنها به منزله قدردانی و مباهات استان به این بزرگان است.

تکیه بر ثروت بی انتها با سرمایه‌گذاری بر نخبگان

شهردار اراک نیز گفت: نخبگان ثروت بی انتهای هر جامعه محسوب می‌شوند که می‌توان با سرمایه‌گذاری بر روی این افراد، تکیه‌گاه مناسبی برای کشور ایجاد کرد .

داود تاجران ادامه داد: تکیه بر نخبگان سبب می‌شود که دیگر نگران شرایط نامناسب کشور نباشیم، از مغز متفکر نخبگان بایستی در جهت تبدیل کردن علم به ثروت و سرمایه استفاده کرد، ‌آنگاه دیگر نگرانی از اتمام ذخائر طبیعی و  خشکسالی معنایی ندارد .

وی بیان کرد: اگر امروزه در کشوری بسر می‌بریم که درگیر مسائل خشکسالی است، با بهره‌گیری از علم این نخبگان می‌توان این معضلات را مرتفع کرد. امیدواریم روزی فرا رسد که برای مغزهای متفکر سرمایه‌گذاری مطلوبی انجام شود تا بتوان از ظرفیت آنان بهره‌برداری کرد .

تاجران افزود: در سطح کشور چهار هزار و ۵۰۰ مفاخر و مشاهیر وجود دارد که  از این تعداد هزار و ۱۰۰ نفر آنان متعلق به استان مرکزی است، همین موضوع استان ما را به بهشت مفاخر و سرزمین آفتاب تبدیل کرده است .

وی تصریح کرد: از لحاظ علمی شهر تفرش مقام اول و شهر طالقان رتبه دوم کشور را دارد و همین امر مقام فرهنگی و علمی استان را در مرتبه نخست قرار داده است .

تاجران اظهار کرد: از تعارفات کم کرده و به عمل بپردازیم و عملا به ثروت‌های لامنتهی تکیه کنیم و گرفتاری‌های کشورمان را با استفاده از ظرفیت‌های فرهیختگان مرتفع کنیم .

به گزارش ایسنا، مدیرگروه گلشن ابرار پژوهشکده باقرالعلوم(ع) قم نیز در این بزرگداشت، گفت: پژوهشکده باقرالعلوم(ع) شامل ۲۵ گروه علمی است و گلشن ابرار یکی از این گروه‌ها است که وظیفه نگارش شرح حال علما و بزرگان را برعهده دارد .

حجت‌الاسلام عبدالصمد جودتی بیان کرد: در حال حاضر در گروه گلشن ابرار شرح حال بیش از هزار دانشمند شیعی نگاشته شده و رزومه ۶۵۰ شخصیت فرهیخته در ۱۳ جلد کتاب چاپ شده است و به زودی از شرح حال ۱۵۰ عالم شیعی دیگر در تهران رونمایی خواهد شد .

وی اظهار کرد: گروه گلشن ابرار شرح حال زندگی برخی از شخصیت‌های استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل را نگاشته است .

به گزارش ایسنا در این مراسم از کتاب مفاخر آفتاب و تمبر این همایش رونمایی شد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: