• جمعه ۶ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-3684-5
  • خبرنگار : 10146
  • منبع خبر : ----

سرانه پایین محلات در ساخت و ساز شهری/شورای شهر با هیچ حزبی عهد اخوت نبسته

رئیس شورای شهر محلات : شورای اسلامی شهر محلات عهد اخوت با هیچ حزب و گروهی نبسته وتنها بدنبال اجرای تعهدات خود به مردم فارغ از جناح بندی های سیاسی است. 
به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، غلامعلی یارمحمدی در نشست خبری شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر محلات که در سالن جلسات شهرداری این شهر برگزار شد، تعامل با اصحاب رسانه در سایه فضای نقد منصفانه و بدور از غرض ورزی را از برنامه های این دوره از شورا عنوان کرد و گفت : در ابتدای کار شورای پنجم و براساس مطالبات مردمی سعی شد تا کارهای عملیاتی شهرداری و شورای اسلامی شهر محلات بصورت شفاف در اختیار مردم و اصحاب رسانه قرار بگیرد تا مردم از چگونگی فعالیت های شورا اطلاع کامل داشته باشند. 
وی در ادامه نقد سازنده و منصفانه را عامل پیشرفت شهر دانست و گفت : ما پذیرای انتقاداتی هستیم که سازنده و مفید برای شهر باشد. متاسفانه در این مدت هجمه های مختلف و نقدهای ویرانگری به این شورا وارد شد اما ما تنها بدنبال آبادانی شهر هستیم زیرا این شورا عهد اخوت با هیچ حزب و گروهی نبسته و تنها بدنبال اجرای تعهدات خود به مردم فارغ از جناح بندی های سیاسی است. 
در ادامه این نشست در خصوص آخرین وضعیت بلوار آیت الله غفاری بعنوان یکی از ورودی های شهر سئوال شد که صادق استرابی، شهردار محلات گفت :  استارت این کار از سالهای گذشته خورده و برخی از املاک واقع در طرح به دادگاه معرفی شدند که کارهای آنها انجام شد. بخش عمده ای از مسیر خارج از حریم است و ۵ هکتار زمین باید تملک شود که خارج از توان شهرداری است و پیگیر آن هستیم که زمین معوض در اختیار شهرداری قرار گیرد. 
وی در ادامه گفت : با پیگیری های انجام شده و نامه نگاری با معاون وزیر راه مقرر شد اگر زمین های مورد دعوی در محدوده شهر قرار گیرد این اتفاق رخ دهد که در صورت تحقق این موضوع و در نظر گرفتن زمین معوض، ظرف 18 ماه این بلوار تکمیل می شود.
یارمحمدی در ادامه در خصوص زمین های معوض و جلوگیری برخی مسئولان از واگذاری این زمین ها در این بلوار افزود :  تنها ۴۰۰ متر از این بلوار در حریم شهر قرار دارد و مابقی خارج از حریم است. 
وی با قرائت نامه مدیرکل وقت راه و شهرسازی خطاب به نماینده مردم در مجلس گفت: در این نامه مدیرکل به دلیل خارج از حریم بودن بخش عمده ای از جاده اختصاص زمین معوض را مغایر دانسته و راهکارهای دیگری پیشنهاد شده است.
شهردار محلات در خصوص شایعات مطروحه در خصوص اختلاس قیر، این موضوع را قویا تکذیب کرده و با اشاره به سرانه پایین شهرستان در ساخت و ساز شهری و عایدات شهرداری گفت : شهر محلات در استان اولین شهری است که مجوز شهریت خود را گرفته و بیش از 80 سال سابقه شهرداری داشته و جزو معدود شهرستان های کشور است که این مرتبه را داراست لکن به لحاظ ساخت و ساز طبق آمار سه ساله ارائه شده توسط استانداری مرکزی در بین 33 شهر رتبه 30 را دارد که با این پتانسیل های بالقوه و بالفعل جای بسی تاسف است. 
وی درآمد های شهرداری از محل عوارض را یک میلیارد و ششصد میلیون تومان واز محل مالیات بر ارزش افزوده 9 میلیارد و 200 میلیون و سایر درآمد ها 7میلیارد عنوان کرد. 
استرابی وضعیت شهرداری در بحث ساختمان را تابع طرح جامع شهر دانست و گفت : طرح جامع شهر محلات در سال 86 تهیه و طرح جدید توسط مشاور در حال بازنگری است وپس از تصویب و ارائه آن طرح تفصیلی برای توسعه شهر تهیه خواهد شد. 
در ادامه این نشست رئیس شورای شهر درباره آخرین فعالیت های صورت پذیرفته در خصوص طرح باغستان سرچشمه محلات گفت : از ابتدای انتخاب اعضای شورای پنجم  جلسات متعدد با نخبگان و سمن های شهر برگزار شد زیرا چشمه سرچشمه به چاه تبدیل شده بود و مردم نگران این موضوع بودند. در بازدیدهای متعددی که با کارشناسان مختلف انجام شد  برخی بیم ها و امید ها بوجود آمد و در نهایت مقرر شد جهت ادامه کار مشاوری از نیرو های بومی گرفته شود و زیر نظر آب منطقه ای کار را به سرانجام برسانند.
یارمحمدی در ادامه افزود : امروز با همت همه دوستان مشکل تا حدودی برطرف شده البته هنوز جلسه های بررسی های تخصصی و هم اندیشی های لازم انجام می گیرد که با موافقت و حکم دادگاه و خواسته مردم در ادامه طرح برداشتن دیوار، کف پوش و برگرداندن درختان در دستور کار قرار گرفته است.

در بخش دیگری از این نشست شهردار محلات در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در خصوص توجه به بناها و ابنیه های تاریخی شهر گفت : متولی این امر میراث فرهنگی است و در این راستا احیا برج جنبیل و آسیاب سرچشمه در دستور کار قرار گرفته ولی اجرای این طرح ها نیازمند ورود کارشناسان این اداره است تا گام به گام این کار ساماندهی شود و تا آنجا که قانون اجازه دهد برای توسعه شهر در این راستا کمک خواهیم کرد. البته نبود اداره مستقل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از مشکلات شهرستان جهت حفظ و احیای آثار باستانی است.
استرابی در خصوص وضعیت ‌ شهرک اصناف محلات نیز گفت: متولی اصلی شهرک اصناف اتاق اصناف است ولی بدلیل نبود متولی فنی در مجموعه این تشکل این امر به شهرداری واگذار و مقرر شد هزینه های زیر سازی، جدول گذاری و سایر اقدامات زیر بنایی توسط اصناف دریافت شود. 
وی در ادامه افزود : تاکنون بیش از ۱۷۰ قطعه در فاز اول واگذار شده و عملیات آسفالت فاز اول پس از تکمیل انشعابات تا پایان سال تمام خواهد شد. در شهرک اصناف به دلیل شکایت پیمانکار و رای دادگاه شهرداری باید مبلغ حدود ۲ میلیارد تومان به حساب پیمانکار واریز کند که البته شهرداری اعتراض خود را تنظیم کرده و پس از رفع این مشکلات سراغ دیگر مراحل تکمیل شهرک خواهیم رفت و امیدواریم با تدبیر یک راهکار عملیات انتقال صنوف به این شهرک هم محقق شود. 
شهردار محلات آخرین وضعیت تملک سینما قدس محلات را نیز تشریح کرده و گفت : نگاه شهرداری و شورای اسلامی شهر تنها خرید سینما نبوده بلکه هدف این کار ایجاد یک مجتمع فرهنگی، آموزشی و تفریحی است. 
استرابی افزود : خرید سینما از خرداد سال ۹۶ در دستور کار مسئولان شهرستان قرار گرفته و نشستی نیز با وزیر ارشاد و سایر مسئولین شهرستان برگزار شده و توافقاتی حاصل شد. بخشی از هزینه خرید سینما که بالغ بر یک میلیارد است تا پایان سال به حساب مالک سینما واگذار خواهد شد و مابقی ظرف سال آینده پرداخت می شود.
وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص طرح های سال آینده شهرداری گفت : بودجه شهرداری بسته شده و تقریبا پروژه های مدنظر هماهنگ شده و برنامه های عملیاتی شورای شهر و شهرداری در قالب یک برنامه پنج ساله تهیه شده است. برخی پروژه های عمرانی نیاز به تهیه طرح داشت که طرح پیاده رو سازی میدان امام علی(ع) تا شهدای گمنام، احداث سه پارک در شهرک امام و کوی مطهری و طرح اصلاح میدان پشت فرمانداری در دست بررسی است که پس از تصویب نهایی اجرایی می شود و سال آینده اجرا خواهد شد.

پاسخ شهردار در خصوص آخرین وضعیت ایجاد آرامستان به خبرنگاران این گونه بود : ۱۰ هکتار زمین در سالهای گذشته در منطقه بالای میدان امام علی(ع) اختصاص یافت که در آن سالها استقبالی نشد اما اکنون غسالخانه آن مکان تجهیز شده و سایر موارد اعم از فضای سبز و برق آن در دستور کار است. با توجه به نامناسب بودن توسعه آرامستان در مرکز شهر به دنبال توسعه آن نیستیم و آرامستان در دست تکمیل ورودی محلات برای توسعه مهیا خواهد شد که از رسانه ها درخواست داریم برای فرهنگ سازی و همراهی شهروندان با شهرداری کمک کار باشند.
 شهردار در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درخصوص بر بنگاه داری شهرداری و عدم موفقیت در این حوزه گفت : شهرداری باید سیاست گذاری مالی خود را به سمت رویکردهای نوین تغییر دهد. زمین هایی را که شهرداری تا به امروز خریداری کرده جهت خدمات دهی به شهروندان بوده و مردم باید برای معرفی سرمایه گذار به شهرداری کمک کنند. 
وی در خاتمه در خصوص باشگاه داری شهرداری، از عدم ادامه این کار با توجه به سیاست های وزارت کشور خبر داده و از آمادگی شهرداری جهت اعطای امتیاز تیمهای فوتبال شهرداری در پنج رده سنی خبر داد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: