• شنبه ۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-3784-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

در گفتگوی اختصاصی ایسنا با معاون برنامه ریزی شهرداری عنوان شد:

بودجه 460 میلیاردی شهرداری اراک در راه شورا
بودجه 97 تعهدی و واقع‌بینانه است

بودجه و بحث دخل و خرج همواره یکی از موضوعات اصلی و داغ و شاید هم پرحاشیه در شهرداری ها بوده است و بحث های بودجه ای در فصل بودجه نویسی داغ‌تر شده و بیش از هر زمانی مورد توجه قرار می‌گیرد.

شهرداری اراک بواسطه تحولات اخیر در حوزه مدیریت شهری و استقرار شورا و شهردار جدید دوره‌ای خاص را می‌گذراند و این شرایط حساسیت و اهمیت بودجه 97 شهرداری را دوچندان کرده است.

بودجه 96 شهرداری اراک به میزان کمتر از 50 درصد محقق شد و این تحقق نیمه کاره تلنگری برای شورایی‌ها و همچنین مدیریت شهری این کلانشهر است تا عملکردی اجرایی و درست را در تدوین بودجه 97 از خود به جای بگذارند.

خبرگزاری ایسنا در همین راستا به منظور شفافیت و واکاوی رویکرد شهرداری و نگارندگان بودجه 97 اقدام به برگزاری نشستی در این راستا با معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری اراک جهت تشریح بودجه شهرداری اراک در سال 97 کرده است.

دکتر حمیدرضا خانمحمدی در این نشست از نقطه عطفی گفت که در نگارش بودجه 97 شهرداری اراک شاهد هستیم که البته درخصوص کلیه شهرداری‌های کشور اجرایی شده است.

وی با تاکید بر اهمیت بحث بودجه در شهرداری‌ها بیان کرد: برای تدوین بودجه 97 شهرداری‌ها دستورالعمل خزانه‌داری و شیوه‌نامه بودجه از سوی سازمان شهرداری‌های کشور ابلاغ شده که نگارش بودجه 97 شهرداری اراک کاملا براساس این دستوالعمل انجام گرفته است.

دو سازمان جدید در راه شهرداری اراک

وی با بیان اینکه دستورالعمل خزانه‌داری موضوع استقلال سازمان‌های تابعه شهرداری را کاملا منتفی کرده است که این امر مباحث مالیاتی را رفع می‌کند، به دیگر نقاط عطف بودجه 97 شهرداری اراک اشاره کرد و گفت: در کنار ابلاغ این دستورالعمل چارت سازمانی شهرداری‌ها نیز تغییر کرد و براساس گرید هر شهرداری سازمان‌های تابعه تعدیل، تغییر و ادغام یافت به طوری که شهرداری اراک با گرید 11 از 14 سازمان به 9 سازمان تقلیل یافت و ایجاد دو سازمان "سرمایه‌گذاری" و "فناوری اطلاعات" در دستور کار قرار گرفت.

خانمحمدی با اشاره به اینکه این تغییرات در چارت سازمانی تاثیر بسیاری در نوع نگارش بودجه 97 شهرداری اراک داشته است، افزود: استقرار شورای شهر جدید و باانگیزه همراه با نگاه مطالبه‌گر خود شرایط خاصی را برای شهرداری در پی داشت که تجمیع این شرایط و نقاط عطف، خود رویکرد نگارش بودجه شهرداری اراک در مقایسه با سنوات گذشته را تغییر و تحت تاثیر قرار داد.

وی تصریح کرد: سازمان‌ها از محیط تاثیر می‌گیرند و امروز رکود اقتصادی حاکم بر بخش‌های مختلف کشور به عنوان یک عامل محیطی به شهرداری‌ها نیز تحمیل شده است و مسلما این شرایط، خدمات‌رسانی شهری را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد البته در مقایسه با حکومت ملی، حکومت‌های محلی با توجه به چابکی، پویایی و نداشتن محدودیت‌های دولتی می‌توانند روند توسعه را با سهولت بیشتری طی کنند و این امر نیازمند برنامه‌ریزی درست و تدوین بودجه‌ای واقعی است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری اراک با اشاره به همسو و منطبق بودن 5 سیاست از سیاست‌های 24 گانه اقتصاد مقاومتی با راهبردها و وظایف شهرداری‌ها افزود: سیاست‌های مربوط به صرفه‌جویی و صرف بهینه منابع، توسعه درآمد و ایجاد درآمدهای پایدار، شفافیت، استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان و فرهنگ‌سازی مرتبط با سیاست‌های شهرداری است که در دل روش بودجه‌نویسی و دستورالعمل ابلاغی جدید این سیاست‌ها جای گرفته است.

وی اظهار کرد: در سنوات گذشته با توجه به استقلال سازمان‌های تابعه شهرداری، برای هر سازمان بودجه‌ای مجزا ارائه می‌شد که هر کدام در صحن رسمی شورا مطرح و دفاع شده و به تصویب می‌رسید و برای تحقق آن تلاش می‌شد، اما طبق دستورالعمل جدید بودجه کلیه سازمان‌ها در دل بودجه شهرداری لحاظ و درآمد آنها نیز برآورد شده و تنها براساس درآمدهای واقعی هزینه‌هایی پیش‌بینی شده است .

تدوین "تعهدی" بودجه 97 شهرداری اراک    

خانمحمدی با بیان اینکه نگاه شهرداری به بودجه توسعه‌نگر بوده و بودجه به درخواست شورای شهر "تعهدی" تدوین شده است و در مسیر سیاست صرفه‌جویی اقتصاد مقاومتی قرار دارد، عنوان کرد: علیرغم سال‌های گذشته که رقم بودجه شهرداری همواره صعودی و افزایشی بوده است، امسال کاهش یافته است و این کاهش باعث شده است که تدوین بودجه به صورت منطقی و واقعی انجام شود.   

وی با تاکید بر اینکه بودجه‌های شهرداری در سال‌های گذشته همراه با پیش‌بینی انبساطی بوده است، اما بودجه 97 تنها پیش‌بینی‌هایی با قابلیت تحقق را در نظر گرفته است، گفت: بودجه سال گذشته شهرداری اراک حدود 584 میلیارد تومان بسته شد و در خوش‌بینانه‌ترین حالت ممکن تا پایان سال جاری 320 میلیارد تومان از این میزان محقق می‌شود و انحراف حدود 45 درصدی را در این بخش شاهدیم که منطقی نیست و یکی از دلایل این عدم تحقق، لحاظ کردن پیش‌بینی‌های به دور از تحقق است.

خانمحمدی ادامه داد: در حوزه املاک، شهرداری اراک املاک بسیاری برای تهاتر دارد که همواره آماده تهاتر نیستند و اگر این املاک در بودجه درج شوند و آماده تهاتر نباشند رقم کاذب در بودجه لحاظ می‌شود که این امر انحراف از تحقق را به دنبال دارد به همین دلیل در نگارش بودجه 97 این نوع از پیش‌بینی‌ها کاملا کنار گذاشته شده است و شورا نیز فشاری مبنی بر افزایش رقم بودجه نداشته و خواستار بودجه واقعی است و اگر در طول سال درآمد شهرداری افزایش یافت در متمم بودجه لحاظ می‌شود.

پیش‌بینی بودجه 460 میلیاردی برای سال 97

وی بودجه 97 شهرداری را نسبت به سنوات گذشته واقعی و منطقی دانست و گفت: با توجه به تجربه سال‌های گذشته در میزان تحقق بودجه، برای سال آینده بودجه حدود 460 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است، کلیه سازمان‌ها در دل بودجه قرار دارند و هزینه و درآمد براساس نیاز دیده شده است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری اراک بیان کرد: براساس قوانین بالادستی، باید اصولی در نگارش بودجه لحاظ شود که شامل بودجه عمرانی و جاری است، به طوری که طبق این قوانین بودجه جاری نباید بیش از 60 درصد و بودجه عمرانی نیز نباید کمتر از 40 درصد باشد، البته منهای درآمدهای خاصی که صرفا باید در محل عمرانی هزینه شوند، این نسبت رعایت شده است.

وی با اشاره به اینکه از سال 90 کلیه بودجه‌های شهرداری تا امسال رصد و بررسی شد و براساس واکاوی بودجه امسال، رقم 460 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است، گفت: ذات بودجه فارغ از انحرافات نیست و نمی‌توان تحقق 100 درصدی را برای آن متصور بود چراکه عوامل بیرونی و محیطی بر آن تاثیر دارد، اما یکی از نقاط قوت بودجه 97 این است که با رویکرد واقع‌بینانه و با توجه به منابع موجود بسته شده است.

خانمحمدی تصریح کرد: "درآمد" محور بودجه است که باید منطقی تعریف شود و انحراف از بودجه ناشی از منطقی و واقعی نبودن بودجه است، بر همین اساس در بودجه 97 برای هر آیتم، آنالیزی حدود 10 ساله استخراج و تمام جزئیات بودجه‌های قبل مورد بررسی قرار گرفت و  بودجه‌نویسی با علم به واقعیت و شرایط و حذف موارد اضافی انجام شد.

تعامل نزدیک معاونت‌های شهرداری در امر بودجه‌نویسی، نقطه قوت تدوین بودجه 97

وی تعامل نزدیک معاونت‌های شهرداری در امر بودجه‌نویسی که برای اولین بار در این مجموعه رقم خورده است را یکی از نقاط قوت بودجه 97 شهرداری اراک دانست و گفت: بودجه حاصل کار تیمی متشکل از معاونت برنامه‌ریزی و معاونت مالی و اقتصادی است که با تشریک مساعی و نگاهی فارغ از نگاه تک‌بعدی طی مدت 2 ماه نگارش شده است و حتی در این راستا مدیران عامل سازما‌ن‌های تابعه شهرداری بر واقع‌بینانه بودن بودجه تاکید داشتند و به دور از رویکرد سازمانی صرف، در پی افزایش بودجه شهرداری و به تبع آن افزایش بودجه سازمان‌ها نبودند.

معاون شهردار اراک بیان کرد: بودجه اولیه معاونت امور زیر بنایی و حمل و نقل و ترافیک به تنهایی 370 میلیارد تومان بود که ضمن مذاکره با این معاونت و با توجه به اولویت‌ پروژه‌ها و تعامل سازنده، بودجه 260 میلیاردی در نظر گرفته شد و این امر نشان از نگاهی همسو در مجموعه شهرداری برای نگارش بودجه دارد و تحمیلی در این راستا صورت نگرفت، امید است کمترین انحراف معیار را در بودجه 97 شاهد باشیم.

وی تاکید کرد: کاهش بودجه سازمان‌ها و در کل، بودجه شهرداری و رویکرد تعهدی یاد شده تاثیری در اجرای پروژه‌ها نخواهد داشت چراکه طرح‌ها و توالی اجرا و اهمیت پروژه‌ها در اولویت قرار گرفته است. این کاهش بودجه به معنای تعلل در اجرای پروژه‌ها یا عدم پیشرفت طرح‌های کنونی نیست بلکه با اولویت‌بندی طرح‌ها اجرایی خواهد شد و رویکرد ‌اولویتی لحاظ شده است.

خانمحمدی با اشاره به اجرای سیستم خزانه‌داری طبق دستورالعمل جدید که تحقق سیاست شفافیت را به دنبال دارد، افزود: زمانی شفافیت محقق می‌شود که گردش و عملکرد مالی کاملا روشن و واضح باشد، با وجود همه دشواری‌ها و ضرورت ایجاد بستر لازم جهت حسابداری تعهدی، نرم‌افزار و معماری سازمانی، این سیستم اجرایی خواهد شد که بواسطه آن تمرکز بر تخصیص منابع افزایش می‌یابد.

ایجاد کمیسیون تخصیص بودجه و منابع در شهرداری اراک/برنامه هایی برای افزایش درآمد

وی اضافه کرد: براساس این سیستم، کمیسیون تخصیص بودجه و منابع در شهرداری ایجاد خواهد شد که زیر نظر معاونت برنامه‌ریزی و معاونت مالی و اقتصادی شهرداری عمل خواهد کرد و با این روش تخصیص بودجه‌ها هدفمند و براساس نیاز سازمان و عملکردها خواهد بود و نظم و کنترل شرایط را رقم می‌زند، همچنین مانع هدررفت منابع خواهد شد.

خانمحمدی با بیان اینکه شهرداری برنامه‌هایی جهت افزایش درآمد در نظر گرفته است، افزود: دفترچه عوارض قانونی و دارای برنامه، با فرمول کاملا جدیدی اخیرا طراحی و به تصویب شورای شهر رسیده است که سهم درآمد شهرداری را افزایش می‌دهد، در دل این دفترچه بخش اعظمی از درآمدهای مغفول مانده شهرداری اصلاح و با واقعیت همگن شده است، این کار کارشناسی باعث شد که ارقام واقعی شود و تاثیر زیادی در ایجاد درآمد خواهد داشت.

وی در خصوص ایجاد درآمد پایدار در شهرداری اراک عنوان کرد: ایجاد درآمد پایدار غایت آرزوی شهرداری‌هاست و دفترچه عوارض فقط برای یکسال کارایی دارد، باید برای درآمد پایدار سازوکار مدونی تعریف شود و براین اساس مطابق نظر شهردار، سازمان "فناوری اطلاعات" که در شهرداری اراک راه اندازی خواهد شد باید سازمانی خدمات‌رسان باشد که این نوع نگاه، خود مصداقی از نگاه توسعه‌نگر به درآمد پایدار محسوب می‌شود، همچنین با توجه به تجربه شهردار در مدیریت بازیافت، اقداماتی در نظر است که می‌تواند در آینده درآمدزا باشد و در موضوع پسماند مدیریت بهتری اعمال شود.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری اراک بیان کرد: سازمان "سرمایه‌گذاری" نیز سازمان مصرف‌کننده نخواهد بود بلکه باید با تعامل با سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی روند درآمدزایی را دنبال کرد، البته درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری در متمم بودجه لحاظ خواهد شد چراکه بخشی از سرمایه متعلق به یک سرمایه‌گذار است که در قالب آن خدمتی در شهر ارائه می‌شود.

وی با اشاره به ساخت و سازهای شهری به عنوان یکی از منابع درآمدی شهرداری تصریح کرد: رکود برای همه قابل لمس است، برای گذر از این مرحله سخت و تحمیل‌شده به شهرداری‌ها چند سازوکار مناسب در شهرداری اراک تعریف شده است که تشکیل اتاق فکر و تعامل با سازندگان خرد یکی از اقدامات انجام شده است و براساس آن  تعداد زیادی از سازندگان که در شهر ساخت و ساز دارند به صورت تجمعی فعالیت خواهند داشت و ساخت و سازهای جمعی علاوه بر درآمدزایی، رفاه شهری را رقم می‌زنند، حتی اجرای روش ساخت و سازهای جمعی در بافت تاریخی و فرسوده شهر و تجمیع پلاک‌ها علاوه بر رفع بار سنگین  از دوش شهرداری، سود سازندگان را در پی دارد.

خانمحمدی تاکید کرد: این اتاق فکر تعاملات قانونی را دنبال می‌کند و مشوق‌هایی را نیز همچون تغییر در ضوابط شهرسازی البته همسو با قوانین و بخشش و تخفیف‌ و ایجاد شرایط مناسب برای انتفاع ساخت و ساز در نظر گرفته است، همچنین بحث تغییر ضوابط خط آسمان نیز مورد توجه قرار دارد که ساخت و ساز را با تراکم مناسب در نظر خواهد گرفت و این امر خود درآمد شهرداری را توسعه می‌بخشد.

وی در خصوص برنامه‌ریزی‌های شهرداری در حوزه کاهش آلودگی هوای اراک و درج آن در بودجه 97 اظهار کرد: برای کاهش آلودگی هوای اراک سیاست‌گذاری‌های مختلفی وجود دارد که توسعه فضای سبز و بهسازی ناوگان حمل و نقل را به عنوان برخی از راهکارها شامل می‌شود، استفاده از موتورسیکلت‌های برقی و دوچرخه‌سواری یکی از برنامه‌های شهرداری است که یارانه‌هایی را در این راستا مدنظر دارد، همچنین توسعه سرانه فضای سبز را دنبال می‌کند، البته از بعد تامین آب در مضیقه قرار دارد، اما راهکارهای لازم و ارقام مورد نیاز در دل بودجه آمده است و امید است از حمایت‌های دولتی نیز بهره‌مند شویم.

4 میلیارد تومان برای نردبان

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری اراک با بیان اینکه ایجاد پل و بزرگراه کمک شایانی به کاهش آلودگی هوا دارد که این امر و اتمام طرح‌های نیمه‌کاره و اولویت‌دار در بودجه دیده شده است، در خصوص تجهیز سازمان‌های تابعه شهرداری گفت: یکی از مهمترین مواردی که در بودجه لحاظ شده است تجهیز سازمان‌هایی همچون سازمان آتش‌نشانی است، با توجه به بلندمرتبه‌سازی در شهر مهمترین نیاز امروز اراک در اختیار داشتن نردبان مناسب است که 4 میلیارد تومان برای خرید آن در بودجه لحاظ شده است، البته قیمت این نردبان بیشتر است، اما با توجه به زمانبر بودن تولید این نردبان می‌توان در حین ساخت، تامین اعتبار لازم را انجام و آنرا جزو ردیف‌های اصلی قرار دارد.

علل عدم تحقق بودجه 96/بودجه 460 میلیاردی برای 97 بودجه ای منطقی است

وی در خصوص نواقص و علل عدم تحقق بودجه 96 شهرداری اراک و مواردی مبنی بر بی‌برنامه‌ بودن این مجموعه در سنوات گذشته تصریح کرد: برای سنجش هر عملکردی باید خود را در جایگاه و شرایط طرف مقابل قرار داد و بی‌انصافی است که عملکرد را از دید خود بررسی کنیم، باید در جایگاه اشخاص با بستر زمانی و محیطی فرد قرار گرفت و اظهار نظر کرد، شاید در سال‌های بعد بودجه 97 نیز تحلیل شود و نگاه دیگری به آن داشته باشند، اما امروز در شرایط کنونی بستن بودجه 460 میلیارد تومانی منطقی است و از طرفی سال‌های گذشته دستورالعمل و تغییرات کنونی وجود نداشت چه بسا در سال گذشته با وجود شرایط امروز بودجه‌ای متفاوت نگارش می‌شد.

خانمحمدی افزود: بی‌برنامه بودن شهرداری اراک قابل قبول است، زمانی می‌توان گفت که با برنامه پیش رفته‌ایم که برنامه راهبردی در اختیار باشد که تا به امروز خلاء حاصل از نبود این برنامه راهبردی در شهرداری اراک وجود داشته است، اما اخیرا اقدام به جذب مشاوری ماهر در حوزه ارائه برنامه راهبردی شده است که انتخاب آن براساس شیوه‌نامه جذب مشاورین در حوزه خرید خدمات انجام گرفته است.

برنامه راهبردی 5 ساله اراک در حال تدوین است

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری اراک گفت: مشاور کنونی تجربه کاری در کلانشهر و رزومه قوی دارد و با کمک این مشاور برنامه راهبردی 5 ساله اراک در حال تدوین است که برای سال آینده به بار می‌نشیند، البته گام اول و دوم آن نگارش شده است که به زودی در صحن شورا ارائه می‌شود و پس از آن در گام سوم مسئولان و شورا درگیر نگارش برنامه‌ای منطبق با شرایط، نیاز شهر و شهروندان خواهند شد و سال آینده شهرداری منطبق با این برنامه‌ راهبردی و پنج ساله می‌تواند بودجه سالانه را از دل آن استخراج کند.

به گزارش ایسنا؛ مقرر بود در نشست تشریح بودجه 97 شهرداری اراک داوود تاجران شهردار اراک نیز در دفتر خبرگزاری ایسنا حاضر شود که به دلیل مشغله کاری وی این مهم با حضور معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی وی انجام شد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: