• شنبه ۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-4884-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

اجازه جولان اتومبیل و موتور در دره گردو داده نمی‌شود

رئیس کمیسیون نظارت شورای شهر اراک گفت: باتوجه به تخریب محیط زیست و از بین رفتن ظرفیت‌های گردشگری، اجازه جولان اتومبیل و موتور در دره گردو داده نمی‌شود.

به گزارش ايسنا، منطقه مركزي، فرزانه رحمتی در نطق پيش از دستور در صحن علني شوراي شهر اراك عنوان كرد: یکی از مطالبات به‌حق شهروندان اراکی، توسعه مراکز تفریحی و تفرجگاهی است که سال‌ها مورد غفلت واقع شده است، شهروندان برای استراحت، پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و استفاده از امکانات رفاهی، به مراکز تفرجگاهی که طبق استانداردهای روز دنیا به وارد کردن خسارتی به محیط زیست ارائه خدمات رفاهی کند، نیاز دارند.

وی تصریح کرد: یکی از معدود مکان‌های تفرجگاهی و در دسترس عموم شهروندان، در شهر اراک منطقه گردشگری گردو است، اما نکته مهم این است که این ظرفیت عظیم گردشگری نباید دچار غفلت، کج‌فهمی و یا برخی فشارهای پنهان و پیدا شود.

رحمتی با بیان اینکه در دنیا شاهد عملیات‌های پیشرفته و عظیم عمرانی در دل طبیعت هستیم، بدون آنکه کوچکترین آسیبی به طبیعت وارد شود، اما متاسفانه در کشور ما و شهر ما طبیعت متحمل خسارات می‌شود، گفت: قطعا مجموعه مدیریت شهری خواهان تخریب طبیعت به بهانه ایجاد برخی امکانات تفریحی نیستند، اما متاسفانه در هفته گذشته جلسه‌ای در خصوص طرح منطقه گردشگری گردو که در سال 93 توسط یک شرکت مشاور تهیه شده بود در معاونت عمرانی استانداری مرکزی برگزار شده، که یکی از معایب طرح این شرکت مشاور، قرار دادن مسیر آفرود در دل طبیعت گردو است.

وی عنوان کرد: طرح ارائه شده حاکی از آن است که یا شرکت مشاور اصلا در محل منطقه گردو حاضر نشده و تنها از روی نقشه منطقه اقدام به تهیه طرح کرده است و یا یا اساسا فاقد سواد زیست‌محیطی بوده و مسائل مالی، ترجیح بیشتری بر حفظ منافع عمومی شهروندان یک شهر داشته است.

این عضو شورای شهر اراک با اشاره به حمایت‌هایی است که در خصوص ایجاد این مسیر در منطقه گردو در حال انجام است، گفت: هشدار می‌دهم در صورت ادامه این موضوع، اسامی افراد حمایت‌کننده این مسیر مخرب طبیعت را اعلام کرده و با هر مسئولی با هر عنوانی برخورد خواهیم کرد.

وی اظهار کرد: مسیر آفرود با توجه به اینکه طرفدارانی دارد می‌تواند در قسمت‌های شمالی شهر یا مناطقی که آسیبی به طبیعت وارد نسازد ایجاد شود. نباید اجازه داد منطقه گردشگری گردو که مکانی برای استراحت خانواده‌ها و تمدد اعصاب شهروندان، پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری است به مکانی برای جولان انواع اتومبیل و موتور سیکلت تبدیل شود.

رحمتی در ادامه خواستار تعامل و ارتباط شهردار با رسانه‌ها شد و گفت: نمایندگان منتخب مردم، مطبوعات و رسانه‌های دیداری و شنیداری و سازمان های مردم نهاد، سه ضلع ورود به جامعه مدنی هستند. این سه ضلع به عنوان نمایندگان افکار عمومی و نهادهای مطالبه‌گر مردمی، نقش بسزا در شفاف‌سازی، مبارزه با فساد و حفظ و تامین حقوق شهروندی، محسوب می‌شوند.

وی بیان کرد: شهردار اراک چنانچه بخواهد در قد و قامت مدیر شهر نقش‌آفرینی کند، باید وارد برخی قطب‌بندی‌ها نشده و چتر خود را بر همه حوزه‌های فعال مدنی با هر گرایش و طرز تفکری بیاندازد، همچنین قضاوت‌های سطحی و بدون در نظر گرفتن نقش واقعی رسانه‌ها، برای هر مدیر شهری خصوصا شهردار که سوابق طولانی در مجموعه شهرداری دارند، دور از شأن و جایگاه شهردار و به نوعی وهن این جایگاه محسوب می‌شود.

رئیس کمیسیون نظارت شورای شهر اراک با تاکید بر اینکه شهردار اراک هرگز وارد قطب‌بندی‌های رسانه‌ای نشده و همه رسانه‌ها را با هر گرایش و سلیقه‌ای محترم بشمار، افزود: توصیه می‌شود شهردار اراک صحبت خود در خصوص مصاحبه نکردن با رسانه‌ها را تصحیح کرده و در هر مصاحبه رسانه‌ای، خالی‌الذهن و بدون پیش‌داوری حضور یافته چراکه تضعیف هریک از سه ضلع اصلی جامعه مدنی به ایجاد دیکتاتوری و سرکوب آزادی بیان، گسترش فرهنگ سالوسی و چاپلوسی، سرخوردگی اجتماعی و بروز بحران‌های پیش‌بینی نشده پس از آن و در نهایت ایجاد رکود و انفعال در مجموعه شهرداری به واسطه فقدان ورود نظریات منتقدانه، منجر خواهد شد.

رحمتی تصریح کرد: شهردار اراک تا زمانی بر این کرسی تصدی خواهد داشت که مطالبات شورای شهر به عنوان نمایندگان مردم و رضایت مردم اراک را تأمین کند، این مدت می‌تواند یک روز یا چهار سال آینده باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: