• یکشنبه ۸ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-1085-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

عمل به قرآن بهترین راهکار‌ کاهش آسیب های اجتماعی است

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت: یکی  از بهترین راهکار‌ها در خصوص کاهش آسیب های اجتماعی، عمل و بکارگیری قرآن است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، فتح‌الله حقیقی در ستاد پنجمین جشنواره قرآنی گل‌های محمدی و گل‌های فاطمی استان مرکزی، با اشاره به اینکه وظیفه همگان خدمت به قرآن است و حضور تمامی مدیران در این جمع نشانه علاقه آنها به این کتاب آسمانی است، عنوان کرد: در حال حاضر در دنیا مسئله امنیت اجتماعی یکی از مشکلات اساسی است، تمام کشورها بدنبال راهی برای تقویت امنیت اجتماعی و کنترل ناهنجاری‌های جامعه هستند.

حقیقی افزود: همگان معتقدند که اخلال‌کنندگان امنیت اجتماعی عزت نفس و ثبات شخصیت ندارند، طبیعتا جمهوری اسلامی نیز در ارتباط با مباحث امنیت اجتماعی مصادیق و مشکلاتی دارد که بخشی از آن به واقعیت‌های اجتماعی، بخشی به برنامه‌ریزی و شیطنت دنیا و بخشی دیگر به عدم استفاده از فناوری اطلاعات  برمی‌گردد.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری پنچ آسیب اجتماعی را به عنوان اولویت در فعالیت‌های اجتماعی معرفی کرده، افزود: وظیفه ما کنترل و نظارت بر نهادهای است که در رابطه با موضوعات آسیب‌های اجتماعی فعالیت‌ می‌کنند، در همین راستا یکی از بهترین راهکار‌ها در خصوص کاهش آسیب های اجتماعی، عمل و بکارگیری قرآن است.

حقیقی تصریح کرد: ارائه راهکارهای مناسب و ترغیت کودکان، نوجونان و همه افراد جامعه برای انس و عمل به قرآن ضروری است، عمومی شدن فرهنگ قرآنی به عنوان فرهنگ قالب جامعه نیازمند راهکار‌های مناسب است که این مهم می‌تواند زمینه‌ساز مبارزه و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی باشد.

وی افزود: در سال 97 در استان مرکزی رویدادهای کنگره 6200 شهید،  پنجمین جشنواره قرآنی و مسابقات سراسری قرآن برگزار خواهد شد، بهتر آنست که در این رویدادها موضوع آسیب‌های اجتماعی را مدنظر قرار داده و از این فعالیت‌ها برای کاهش این معضل استفاده کنیم.

حقیقی ادامه داد:  در سال‌های پیشین تعداد شرکت کنندگان در این جشنواره قرآنی گل های محمدی حدود 450 نفر بود و این در حالی است که این میزان به 10 هزار نفر رسیده و این مهم نشان از ارتقا 22 برابری جمعیت قرآنی تحت پوشش است، همچنین در این طرح ارائه آموزش زندگی به سبک قرآنی به اولیا نیز مورد توجه قرار گرفته است.

وی بیان کرد: چنانچه به صورت پایلوت طرح‌های تحقیقاتی را در خصوص کاهش آسیب‌های اجتماعی به عنوان خروجی رویدادهای فرهنگی سال 97 اجرا کنیم، دیگر استان‌ها نیز می‌توانند از این راهکارها استفاده کرده و آنرا بکار بگیرند.

حقیقی عنوان کرد: قرآن کریم تمام ابعاد زندگی را ترسیم کرده و بهتر آنست که با راهکارهای عملیاتی در این جشنواره قرآنی از مفاهیم این کتاب آسمانی استفاده کرد. در حال حاضر ستاد استانی این جشنواره با شش کمیته تشکیل شده، فرمانداران نیز باید ستاد شهرستانی خود را در این راستا تشکیل دهند.

وی در خصوص چگونگی برگزاری پنجمین جشنواره قرآنی گل‌های محمدی و گل‌های فاطمی، بیان کرد: جشنواره قرآنی یک اقدام مهم برای موضوع پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی قلمداد می‌شود، در همین راستا در سه ماه نخست سال 97 ثبت‌نام برای این جشنواره انجام می‌شود و به مدت 45 روز به شرکت‌کنندگان آموزش داده می‌شود، پس از برگزاری مسابقات نفرات برتر در شهرستان انتخاب می‌شوند و دوباره یک روز به آنها آموزش داده می‌شود و نهایتا در شهر دلیجان از افراد نخبه این جشنواره  تقدیر می‌شود.

به گزارش ایسنا، مدیر شبکه رادیویی قرآن نیز در این جلسه گفت: همه دست اندرکاران در اجرای جشنواره قرآنی به صورت ویژه سهم دارند و تاکنون در تمام کشور چنین جلسه باشکوهی در پرداختن به امور قرآنی برگزار نشده و این اتفاق بی‌نظیر است.

احمد ابوالقاسمی بیان کرد: خوشبختانه در تمام فعالیت‌های قرآنی به سخنان مقام معظم رهبری استناد می‌شود و ایشان عقیده دارند که همه افراد وظیفه اشاعه فرهنگ قرآنی را دارند، در همین راستا به عنوان یک فعال قرآنی چنانچه توان داشتم، جدایی جامعه قرآنی را از دیگران، از بین می‌بردم، ما نباید چیزی به اسم جامعه قرآنی داشته باشیم و اگر عده‌ای تا‌کنون با این نام مطرح شدند، بخاطر آنست که در پیشانی فعالیت‌های قرآنی قرار گرفته‌اند.

وی ادامه داد: فعالیت قرآنی و خود قرآن همانند یک ساختمان بزرگ است که تلاوت و حفظ آن، سردر ورودی این ساختمان محسوب می‌شود با این فرض، به این مسئله می‌رسیم که با یک عده‌ای خاص نمی‌توان اتفاق بزرگی در خصوص فعالیت‌های قرآنی در کشور تحقق یابد. همچنین لازم است استان‌های دیگر از ظرفیت خود استفاده کنند و زمینه برای برگزاری این جشنواره را مهیا سازند.

ابوالقاسمی بیان کرد: رادیو قرآن این آمادگی را دارد که در سطح کشور به صورت مشترک و فراگیر فعالیت‌های این چنینی را اجرا کند، قطعا این ظرفیت‌ در دیگر استان‌ها نیز وجود دارد، اما وفاق در استان‌های دیگر اتفاق نیفتاده و بر همین اساس این ظرفیت‌ها به ظهور نرسیده است.   


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: