• جمعه ۱۳ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-9984-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

طی 4 سال انجام شد:

صرف 280 میلیارد تومان جهت توسعه زیرساخت‌های آب و فاضلاب استان مرکزی

استاندار مرکزی گفت: طی چهار سال 280 میلیارد تومان در توسعه زیرساخت‌های آب و فاضلاب استان هزینه شده است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سید علی آقازاده در آیین بهره‌برداری از دو طرح مرتبط با شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی با بیان اینکه دریافت اخبار و اقدامات صورت گرفته در این شرکت احساس رضایت و امنیت در حوزه آب را افزایش می‌دهد، عنوان کرد: لوله‌گذاری و ایجاد شبکه به وسعت هزار کیلومتر در شهر اراک کار بزرگی است و اراک در این حوزه می‌تواند الگویی برای دیگر کلانشهرها باشد.

وی افزود: در حال حاضر 96 درصد اراک به شبکه فاضلاب متصل شده‌ و بهار آینده این رقم به 100 درصد خواهد رسید، گفت: در حال حاضر هزار و 100 لیتر در ثانیه خروجی پساب تصفیه خانه اراک است که با برنامه‌ریزی دقیق می‌توان از این گوهر ارزشمند استفاده‌ای بهینه در امر آبیاری فضای سبز و اختصاص به برخی صنایع داشت که اگر این امر به انجام برسد منابع آب‌های زیرزمینی که در بحران قرار دارد محفوظ خواهند ماند.

استاندار مرکزی با تاکید بر همکاری شهرداری اراک با شرکت آب و فاضلاب استان تصریح کرد: اگر بتوانیم از هر میزان پساب فاضلاب استفاده‌ای درست انجام دهیم، در شرایط کم آبی کمک‌کننده خواهد بود.

وی با اشاره به بهره‌برداری از سیستم GIS بیان کرد: این سیستم خدمات‌رسان است و کسب اطلاعات را بهبود خواهد بخشید و در عرصه‌های مختلف کمک‌کننده است.

آقازاده با تاکید بر اهمیت آب به عنوان کالایی امنیتی، بهداشتی و اجتماعی که با سلامت مردم در ارتباط است، افزود: شهرهای استان مرکزی در امر اتصال به شبکه فاضلاب وضعیت خوبی دارند و امروز 68 درصد ساکنان شهرهای استان به این شبکه متصلند که شاید در بسیاری از استان‌ها این امر همچنان به انجام نرسیده باشد و حاکی از کاری بی وقفه، علمی، مهندسی واجرایی است. طی چهار سال اخیر تاکنون بیش از 280 میلیارد تومان در امر زیرساخت‌های آب و فاضلاب استان هزینه شده است.

به گزارش ایسنا، در این آیین نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در حال حاضر همه شهروندان اراک امکان استفاده از سد کمال صالح به عنوان منبع اصلی آب این کلانشهر را ندارند چراکه رینگ آبرسانی به صورت کامل اجرایی نشده است.

دکتر علی اکبر کریمی افزود: در سفر هیات دولت به استان مرکزی اعتباراتی به این امر اختصاص یافت که مقرر بود طرح امسال عملیاتی شود که تاکنون به انجام نرسیده است.

وی با تاکید بر اختصاص بخشی از پساب فاضلاب شهر اراک به حوزه صنعت گفت: امروز بخشی از صنایع مستقر در جاده تهران از آب شرب مصرف دارند که با اختصاص این پساب روزانه 400 لیتر در ثانیه آب شرب ذخیره می‌شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی بیان کرد: آب کالای ارزانی در کشور است که باید به قیمت واقعی عرضه شود در همه دنیا آب تصفیه شده تنها برای شرب استفاده می‌شود، اما در ایران به همه بخش‌ها عرضه می‌شود که با وجود قیمت گزاف مصرفی مسرفانه از آن صورت می‌گیرد.

کریمی در خصوص حق انشعاب نیز خواستار مساعدت به مردم شد و افزود: اگر این انشعابات بهره‌برداری شد و مردم نیز از منتفع شوند قطعا هزینه آن را پرداخت می‌کنند، اما لازم است که با مساعد رضایت مردم جلب شود.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: