• شنبه ۲۱ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-11784-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

ضبط 11 عنوان کتاب صوتی در کتابخانه دکتر خزائلی اراک

دیر زمانی نیست که کتاب‌های صوتی فراگیر شده و معمولا در فضای مجازی نسخی متعدد از این کتاب‌ها دست به دست می‌شود، در گذشته مخاطبین کتاب‌های صوتی کم‌بینایان یا نابینایان بودند، اما امروزه به دلیل ماشینی شدن زندگی، کمبود وقت برای مطالعه و گسترش فضای مجازی، حتی افراد عادی که معلولیتی نیز ندارند از این کتاب‌ها استقبال می‌کنند.

امکان استفاده از کتاب‌های صوتی در زمان رانندگی، راه رفتن یا فعالیت‌های متعدد دیگر کاملا مهیا است، لذا می‌توان گفت مهمترین دلیل استقبال یا فراگیر شدن این کتاب‌ها همین موارد مذکور است. مدتی است که در در بخش نابینایان کتابخانه دکتر خزائلی اراک، تهیه کتاب‌های صوتی در حال انجام است، در همین راستا گفت‌و‌گویی با مسئول کتابخانه در خصوص چند و چون تهیه کتب صوتی انجام شد.

امیر فردوسی‌پور در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، اظهار کرد: تهیه کتاب‌های صوتی از تابستان 96 در بخش نابینایان کتابخانه دکتر خزائلی شروع شده و تاکنون 11 عنوان کتاب به صورت صوتی ضبط شده است.

وی عنوان کرد: ساخت استودیو به منظور ضبط کتاب‌های صوتی در این کتابخانه حدود 9 میلیون تومان هزینه در برداشت که تمامی این مبلغ توسط خیرین پرداخت شد، همچنین انجمن نابینایان و بهزیستی نیز در این راستا کمک‌های شایانی ارائه داده‌اند.

فردوسی پور بیان کرد: در گذشته کتاب‌های صوتی مخصوص کم بینایان یا نابینایان بود، اما امروزه افراد عادی نیز از این کتاب‌ها استفاده می‌کنند، کتب صوتی که در کتابخانه شماره یک اراک تهیه می‌شود تنها مختص نابینایان است و افراد عادی نمی‌توانند این کتاب‌ها را امانت بگیرند، چرا که طبق بخش‌نامه کتاب‌های صوتی نابینایان، ناشر حق استفاده از این کتاب‌ها را تنها در اختیار نابینایان قرار داده است.

فردوسی‌پور ادامه داد: در تهیه کتاب‌های صوتی هر آنچه که در یک کتاب از نوشته‌های روی جلد گرفته تا عنوان کتاب، متن، منابع و ماخذ آمده، توسط شخص گوینده قرائت و صدای او ضبط می‌شود، در این فرایند به هیچ عنوان خلاصه کتاب‌ها ملاک عمل نیست و  ضبط صدا پس از تدوین در اختیار شنونده‌ها قرار می‌گیرد.

وی عنوان کرد: اولین مرحله در فرایند تولید یک کتاب صوتی یا گویا‌سازی، اخذ مجوز از نهاد کتابخانه‌هاست تا کتاب مذکور جزو کتاب‌های ممنوعه نباشد، مرحله دوم شامل انتخاب گوینده است و پس از این مرحله یک کتاب بدون کم و کاست توسط گوینده بیان می‌شود، تدوین، بازنگری، ویرایش، تکمیل، آرشیو و گذاشتن موسیقی روی صدا و امانت مراحل بعدی تهیه این کتب است.

به گفته وی، تاکنون بالغ بر 100 نفر نابینا یا کم‌بینا از کتاب‌های صوتی که در این مرکز تهیه شده استفاده کرده‌اند.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: