• سه شنبه ۱۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-1287-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

صنعت جوشکاری کشور فاقد اطلاعات آماری است/مدرسه جوشکاری در ماشین‌سازی ایجاد می‌شود

رئیس بخش تحقیق و توسعه شرکت ماشین‌سازی اراک گفت: صنعت جوشکاری کشور فاقد اطلاعات آماری است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، عزیزمرادی در افتتاحیه هجدهمین کنفرانس ملی جوش و بازرسی و هفتمین کنفرانس ملی آزمایش‌های غیرمخرب   با اشاره به اینکه جوشکاری یکی از روش‌های اتصال قطعات به شمار می‌رود که در صنایع کشتی‌سازی و لوله‌سازی کارایی بالایی دارد، عنوان کرد: رشد صنعتی و اقتصادی کشورها به کاربرد مواد جدید و تکنولوژی روز به منظور افزایش کیفیت و کاهش هزینه تمام شده بستگی دارد.

وی با بیان اینکه صنعت جوشکاری یکی از عوامل کاهش قیمت تمام شده صنایع و افزایش کیفیت تولیدات محسوب می‌شود، افزود: امریکا در صنعت جوشکاری 34 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری داشته است که از این رقم 31.8 میلیارد دلار ارزش افزوده بوده است و هیچ صنعتی مانند صنعت جوشکاری ارزش افزوده‌ای با این رقم به دنبال ندارد.

عزیزمرادی با بیان   تعداد فعالان صنعت جوشکاری امریکا 1.5 میلیون نفر عنوان کرد و اضافه کرد: در سال 2001 در کشور آلمان برای این صنعت 16 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری شده است که منجر به اشتغال 428 هزار نفر شد که این رقم سرمایه‌گذاری در سال 2007 به 86 میلیارد یورو و 2 میلیون شغل افزایش یافت.

وی با اشاره به اینکه 43 درصد فرایند جوشکاری و سرمایه‌گذاری جهان در اسیا و 32 درصد در اروپا فعال است، عنوان کرد و افزود: صنعت جوشکاری می‌تواند به عنوان صنعت مادر به رشد اقتصادی کمک کند، اما متاسفانه در ایران آماری از میزان سرمایه‌گذاری در این صنعت وجود ندارد و حتی برنامه‌ریزی دقیقی در این راستا صورت نگرفته است.

رئیس بخش تحقیق و توسعه شرکت ماشین‌سازی اراک بیان کرد: شورای عالی استاندارد به دنبال انسجام‌بخشی در این حوزه است و باید به تدریج روش‌های نوین جوشکاری در کشور توسعه یابد چراکه امروز روش‌های دنیا در این صنعت با روش‌های سنتی موجود در کشور متفاوت است.

وی در کنار نبود آمار دقیق از این صنعت در کشور، عدم تربیت نیروی انسانی ماهر و عدم تدوین مقررات استاندارد را دیگر چالش‌های موجود در صنعت جوشکاری کشور عنوان کرد و گفت: جوشکاری مهمترین فرآیند تولید در شرکت ماشین‌سازی اراک است. این شرکت به 10 محصول دانش‌بنیان مرتبط با این صنعت دسترسی دارد و بزرگترین برج‌ها و استراتژیک‌ترین پل‌های مبتنی بر تکنولوژی روز جوشکاری را ساخته است.

عزیزمرادی با تاکید بر رویکرد علمی شرکت ماشین‌سازی در کنار توسعه صنعتی افزود: امید است که ارتباطی سازنده بین صنعت و دانشگاه ایجاد شود. این شرکت در آستانه تاسیس انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر با همکاری دانشگاه اراک است، همچنین مدرسه جوشکاری با همکاری شرکت ایندوستریوس کرواسی در مرکز آموزشی شرکت ایجاد خواهد شد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: