• پنجشنبه ۱۹ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-12484-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ----

فاز دوم تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک صنعتی ایبک‌آباد اراک افتتاح شد

به مناسبت دهه فجر فاز دوم تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک صنعتی ایبک‌آباد اراک با حضور جمعی از مسئولین افتتاح شد .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی کشور در آیین افتتاحیه فاز دوم تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک صنعتی ایبک‌آباد اراک، عنوان کرد: با افتتاح این تصفیه‌خانه، مشکل مردم این منطقه به جهت بوع نامطبوع فاضلاب فعالیت‌های صنعتی مرتفع شد.

وی افزود: به طور کلی در کل کشور و در ۱۹۴ شهرک صنعتی در قالب ۲۲۴ مدول تصفیه‌خانه ایجاد شده است. امروزه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در سراسر ایران توانسته‌ ظرفیت تصفیه فاضلاب صنعتی را به میزان ۱۶۵ هزار متر مکعب در روز ایجاد کنند .

فتحعلی محمد‌زاده بیان کرد: مساحت کل این شهرک ۵۳۱ هکتار است که ۲۰۰ هکتار آن در قالب انعقاد ۳۲ قرارداد فاز صنعتی عملیاتی شده است. استان مرکزی در هشت شهرک‌ صنعتی تصفیه‌خانه دارد که ظرفیت تصفیه فاضلاب آنها حدود چهار هزار متر مکعب است .

وی اظهار کرد:  در فاز دوم این تصفیه‌خانه، ظرفیت تصفیه حدود هزار متر مکعب ارتقا یافته و مبلغی که برای توسعه این تصفیه خانه هزینه شده ۲.۴ میلیارد تومان است .

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب نیز در این مراسم، گفت: اجرای پروژه فاضلاب شهرک صنعتی ایبک آباد اراک به جهت رفع بوی نامطلوب واحد الکل‌ ‌سازی و گلایه ساکنان اطراف این منطقه ضرورت داشت .

علی اکبر کریمی افزود: استفاده بهینه از پساب‌های صنعتی ارزش مهم اقتصادی دارند، به هر حال ما در شرایط خشکسالی بسر می‌بریم و بازیافت آب ضرورت قطعی دارد .

وی بیان کرد: استان مرکزی با کمبود آب مواجه است و بالتبع وجود این تصفیه‌خانه می‌تواند ظرفیتی را ایجاد کند که در اختیار چرخه مصرف قرار گیرد و از این آب حداکثر استفاده شود .

کریمی تصریح کرد: تصفیه‌خانه صنعتی یکی از راهکارهای موثر در تامین آب شهرک‌های صنعتی است و می تواند در رفع معضل کم آبی و استفاده بهینه از آب سهم بسزایی داشته باشد .

وی افزود: ارزش اقتصادی آب بسیار بالا است و به هیچ وجه نباید در این زمینه کوتاهی کرد، بایستی منابع آب به طرح‌هایی اختصاص داده شود که بیشترین ارزش افزوده با کمترین مصرف آب دارند .

کریمی عنوان کرد: در مجلس شورای اسلامی با توجه به نقشی که شرکت شهرک‌ها دارد، این عنایت وجود دارد که نقش این شرکت تقویت شود، بر همین اساس در برنامه ششم توسعه ۳۰ درصد مالیات برارزش افزوده اصولی در هر شهرک برای تامین و تقویت زیرساخت‌های مورد نیاز همان شهرک اختصاص یافته است، اما در این خصوص بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان امور مالیاتی اختلاف برداشتی در اجرای این حکم وجود دارد که مانع انجام آن می‌شود، این ظرفیت قانونی ایجاد شده و باید هر چه زودتر از آن استفاده کرد .

وی تصریح کرد: فعالیت‌های صنعتی در شرکت شهرک‌ها نوعا موکول به تامین زیرساخت‌هاست، واحدهای صنعتی توان تامین هزینه‌های این زیرساخت‌ها را ندارد، در این میان دولت و صنعتگران نیز نمی‌توانند از عهده هزینه‌های آن برآیند، بر همین اساس راهکار موجود کاملا میانه و مناسب است، امیدوارم با پیگیری‌های صورت گرفته هر چه سریعتر این موانع رفع شود .

کریمی اضافه کرد: شهرک‌های صنعتی مناسبترین و بهترین بستر فعالیت‌های صنعتی و تولیدی در کشور هستند و بر اساس مطالعات دقیق مکان‌یابی می‌شوند که این مهم سبب کاهش مشکلات صنعتگران خواهد شد .

مدیرعامل شرکت شهرک‌های استان مرکزی نیز در این آیین گفت: احداث مرحله دوم تصفیه خانه فاضلاب اراک برای نخستین بار در کشور به صورت نمونه انجام شده است، اعتبار کلی آن  ۲۴ میلیارد بوده است .

مصطفی آمره بیان کرد: در فاز اول ظرفیت این تصفیه‌خانه ۶۰۰ متر مکعب در روز بوده و این روند مشکلاتی را  برای ساکنان اطرف شهرک ایجاد کرده بود، بر همین اساس برای اولین‌بار این تصفیه‌خانه به عنوان یک طرح پایلوت در کشور طراحی شد .

وی افزود: ظرفیت توسعه این تصفیه‌خانه ۴۵۰ متر مکعب در شبانه‌روز است، در حال حاضر  پسآب واحد صنعتی فرایندی را طی می‌کند که نتیجه آن خروجی استاندارد است .

آمره افزود: در این تصفیه‌خانه هنوز به راندمان کامل نرسیده‌ایم، اما بیش از ۹۰ درصد مشکلات ما در این حوزه رفع شده، با بهره‌برداری از مرحله دوم این تصفیه خانه ۶۰ تا ۷۰ هزار مترمکعب فاضلاب خروجی، اکنون به کمتر از پنج هزار مترمکعب رسیده و امیدواریم با گرم شدن هوا بتوانیم خروجی را به حد استاندارد برسانیم .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: