• چهارشنبه ۲۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-13384-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

در گفتگوی ایسنا با رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اراک عنوان شد:

بودجه 97 شهرداری کلنگ هم بخورد آسیب نمی بیند
شهرداری اراک کارخانه‌دار می شود

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اراک با تاکید بر اینکه شهرداری در حال حاضر شرایط عادی ندارد، گفت: با وجود شرایط کنونی بودجه 97 منطقی و علمی بسته شده و در واقع می توان گفت که بودجه سال 97 شهرداری اراک سفت است، کلنگ هم بخورد آسیب نمی بیند.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، علیرضا مرادی با حضور در خبرگزاری ایسنا در گفتگویی با خبرنگاران این خبرگزاری در خصوص لایحه بودجه 97 شهرداری اراک که این روزها در شورا در حال بررسی است، شرکت کرد.

وی در این نشست که با حضور نایب رییس این کمیسیون برگزار شد، بیان کرد: بودجه‌ریزی قوانینی دارد، بودجه باید براساس یک چارچوب خشک، علمی و علمیاتی ریخته شود و اگر این اساس درست انجام نگیرد، شرایطی حادث می شود که امروز حادث شده و سالیان زیادی است که گرفتار بی‌انضباطی‌های مالی هستیم.

مرادی دیون، عقب‌افتادگی مطالبات و حقوق پرسنل و پایان نیافتن برخی پروژه‌ها و فرسایشی شدن آنها را ناشی از بودجه‌ریزی نادرست دانست و با اشاره به اصول بودجه نویسی افزود: بودجه باید سالانه و با توجه به اصل وحدت تدوین شود، به نحوی که در یک بازه زمانی یک‌ساله (نه کمتر از یک سال و نه بیشتر از یک سال) تعریف شود و بواسطه توجه به اصل وحدت باید از استخوان‌بندی ثقیلی برخوردار باشد، بر این اساس قرار نیست که شهرداری‌های مناطق و سازمان ‌ها هر کدام یک بودجه مستقل داشته باشند، بلکه باید یک بودجه برای کل شهرداری تدوین شود که این امر در بودجه 97 شهرداری اراک دیده شده است.

وی جامع بودن بودجه به این معنی که درآمدها و هزینه‌ها به شکلی دیده شوند که در پایان سال برابر باشند(بدهکاری برای سال بعد ایجاد نشود و اضافه بودجه نیز وجود نداشته باشد) را یکی از اصول اساسی بودجه‌نویسی دانست و افزود: شاملیت یا تفصیلی بودن بودجه یکی دیگر از اصولی است که باید توجه شود به این معنا که بودجه به صورت مشروح، با جزئیات و شفاف و براساس اولویت‌بندی اصلی تدوین شود، برای مثال در حوزه آتش نشانی باید مشخص کنیم که اولویت نردبان است یا سالن ورزشی که قطعا جان مردم واجب تر است.

مرادی اضافه کرد: تخمینی بودن بودجه نیز یکی از اصول است و با توجه به اینکه نسبت به روند رخدادهای سیاسی و اقتصادی پیش‌بینی دقیقی وجود ندارد، باید به صورت تخمینی بودجه‌نویسی انجام گیرد و چند درصد رشد و کاهش در این حوزه در نظر گرفته شود، البته در کنار آن اصل تحدید(حد قائل شدن) نیز باید لحاظ شده و با نگاهی به درآمدها، هزینه‌ها در نظر گرفته شوند و هزینه ها با توجه به درآمدها دیده شوند.

توان شهرداری در تحقق بودجه 200 تا 300 میلیارد تومان است   

این عضو شورای شهر اراک با تاکید بر اینکه در این نوع بودجه‌نویسی، هیچ نوع پرداختی حتی اگر دارای حکم قانونی باشد، خارج از سقف مصوبات و اعتبارات قابل انجام نیست، گفت: این رویکرد باعث می‌شود انحراف مثبت یا منفی از بودجه کاهش یابد، امسال 46 درصد انحراف در بودجه شهرداری اراک حادث شد چراکه بودجه 584 میلیارد تومانی برای سال 96 به تصویب رسیده بود، اما با مطالعه و بررسی شرایط 5 سال پیش شهرداری اراک مشخص است که بیشتر از 300 میلیارد تومان محقق نشده و در واقع توان تحقق بودجه این مجموعه بین 200 تا 300 میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه سوال اینجاست که با علم به اینکه توان تحققی شهرداری اراک حدود 300 میلیارد تومان است چرا رقمی برابر با 584 میلیارد تومان برای سال 96 بودجه‌نویسی شده است، بیان کرد: وقتی که بودجه 584 میلیارد تومانی بسته می‌شود، هزینه‌ها براساس این رقم تعریف و صرف می‌شود و این در حالی است که در پایان سال 300 میلیارد تومان درآمد داریم و دخل و خرج ها با هم نمی خواند. بر همین اساس است که به منظور جلوگیری از ایجاد انحراف باید اصل تحدید برای مشخص بودن مرزها در نظر گرفته شود.

مرادی تاکید کرد: اصل تعادل و تقدم درآمدها بر هزینه‌ها یکی از اصول مهم بودجه‌نویسی است، در ابتدای امر باید درآمدها مشخص شود و سپس به سراغ هزینه‌ها رفت.

وی با اشاره به اصل تفکیک هزینه‌های مستمر از غیر مستمر افزود: تنظیم بودجه براساس شرایط عملیاتی یکی از مهمترین اصول بودجه‌نویسی است، از سال 90 طبق آمارگیری‌ها توان تحقق بودجه شهرداری 300 میلیارد تومان بوده است و این واقعیتی است که باید در بودجه‌ریزی مورد توجه قرار گیرد، بودجه 463 میلیارد تومانی شهرداری اراک برای سال 97 از دیدگاه بودجه‌ریزی، عملیاتی است و اگر بودجه براساس شاخصه عملیاتی نگارش شود شهرداری بدهی برای سال‌های بعد نخواهد داشت، اما اگر بودجه آرمانی دیده شود، هزینه‌ها نیز براساس آرمان‌ها صورت می‌گیرد و درآمدها کمتر از آرمان محقق می‌شود و در نهایت انحراف بودجه رقم می‌خورد.

شاخصه‌های بودجه 97

مرادی با قدردانی از بکارگیری توان جوانان توانمند بومی در امر بودجه‌نویسی سال 97 شهرداری اراک اظهار کرد: براساس نگاه جدید در شهرداری اراک سه اتفاق مثبت "عملیاتی بودن بودجه‌ریزی، علمی بودن آن و اولویت دادن به درآمدها بر هزینه" رخ داده است که می‌توان به عنوان ویژگی بودجه 97 از آنها نام برد، البته در حال حاضر برنامه‌ای در شهرداری اراک وجود ندارد.

وی با بیان اینکه برنامه ریزی در مقاطع کوتاه مدت، میان مدت، بلندمدت و غلتان انجام می‌شود، افزود: در نوع غلتان کار به صورت مقطعی انجام می شود و برنامه ریزی نیز برهمین اساس صورت می گیرد، البته برنامه ریزی غلتان نشان می دهد که سازمان اصول مدیریت، دیدگاه بلندمدت و پیش بینی قریب به یقین ندارد، به همین دلیل این روش برنامه ریزی چندان مورد توجه قرار نمی گیرد و نسبت به برنامه ریزی سالیانه عیوب بسیاری دارد.

برنامه‌ریزی و هزینه‌کرد بی حساب و کتاب ممنوع

وی با بیان اینکه برنامه‌ریزی بلندمدتی در شهرداری اراک در حال انجام است که سال آینده به ثمر می‌نشیند و برای سال 98 برش بودجه 98 را از این برنامه می گیریم، گفت: شورای پنجم کلانشهر اراک امسال جلوی برنامه‌ریزی بی حساب و کتاب و هزینه‌کرد بی حساب و کتاب را گرفته است که می‌توان از آن به عنوان یک اقدام مثبت یاد کرد.

بودجه 97 بی‌باکانه است نه ذلیلانه و فقیرانه

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اراک با بیان اینکه شرح وظایف، جزئیات و استدلال درخصوص آنها در لایحه بودجه تقدیمی به شورا کاملا دیده شده است، اظهار کرد: برای اظهار نظر در خصوص شجاعانه بودن یا ذلیلانه و فقیرانه بودن بودجه باید استدلال دقیقی بیان شود، اینکه رقم‌های بالا برای بودجه تعریف شود، نشانگر عملکرد شجاعانه در تدوین بودجه نیست.

وی با تاکید بر اینکه بودجه نویسی تعارف‌بردار نیست، افزود: با حرف نمی‌توان بودجه را اصلاح کرد، بودجه واقعیتی خشک و آماری است و اگر واژه شجاعانه یا ذلیلانه برای آن استفاده می‌شود باید به همراه آن استدلال قابل قبولی بیان شود.

مرادی تصریح کرد: در کار برنامه‌ریزی و بودجه ریزی بی‌باکی و شجاعت نباید وارد شود بلکه باید با عقل و آمار به این حوزه ورود کرد، طبق آمار و بررسی های انجام شده در 6 سال اخیر فعالیت شهرداری، این مجموعه توان تحقق 300 میلیارد تومان بیشتر را نداشته است و نباید به دور از این واقعیت عمل شود، در این شرایط ذلیلانه بودن بودجه معنا ندارد.

وی با اشاره به اینکه پیش بینی بودجه 463 میلیارد تومانی نشان از شجاعت مجموعه شهرداری دارد چراکه این میزان نیز بیش از توان شهرداری نگارش شده است، افزود: امروز بودجه شهرداری اراک به نسبت 6 سال قبل 54 درصد بیشتر بسته شده است و این خود مصداق عملکردی شجاعانه است.

وی اظهار کرد: در شرایط غیرعادی کنونی شهرداری اراک، پیش بینی این رقم بودجه برای سال 97 قدری بی‌باکانه است و با همین میزان پیش بینی هم شاید در این شرایط با مشکل مواجه شویم چراکه اگر همان 300 میلیارد تومان نیز در سال آینده تحقق یابد 163 میلیارد تومان اضافه هزینه وجود دارد که به هرحال مشکلات خاص خود را ایجاد می‌کند.

بودجه‌نویسی انعطاف احساسی را نمی‌پذیرد/باید به نقطه اتصال 11گانه برسیم

وی اضافه کرد: بودجه‌نویسی خشکی خاص خود را نیاز دارد و انعطاف احساسی را نمی‌پذیرد، بودجه‌نویسی خشونت علمی نیاز دارد و به کسانی که بودجه را تدوین می کنند اجازه رفتار احساسی نمی‌دهد، اگر 10 درصد بودجه 97 شهرداری اراک بواسطه دخیل شدن احساسات و رفتاری انعطافی تحت‌الشعاع قرار گیرد، عملا 46 میلیارد تومان از دست رفته است، بر این اساس اعضای شورا حق رفتار احساسی و خراب کردن بودجه را ندارند و باید به نقطه اتصال 11 گانه در این حوزه در میان اعضای شورا و وحدت‌رویه در این بخش مهم از وظایف‌مان دست یابیم.

مرادی با بیان اینکه بودجه 97 شهرداری باید با رقمی معادل 310 میلیارد تومان بسته می‌شد، عنوان کرد: با بررسی عقبه شهرداری اراک این نتیجه حاصل شد که برخی از شهرداران گذشته توان و ظرفیت یک شهردار را نداشته‌اند و باید در جایگاه دهداری می نشستند ولی به هر دلیل به شهرداری آورده شده اند و براساس عملکرد آنها نباید بودجه بیشتر از 310 میلیارد نوشته می شد، از طرفی نگاهی به گذشته شهردار کنونی اراک که نشان از توان و تجربه و رزومه‌ای مثبت دارد نشان می دهد که تاجران توان دارد که بدنه شهرداری را البته با کمک نیروهای توانمند و متخصص و شجاع بومی که تعداد آنها در بدنه شهرداری اراک کم نیست رشد داده و بودجه را حتی تا 500 میلیارد تومان محقق کند، البته اگر مشورت های غلط برخی در بدنه شهرداری این اجازه را به او بدهد، مشورت های غلطی که او را به برخی پروژه ها یا امور محدود می کند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اراک با تاکید بر اینکه تاجران توان دویدن دو برابر را دارد و عملکرد سه ماهه اخیر وی این ظرفیت را نشان داده است، گفت: امروز با نگاهی به ظاهر شهر می‌توان متوجه شد که شهردار اراک نسبت به مدیریت و مبلمان شهری اشراف دارد و این امر قطعا برنامه‌ریزی را ساده می‌کند و حتی با در نظر گرفتن همه جهات می‌توان به این امر رسید که تاجران توان تحقق بودجه 600 میلیارد تومانی برای اراک در سال آینده را دارد، اما رای من در شورا تنها یک رای است و خرد جمعی تصمیم‌گیرنده است.

باید از تحزب سیاه عبور کرد

وی با بیان اینکه اصول 11 گانه بودجه ریزی در تدوین بودجه 97 بکار گرفته شده است، اظهار کرد: احساس می‌شود که شهرداری به نسبت سال 96 باید 1.5 برابر بیشتر تلاش کند و ظرفیت این تلاش نیز وجود دارد، البته این امر مستلزم دویدن 1.5 برابری بدنه شهرداری بهمراه شهردار است، مدیران میانه و بومی شهرداری اراک کاملا توانمند هستند، اما لازم است که نیروهای جدید بومی نیز وارد و جایگزین نیروهای قدیمی شوند، قطعا با کمک نیروهای شجاع، کاردان و بومی و همراهی شهردار اراک که نیرویی بین‌المللی است و مشاور چند شهر خارجی بوده می‌توان افزایش تحقق بودجه را شاهد بود.   

مرادی شرط مهم دیگر برای تحقق این افزایش بودجه را عبور از تحزب سیاه دانست و گفت : اینکه ما مدیری فاقد توان را به شهردار اراک تحمیل کنیم قطعا امکان تحقق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته را از او سلب می‌کند، شان نماینده شورا این است که دخالتی در عزل و نصب‌ها نداشته باشد و قطعا با این دیدگاه، حتی توان عملکردی و شخصیتی تاجران می‌تواند تحقق 500 تا 600 میلیارد تومانی البته در شرایط عادی شهرداری اراک را رقم بزند.

سایه سنگین رویکردهای سیاسی بر بودجه

وی با بیان اینکه در جنبه فنی بودجه باید بودجه‌ای همراه با واقعیات عملیاتی، اتحاد، تفصیل، شفافیت و ... تدوین شود، گفت: امروز در کشور ما جنبه سیاسی نیز در بودجه تاثیرگذار است؛ به عنوان مثال فردی که هیچ مسئولیتی از نظر شورا ندارد، قولی می‌دهد که شهرداری ملزم به اجرای آن می شود، قولی که اصلا در خصوص آن فکری نشده و باری بر دوش شهرداری خواهد بود، بر همین اساس می توان گفت که در بودجه ریزی در ایران این بحث سیاسی از جنبه منفی آن مطرح است و در همه کشورها هم هست.

وی ادامه داد: وقتی بودجه تحت تاثیر رویکردهای سیاسی قرار می‌گیرد حوزه فنی در تدوین آن مغفول می‌ماند، البته سیاسی بودن آن به نوعی حق است چون اعضای شورا به عنوان نماینده مردم پس از تصویب بودجه، اختیار را برای رفتار مالی به شهرداری واگذار می‌کنند و از آن پس باید در جایگاه نظارت قرار بگیرند. جنبه سیاسی ماجرا این است که اعضای شورا قبل از این واگذاری بودجه را خوب بررسی کرده و خشونت علمی را در این زمینه به منصه ظهور برسانند تا بودجه‌ای درست به تصویب برسد و پس از تصویب بودجه، اختیار مالی را به شهرداری بدهند.

مرادی گفت: در این جنبه سیاسی، عملکرد درست اینگونه است که شهرداری با اعضای شورا هماهنگ باشد، اما مشاهده می کنیم که شهرداری موظف می‌شود که با مدیران استانی، ادارات و امام جمعه و ... هماهنگ شود و این امر به نوعی اجتناب‌ناپذیر هم شده است، اینگونه است که بار منفی این جنبه سیاسی بیشتر از بار مثبت آن شده و این شرایط باعث می‌شود که توپ‌های سرگردان در زمین شهرداری رها شوند، در این شرایط شهردار امکان نمایش توان خود را ندارد و این وضعیت اشکالاتی را ایجاد می‌کند.

وی تصریح کرد: رقم بودجه 97 نسبت به توان شهرداری بسیار خوب دیده شده و نسبت به 6 سال گذشته بسیار شجاعانه است، اگر فارغ از نگاه منطقی به آن بنگریم، بودجه ذلیلانه است و اگر شرایط شهرداری اراک عادی باشد بودجه‌ای کاملا منطقی است.

بودجه 97 درآمد پایدار ندارد/شهرداری هپکو را بخرد

این عضو شورای شهر اراک با بیان اینکه در سال آینده اگر اراک دچار تحول ساخت و ساز نشود شهرداری به مشکل بر می‌خورد، افزود: ایجاد سازمان های سرمایه‌گذاری و حوزه فناوری اطلاعات در شهرداری باید براساس اصول و پایه علمی پیگیری شود، چرا که در حوزه سرمایه‌گذاری باید افراد عالم وارد شوند تا سرمایه‌گذاری پایدار صورت گیرد.

وی با بیان اینکه آنچه در بودجه 97 به عنوان بودجه پایدار دیده شده را از نگاه یک متخصص بودجه نمی توانم بودجه پایدار بدانم چرا که عوارض و ارزش افزوده بودجه پایدار محسوب نمی شود، امروز از ارزش افزوده 20 میلیاردی که بنا بوده به حساب شهرداری ریخته شود، 7 میلیارد پرداخت شده زیرا کسبه و شرکت‌های بزرگ به دلیل رکود بازار، مالیات پرداخت نکرده اند، پس نمی توان ارزش افزوده را درآمد پایدار دانست.  

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر چیزی به نام بودجه پایدار در شهرداری اراک نداریم گفت:  بر همین اساس باید برنامه‌هایی جهت تحقق درآمد پایدار و سرمایه‌گذاری‌های بزرگ تدوین شود، اگر سازمان فناوری اطلاعات و سازمان سرمایه‌گذاری با حضور متخصصان و البته بدون حضور مدیران سفارشی به درستی شکل بگیرند و فعالیت کنند می‌توان درآمد پایدار و ایجاد شرایط عادی را رقم زد.

وی با بیان اینکه اگر شرایط عادی شود و روال همدلی در شورا پیش برود این سازمان ها می توانند درآمد پایدار قابل توجهی را ایجاد کنند، افزود: متاسفانه در کشور ما این عادت وجود دارد که شرایط غیر عادی شود، چون در این شرایط بعضی چیزها گیر بعضی افراد می آید، اما در حال حاضر با توجه به توان تاجران و علمی بودن شورای پنجم و تجربه برخی اعضای شورا به نظر می رسد می توانیم در شرایط عادی به 550 تا 600 هم برسیم.

مرادی با بیان اینکه در حوزه فناوری نیز باید به علم روز برسیم و در حوزه شهر الکترونیک ابتدا باید اندیشه الکترونیک ایجاد شود، افزود: در حوزه سرمایه گذاری نیز همین امر صادق است.

شهرداری اراک کارخانه دار می شود

وی در خصوص تامین درآمدهای پایدار توسط شهرداری اراک پیشنهاد داد که شهرداری اراک شرکت هپکو را خریداری کند و گفت: سهامدار قبلی با 10 میلیون تومان پول نقد اقدام به خرید کرد، حقوق کارکنان هپکو ماهانه 3 میلیارد تومان است، در این راستا شهرداری اراک می‌تواند برای 12 ماه یک وام 36 میلیاردی دریافت کند که خللی در پرداخت حقوق کارگر ایجاد نشود، سپس به عنوان مالک هپکو تولیدات این کارخانه را فقط به شهرداری‌های کل کشور بفروشد که این امر سرمایه‌گذاری پایداری را برای شهرداری رقم خواهد زد.

وی اضافه کرد: علاوه بر این، شهرداری اراک می تواند با دریافت 100 میلیارد تومان تسهیلات با تنفس 2 ساله که اغلب بانک‌ها این شرایط را می پذیرند، کارخانه تولید یکی از داروهای 8گانه ضدسرطان کشور را تملک کند که البته زمینه این کار فراهم شده است و قول مساعد نیز در این زمینه داده شده است، طبق نظر متخصصان آورده سال اول این کارخانه 700 میلیارد تومان است که دو برابر درآمد قبلی شهرداری است، البته تحقق درست این امر نیازمند یک تیم متخصص است و باید همه جوانب امر سنجیده شود.

بدهی 400 میلیاردی شهرداری اراک/شرایط عادی نیست

وی با اشاره به اینکه باید سه فاکتور "داشته‌های شهرداری، میزان بدهی‌ها و تعهدات" مشخص باشد، اظهار کرد: طبق آمار اعلام شده، شهرداری اراک حدود 400 تا 600 میلیارد تومان پول در اختیار دارد که حاصل پروژه‌های آفتاب، صدف، خاتم، گلستان، اراضی شهرصنعتی و ... است. برخی ارزش این پروژه‌ها را 400 میلیارد تومان می‌دانند و برخی افراد که منطقی نگاه نمی کنند ارزش آنها را 600 میلیارد تومان بیان می‌کنند و متاسفانه به یک عدد منطقی در این خصوص دست نیافتیم.

مرادی گفت: براساس معدل‌گیری می‌توان گفت در حال حاضر 500 میلیارد تومان پول در اختیار شهرداری است، بدهی شهرداری نیز با احتساب 63 میلیارد تومان اوراق، مطالبه 200 میلیارد تومانی پیمانکاران و بدهی آب، برق، گاز، و مخابرات و ... حدود 400 میلیارد تومان است، در کنار این بدهی و داشته ها تعهداتی نیز وجود دارد، برای مثال تا نوروز 52 میلیارد تومان تعهد وظیفه ای داریم، از طرفی در یکی از سازمان‌های شهرداری با ضرر و زیان مواجه هستیم، در این سازمان رقمی هزینه شده اما سندی بر هزینه‌کرد آن وجود ندارد که البته یقین بر تخلف نیست بلکه نشان از سوءمدیریت‌هاست.

وی با تاکید بر اینکه شهرداری اراک در شرایط کنونی با این داشته‌ها، بدهی‌ها و تعهدات حالت عادی ندارد، افزود: عادی نبودن شرایط حاصل دیده نشدن بودجه واقعی در سال های گذشته است، در یکی از سنوات گذشته هزار و 20 میلیارد تومان بودجه تعریف شده است که محقق نشده و بعد از اینکه این بودجه ها عملیاتی شده اند، چون بودجه واقعی نبوده تفریغ پفکی به آن وارد شده و شورای وقت هم به هر دلیل تفریغ ها را تصویب کرده است و در نهایت انحرافاتی در بودجه رخ داده و مشکلاتی ایجاد شده که امروز میراث دار آن هستیم.

مرادی افزود: در چنین شرایطی شهردار امروز باید چه چیز را باید پاسخگو باشد؟ در این شرایط از وی برنامه می خواهیم، در صورتی که برنامه در حالت عادی نوشته می‌شود، اما شهرداری اراک شرایط عادی ندارد.

وی تاکید کرد: بودجه هزار و 20 میلیاردی حبابی است که با یک سوزن می‌ترکد، اما بودجه 463 میلیارد تومانی برای حالت عادی دیده شده و منطبق بر اصول، علم و شفافیت دیده شده، محکم و استوار است، برهمین اساس نگاه واقع‌بینانه مجموعه بودجه‌نویسی شهرداری قابل قدردانی است، در واقع بودجه 97 سفت است، کلنگ هم بخورد آسیب نمی بیند و شهردار اراک باید از این توان بومی که چنین نتیجه ای را منجر شده حداکثر بهره‌ را ببرد.

شرایط غیرعادی شهرداری ابتکار عمل و برنامه‌ها را مختل کرده است

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شهرداری اراک با اشاره دوباره به غیرعادی بودن شرایط شهرداری اراک، برخورداری شهردار از نگاه کلان را یک امتیاز برای او دانست و اظهار کرد: تصمیم تاجران بر این است که هزار دستگاه موتورسیکلت برقی و هزار دستگاه دوچرخه با تسهیلاتی به مردم ارائه شود که هرچند اقدامی کاملا قابل قبول در حوزه کاهش آلودگی هواست، اما با توجه به وضعیت موجود شهرداری اجرای آن چندان عملیاتی به نظر نمی رسد، اما با اینهمه اینگونه رویکردها نشان می دهد که شهردار از توان و علم لازم برای بهبود شرایط شهر برخوردار است، اما نکته اینجاست که وی گرفتار شرایط غیرعادی در شهرداری است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه بودجه سازمان‌ها و معاونت‌ها خوب دیده شده است و قطعا در سال 98 شرایط بهتری را شاهد خواهیم بود، افزود: سازمان‌ها یک شرح وظایف دارند و مدیران حق ندارند خارج از این وظایف هزینه کنند. در این بخش باید براساس اولویت‌بندی عمل شود، البته اولویت‌بندی نشانگر وجود برنامه نیست بلکه تغییر در چک لیست‌های یک سازمان است.

مرادی افزود: سازمان ها براساس شرح وظایف خود و نه براساس برنامه بودجه ای را درخواست کرده اند و بودجه ریزان در بودجه 97 با توجه به تحقق سال های قبل و توان شهردار و تیمش که نیروهای توانمند بومی هستند و براساس اصول بودجه ریزی این درخواست ها را تعدیل کرده اند.

وی تصریح کرد: سازمان ها خوب دیده شده اند و سال آینده قرار شده که آنها 1.5 برابر سال قبل بدوند این بدان بدین معناست که ما در شرح وظایف به بهره وری رسیده ایم و سازمان ها پویاتر شده اند.

وی اظهار کرد: شرایط در سال 98 بسیار بهتر از این خواهد شد، به شرط اینکه نطفه بندی سرمایه گذاری پایدار به شکل درستی انجام شود تا  بتوانیم به شکل بهتری کار کنیم.

رسانه ها حرف حق را بازتاب دهند

نکته دیگری که رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اراک مطرح کرد، تاثیر حضور رسانه ها بر جو و اعضای شورا بود، وی اظهار کرد: این تاثیرگذاری به گونه ای است که گاه موضع فرد در شورا در زمان حضور رسانه ها تغییر می کند و براین اساس قطعا این شرایط غیرعادی ادامه می‌یابد.

مرادی بر لزوم بیان واقعیت‌ها توسط رسانه ها نیز تاکید کرد و گفت: برخی نشریات به دلیل اینکه یک عضو شورا از اعضای حزب مورد حمایت آنها نیست او را نمی بینند و گفته های او را رسانه ای نمی کنند، اما حرف کم ارزشی که توسط دیگری گفته شده را بازتاب خبری می دهند، باید مروت داشت و اسیر دسته‌بندی‌های غیراصولی نشد. متاسفانه تحزب سیاه عدالت را از ما گرفته و حزب گرایی بر حق گرایی پیشی گرفته است، در حالی که حرف حق از سوی هرکسی بیان شود خوب است و باید منعکس شود.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: