• شنبه ۲۱ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-2087-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

اولین کارگاه آموزشی کروماتوگرافی hplc در دانشگاه پیام نور اراک برگزار شد

اولین کارگاه آموزشی کروماتوگرافی hplc به همت مرکز آموزش‌های آزاد دانشگاه و با همکاری  انجمن علمی شیمی و مهندسی صنایع غذایی در دانشگاه پیام نور اراک برگزار شد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، به نقل از روابط عمومی دانشگاه پیام نور اراک، در این کارگاه مهندس عبداللهی مسئول آزمایشگاه مرکزی معاونت غذا و داروی استان مرکزی تاریخچه، اصطلاحات و تقسیم بندی تکنیک‌های کروماتوگرافی را بر اساس حالت فیزیکی فاز متحرک، مکانیسم های جداسازی،کروماتوگرافی دو بعدی و ترکیبات ناقرینه تشریح کرد.

 وی کروماتوگرافی را مجموعه ای از تکنیک های آزمایشگاهی جهت جداسازی، شناسایی، تخلیص و یا تعیین مقدار ترکیبات موجود در یک مخلوط عنوان کرد .

 عبداللهی تصریح کرد: از میان تکنیک های جداسازی، کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا، بیشترین رشد و کارایی را داشته است و سالیانه میلیون ها دلار صرف خرید و فروش این دستگاه در دنیا می شود، علت این رشد را می توان به حساسیت بالا، تعیین مقدار کمی با صحت بالا، قابلیت آنالیز نمونه های غیر فرار و حساس به دما که با تکنیک کروماتوگرافی گازی امکان پذیر نیستند، نسبت داد . 

 وی یکی از پرکاربردترین روش های جداسازی مواد در آزمایشگاه را کروماتوگرافی دانست و گفت : در مواقعی که جداسازی به روش های دیگر ناممکن است به راحتی می توان از این روش استفاده کرد. مزیت دیگر این روش این است که تنها مقدار بسیار کمی از مخلوط برای تجزیه لازم است به این دلیل روش های تجزیه ای مربوط به جداسازی مواد کروماتوگرافی می توانند در مقیاس میکرو و نیمه میکرو انجام گیرند.

این کارگاه در چندین جلسه تئوری و عملی که تاریخ های آن بعدا اعلام خواهد شد برگزار می شود.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: