• شنبه ۲۱ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-13684-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ----

عضو شورای شهر اراک:

مسئولان استان شوراها را در کنار خود ببینند

عضو شورای شهر اراک گفت: ش ورا ها مي توانند نقشی کارآمد و اعتمادساز در جامعه داشته باشند، لذامسئولين استان بايستي توجه ويژه به اين جايگاه مهم داشته و به قدرت اجرايي و نظارتي شورا ايمان داشته باشند، شورا را در کنار خود ببينند و در صدد همکاري و نه تضعيف آن برآيند.

به گزارش ايسنا، منطقه مركزي، ايرج رضايي در نطق پيش از دستور صحن رسمي شوراي شهر اراك عنوان كرد: پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 57 نقشه راهی برای آینده درخشان این کشور ترسیم کرد که اگر به شعارها و آرمانهای انقلاب به درستی عمل مي شد، امروز با گذشت چهار دهه از وقوع آن شاهد اوج بالندگی و شکوفایی این کشور و انقلاب بودیم.

وي با بيان اينكه این انقلاب میتوانست آینه‌ای مصور از محاسن بیکران و بی پایان شود، گفت: بعد از انقلاب و استقرار حکومت جمهوری اسلامی ایران در کشور تلاشهای زیادی در راه اعتلای این مسیر انجام شد و مدیران و متخصصان این مرز و بوم در برخی امور بسیار موفق عمل کردند و در مواردی هم بسیار ضعیف ظاهر شدند، و در این راه پر فراز و نشیب، دشمنان قسم خورده این خاک با تلاشی حیرت انگیز سعی کردند با بزرگ نمایی کاستی ها، دستاوردهای انقلاب را به کنار زده و از ذهن مردم پاک کنند كه در مواردي نيز  موفق شدند و نتیجه آن شده است که امروز مردم و نسل جدید در پاسخ به این سوال که به نظر شما دستاوردهای انقلاب چه بوده است، سکوت اختیار کرده و یا گزینه هیچ را انتخاب میکنند، و این همان نفوذ رسانه ای و نفوذ فرهنگی دشمن است که رهبر انقلاب همیشه در بیانات خود بسیار تاکید داشتند و آن را مهم ارزیابی کردند.

وی تصريح كرد: مسئولان به اين امر توجهی نکردند و حال در شرایط سخت امروز کشور، وظیفه سنگینی بر دوش فرهیختگان و جوانان قرار دارد که اگر بتوانند به این وظیفه به موقع و درست عمل کنند قطعا انقلاب به اوج شکوفایی و خودباوری خواهد رسید، اما اگر به این وظیفه توجه نشود و مانند شعار با آن رفتار شود معلوم نیست چه سرنوشتی در انتظار این کشور و انقلاب اسلامی باشد.

رضايي این وظیفه را آگاه سازی جوانان و مردم این کشور دانست و گفت: با اين آگاه سازي  تصمیم درست اتخاذ می شود و آنان به موقع به انقلاب ملحق شده و با عشق و علاقه و وحدت کلمه، ایران اسلامی را به قله شکوفایی و اقتدار و مدیریت کار آمد ميرسانند و آفت‌هایی که انقلاب اسلامی را سخت مورد تعرض قرار می‌دهند و روح و روان انقلاب را خدشه‌دار می‌كند را شکست می دهند و جوهر الهی انقلاب جلوه‌گر شود.

وي اظهار كرد: از تمام مسئولان و نهادهای فرهنگی و سیاسی استان مرکزی تقاضا داریم که با برگزاری جلسات و همایشها برای ارائه راهکار و ایراد سخنرانی های مفهومی در این راه کمک کنید تا با شناسایی این افراد و استفاده از ظرفیت ها و استعدادهای آنها در جذب سایر جوانان که شاید ناامید از اصلاح ضعف ها هستند، قدم های موثری برداشته شود.

اين عضو شوراي شهر اراك با اشاره به اينكه شوراها بعنوان تشکل های اجرایی - مدنی در نظام های مردم سالار از اهمیت خاصی برخوردارند و به عنوان نهادی مشورتی، نمادی حقیقی از حضور مردم در اداره جامعه به شمار می روند، گفت:در قانون اساسی نیز شوراها در چار چوب تحقق اصل عدم تمرکز اداری گامی در جهت توسعه سهم مشارکت مردم در نظام اجرایی جامعه محسوب می شوند و بر اساس آن بخشی از امور اداری استانها، شهرستانها، بخشها و روستاها به مردم واگذار می شود. از این منظر شوراها باعث افزایش نقش مشارکت مردم در اداره امور می شوند.

وي اضافه كرد: این مشارکت از یک سو سبب افزایش احساس مسئولیت در بین مردم می شود و از سوی دیگر موجب ظهور خلاقیتها و ابتکارات افراد در اداره امور حتی در کوچکترین واحدهای اجتماعی در سطح روستاها و محلات می شود.

رضايي با بيان اينكه در نظام جمهوری اسلامی شوراها دارای جایگاه خاصی هستند چنانکه در قانون اساسی علاوه بر اصل ششم( به موازات توضیح در نحوه انتخاب رئیس جمهور و نمایندگان مجلس شورای اسلامي) از انتخاب اعضای شوراهای اسلامی هم یاد شده و در اصول متعددی به تبیین جایگاه شوراها پرداخته است .

رضايي با اشاره به اينكه در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران 9 اصل(6-7-12-100-101-102-103-105و106) به شوراهای شهر و روستا مربوط می‌شوند، گفت: اهمیت شوراها بویژه در اصل 103 قانون اساسی ملموس تر است. بر اساس این اصل، استانداران، فرمانداران، بخشداران و سایر مقامات کشوری که از طرف دولت تعیین می‌شوند، در حدود اختیارات شوراها ملزم هستند که تصمیمات آنان را رعایت كنند. این اصل نشان می‌دهند که نمایندگان مردم در شورا‌ها، زمانی که مصوبه‌ای برای پیشبرد شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و ... بر اساس اختیارات خویش تصویب می كنند، همه مسئولین دولتی ملزم هستند آن را رعایت كنند تا موجبات پیشرفت امور محلی هموار شود.

وي اضافه كرد: شوراهای اسلامی شهر و روستا، در واقع نهادهایی برآمده از افکار و اندیشه مردم در نظام های مشارکتی هستند، کمک به تدوین و تصویب قوانین و مقررات، گزینش مدیران شهری، نظارت بر عملکرد شهرداران و دهیاران، و نیز استیضاح و عزل شهرداران، تدوین بودجه های سالانه مناطق شهری و رایزنی های مستمر با دولتمردان از جمله مهمترین وظایف ذاتی شوراهای اسلامی است. این مسئولیت ها بویژه در کلانشهرها که از مشکلات و مسایل پیچیده تری برخوردارند از اهمیت مضاعفی برخوردار است.

وي تصريح كرد: شورای اسلامی شهر و روستا در عین حال از پشتوانه قانونی محکمی نیز برخوردار است که این حمایت قانونی اهمیت نقش اجرایی آن را نشان می دهد. به طور کلی می توان گفت جایگاه شوراها در جامعه به لحاظ ارتقای نقش مشورتی و مشارکتی مردم در اداره امور جامعه نهادینه شده است و این نقش در قانون اساسی بعنوان یک ضرورت در اداره جامعه مورد تاکید است.

رضايي افزود: فعالیت شوراها به عنوان نمادی از مشارکت های مدنی در ایران در مرحله تجربه کاری است اما تاکنون مورد توجه مردم و گروههای مختلف بوده است. جمهوری اسلامی ایران که براساس اندیشه نظام سیاسی مبتنی بر مشارکت و مردم سالاری دینی تشکیل شده و اداره می شود همواره از نقش شوراهای اسلامی شهر و روستا، حمایت کرده است.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: