• دوشنبه ۲۳ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-2387-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

معاون وزیر خبر داد:

صدور 230 میلیون دلار محصول شرکت‌های مستقر در پارک های علم و فناوری در سال 95

معاون پژوهشی و فناوری معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بواسطه فعالیت‌های شرکت‌های مستقر در پارک های علم و فناوری سه هزار میلیارد تومان فروش محصول صورت گرفته است، همچنین در سال گذشته بواسطه فعالیت این شرکت‌ها 230 میلیون دلار صادرات انجام شده است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، دکتر مسعود برومند در آيين افتتاح و آغاز بهره‌برداري فاز اول پروژه‌ جامع پارك علم و فناوري استان مركزي عنوان کرد: امروز تکنولوژی و فناوری نقش اساسی در توسعه کشورها دارد، صنایع بزرگ و سنتی برای استقرار و ایجاد شغل، سرمایه‌گذاری‌های بزرگی انجام می دهند در حالی که استقرار فناوری با سرمایه‌گذاری اندک اشتغالزایی بالایی به همراه دارد.

وی با بیان اینکه توسعه فناوری و تکنولوژی، اقتصاد سیستمی را می‌طلبد، گفت: در چنین نظامی پارک‌های علم و فناوری، دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و موسسات آموزش کارورزان نقش تعیین‌کننده‌ای دارند که هم‌افزایی آنان به ایجاد اکوسیستم و زیست‌بوم نوآوری می‌انجامد.

برومند تصریح کرد: با شکل‌گیری فرآیند نوآوری، اکوسیستم نوآوری ایجاد و به ایده، محصول، فروش و ثروت ختم می‌شود و با اتصال و ارتباط همه این عناصر اکوسیستم به درستی شکل می‌گیرد.

وی افزود: امروزه 300 هزار سند و مقاله علمی در کشور تولید می‌شود که نشان از جایگاه برتر علمی کشور در جهان و رتبه نخست کشور در این حوزه در منطقه دارد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تعداد پارک‌های علم و فناوری کشور و مراکز رشد را به ترتیب 42 و 186 مرکز دانست و گفت: این تعداد پارک در کشور 30 هزار شغل ایجاد کرده و بواسطه فعالیت‌های شرکت‌های مستقر در پارک ها سه هزار میلیارد تومان فروش محصول صورت گرفته است، همچنین در سال گذشته بواسطه فعالیت این شرکت‌ها 230 میلیون دلار صادرات انجام شده است، برهمین اساس بخش زیادی از زیرساخت‌های نوآوری کشور در پارک‌ها ایجاد شده است و عمده دانشگاه‌های بزرگ کشور نیز درگیر مفهوم کارآفرینی شده‌اند.

وی بر حرکت و تغییر مداوم پارک‌های علم و فناوری متناسب با شرایط تاکید کرد و گفت: پارک‌ها نقش مهمی در توسعه دارند و باید به صورت مداوم و مستمر با توجه به شرایط تغییر و ماموریت‌ها را بازنگری کنند.

برومند با تاکید بر اینکه باید برنامه‌ریزی دقیق و منسجمی در حوزه علم و فناوری دنبال شود و از ظرفیت دانشگاه‌ها استفاده شود، اظهار کرد: پیشنهاد می‌شود کارگروه آموزش و تحقیق در استان فعال شود. همچنین تلاش می‌شود که یک درصد بودجه عمومی شرکت‌های مختلف به امر تحقیق و توسعه سوق یابد که با تجمیع این اعتبارات می‌توان به ارقام بالایی دست یافت.

وی تصریح کرد: برای بهبود شرایط باید به سه عنصر نیروی انسانی، امکانات و فرآیندها توجه داشت. استان مرکزی از نظر منابع انسانی استانی رشد یافته است، اما باید به این نکته توجه کرد که فرآیندها تحول‌آفرینند، زمان سیاست‌گذاری و راهبرد به سرآمده و باید برنامه‌های عملیاتی مورد توجه قرار گیرد، سال آینده علیرغم نگرانی‌های مالی سال خوبی خواهد بود و باید در امر اجرا در حوزه استفاده بهینه از منابع تلاش بسیار داشت.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه کشور در سال گذشته سرمایه‌گذاری‌های بسیاری در بحث پژوهش و فناوری انجام داده است و در توسعه علم اهداف 1404 محقق شده است گفت: در امر توسعه علم، مقالات و ارجاعات علمی و ثبت اختراعات عملکرد قابل قبولی گزارش شده است.

برومند بر لزوم تبدیل نتایج پژوهش به فناوری تاکید کرد و افزود: طی 10 سال آینده باید توسعه مراکز رشد و پارک‌ها دنبال شود چراکه بواسطه پارک‌ها و مراکز رشد می‌توان تعامل شرکت‌های مختلف را افزایش داد و راه حل بهتر فناوری را ایجاد کرد.

گفتمان غالب توسعه اقتصادی، گفتمان علم و فناوری است

به گزارش ایسنا، در این آیین معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی با اشاره به ایجاد اقتصاد مبتنی بر فناوری اطلاعات در کشور، کسب رتبه برتر جهان و دستیابی به جایگاه نخست منطقه در حوزه علم گفت: امروز در بحث جایگاه علمی شرایط خوبی در اختیار است بیش از سه هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور فعال هستند و سالانه 39 هزار و 918 مقاله علمی تولید می‌شود.

فتح‌الله حقیقی جایگاه علمی ایران در جهان را رتبه 17 عنوان کرد و گفت: در کنار علم 11 رکن دیگر اقتصاد رویکرد اجرایی و عملیاتی دارد که باید پیشرفت‌های بیشتری در این حوزه حاصل شود.

وی بر توسعه تولید ثروت، اشتغال و درآمد از طریق پارک‌های علم و فناوری تاکید کرد و افزود: ارتباط صنعت با دانشگاه و کیفیت و نوآوری در عمل امری مهم و ضروری است. امروز در کشور گفتمان غالب در توسعه اقتصادی گفتمان علم و فناوری است و لازم است با همفکری در این راستا تلاش بیشتر صورت گیرد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: