• دوشنبه ۲۳ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-2585-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

مدیر کل میراث فرهنگی استان مرکزی:

40 شیء تاریخی و فرهنگی موزه چهار فصل اراک مرمت می شود

40 شی تاریخی و فرهنگی مربوط به دوره های هزاره دوم و سوم ق.م، ساسانی و دوره سلجوقی موجود در موزه چهارفصل اراک مرمت خواهد شد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، سیدمحمدحسینی افزود: 40 شیء تاریخی و فرهنگی که در موزه چهار فصل اراک نگهداری می‌شوند مرمت خواهند شد. این اشیاء شامل سفال، سبو، پیاله، کاسه، درپوش سفالی، خمره،کاشی محرابی، کتیبه دوره سلجوقی و اشیای فلزی است که طی کاوش ها و حفاری های غیرمجاز به دست آمده است.

وی در ادامه گفت: این اشیاء مربوط به دوره های هزاره دوم و سوم ق.م، ساسانی و دوره سلجوقی است که از محوطه هایی چون شهر آوه، شهرکرج ابودلف، دست کندهای تهیق و رباط آغاج خمین، آشتیان و منطقه نوبران ساوه کشف شده است.

حسینی در ادامه افزود: با توجه به ارزشی که این اشیا دارند، حفظ و مرمت آنها دارای اولویت اساسی است چراکه بسیاری از این آثار، ریشه ها، آداب و تفکر نیاکانمان را عیان می کند و نمایش آنها باعث هویت بخشی اجتماعی خواهد شد.

موزه چهار فصل در دهم آبانماه 1355 به شماره‌ی ۱۳۳۹ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و در سال ۱۳۷۳ پس از اتمام عملیات مرمت و بازسازی به ‌عنوان موزه‌ باستان‌شناسی و مردم‌شناسی اراک بازگشایی شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: