• دوشنبه ۷ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-385-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

کریمی:

تنها 20 درصد از اعتبار 10 میلیاردی بازار اراک تخصیص یافته است

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان گفت: از 10 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده برای تعمیر بازار اراک تنها 20 درصد تخصیص یافته است.

دکتر علی‌اکبر کریمی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه مرکزی، عنوان کرد: بازار اراک به لحاظ نوع معماری خاص، ساختار مهندسی و بافت شطرنجی از یکسو و مطرح بودن به عنوان تنها بازار مستقیم کشور یک سرمایه ارزشمند تاریخی و منحصربه‌فرد در بین بازارهای کشور محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سراها و کارونسراهای نفیس به لحاظ معماری، بازار اراک را به اثری ارزشمند بدل کرده است، افزود: حفظ بازار اراک به عنوان یک اثر تاریخی ویژه و همچنین به عنوان یک مرکز تجاری که در اقتصاد شهر نقش‌آفرینی دارد بسیار مهم است و باید اقدامات حفاظتی در خصوص آن همچنان ادامه یابد.

کریمی با اشاره به بازدید روز گذشته از بازار اراک تصریح کرد: تاکنون در راستای حفظ این مجموعه ارزشمند تاریخی اقداماتی در قالب نوسازی و بهسازی انجام شده است، همچنین کانال زیرزمینی برای عبور تاسیسات و جذب رطوبت‌های زیرزمینی، نوسازی‌ سراهای تخریب شده و سقف بازار در قالب اقدامات حراستی انجام شده است، اما ادامه این اقدامات نیازمند تامین اعتبارات مورد نیاز است.

وی بیان کرد: در سفر احمدپور معاون اسبق ریاست جمهوری و مدیرکل میراث فرهنگی کشور قول تخصیص 10 میلیارد تومان برای تعمیر و اقدامات حفاظتی بازار اراک داده شد که تاکنون شاید 2 تا 3 میلیارد تومان به استان تخصیص یافته است و با توجه به اثربخشی این رقم پیگیر تحقق 100 درصدی آن هستیم و در سفر دولت به استان نیز بحث مرمت و بازسازی بازار مطرح و قول‌هایی نیز داده شد که پیگیر آن خواهیم بود.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وقفی بودن بخشی از مغازه‌های بازار گفت: مسلما با این شرایط اوقاف نقش مهمی در اداره امور مربوط به این مجموعه دارد و امید است که با پیگیری‌های لازم مشکلات حقوقی بازار اراک رفع شود و در نهایت بتوان شاهد رشد و بالندگی این محیط  تاریخی و اقتصادی شهر اراک باشیم و آنرا برای بازدید گردشگران آماده کنیم.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: