• چهارشنبه ۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-1391-5
  • خبرنگار : 10146
  • منبع خبر : ----

لزوم احیای روز ملی گل/امروز از پشت میز برای مزارع و گلخانه ها تصمیم نمی گیریم

مدیر کل دفتر امور گلخانه ها و گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی بر لزوم احیای روز ملی گل تاکید کرد و افزود: کمیته های تخصصی درخصوص بررسی و رفع مشکلات حوزه کشاورزی تشکیل شده و امروز از پشت میز برای مزارع و گلخانه ها تصمیم گیری نمی شود.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، غلامرضا تقوی در اولین میز تخصصی صادرات گل و گیاه کشور که به میزبانی محلات و با هدف انسجام بخشی صادرات گل و گیاه کشور برگزار شد، از تلاش این وزارتخانه جهت حل مشکل نهاده های کشاورزی، کود و سم مورد نیاز تولیدکنندگان گل و گیاه خبر داد و گفت: بخش عمده هزینه هایی که به تولیدکنندگان تحمیل می شود مربوط به واردات پایه های تکثیر است و بارها به اتحادیه گل و گیاه کشوری پیشنهاد شده تا در بحث واردات وارد شود زیرا این ورود موجب کاهش 30 درصدی هزینه ها خواهد شد.

تقوی درخصوص  رویکرد جدید وزارت کشاورزی در بخش تولید گفت: در خصوص ساختار تصمیم گیری و تصمیم سازی، کمیته های تخصصی تشکیل شده و جوانان تولید کننده در این کمیته ها ایفای نقش می کنند. امروز از پشت میز برای مزارع و گلخانه ها تصمیم گیری نمی شود و این امر رویکرد جدید وزارت کشاورزی است .

وی تشکیل میز صادارت را یک کار فرخنده دانست و ابراز امیدواری کرد که در راستای تشکیل این میز تخصصی روز ملی گل نیز مجددا توسط مجلس شورای اسلامی احیا شود و افزود: در بحث تولید سه محور اصلی وجود دارد که باید آن را ساماندهی کنیم، مورد اول تولید انبوه است و ما متاسفانه تولید انبوه به میزانی که پاسخگوی بازار صادرات باشد نداریم و نمی توانیم وارد بازارهای جهانی شویم که برای حل این مشکل باید به سمت تجمیع واحدهای خرد و احداث واحدهای بزرگ برویم. مورد بعدی عرضه مستمر و دنباله دار و مورد سوم کاهش هزینه تولید و رقابتی کردن تولید و معرفی تولید است .

مدیر کل دفتر امور گلخانه ها و گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه افزود: در صورت تحقق این سه محور، کار بایستی به نحوی پیشرفت کند که در بازارهای جهانی دیده شده و زمینه و بستر  معرفی خود به بازارها را فراهم کنیم و در واقع تشکیل این میز باید زمینه آن را فراهم کند.

وی گفت: بحث نمایشگاه ها، نقش رسانه ها، حضور در نمایشگاه های خارجی، دعوت از تجار خارجی و ورود به محافل تصمیم گیرنده بین المللی در سطح مورد انتظار نبوده است. واحد تولیدی و تکثیر مطابق با استانداردهای جهانی در کشور وجود ندارد و در این خصوص به شدت نیازمند واردات پایه تکثیر گل برای صادرات موثر هستیم.

تقوی با اشاره به فرسودگی گلخانه ها و اقدامات مربوط به نوسازی گلخانه های کشور بیان کرد: در سال  96 در بخش نوسازی واحدهای تولیدی، پیش بینی  376 هکتار نوسازی داشتیم که حدود 481 هکتار محقق شد و شاهد رشد 100 درصدی در امر نوسازی و بروزرسانی واحدهای تولیدی بودیم. در سال آتی نیز تولیدکنندگان گل می توانند در طرح توسعه و اشتغال با سر فصل گلخانه ورود کرده و تسهیلاتی با نرخ چهار و شش درصد دریافت کنند. تسهیلات با نرخ چهار درصد برای مناطق کمتر برخوردار و شش درصد برای مناطق برخوردار با جمعیت زیر 10 هزار نفر است.

مدیر کل دفتر امور گلخانه ها و گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی از آمادگی این وزارتخانه جهت ایجاد دفاتر صادراتی در کشورهای هدف خبر داد و گفت: تشکیل شرکت‌های مدیریت صادرات در بخش گل و گیاه و ایجاد فروشگاه‌های زنجیره ای کمک شایانی به امر تولیدات صادرات محور خواهد داشت.

وی در ادامه با اشاره به آمارهای جهانی تولید گل و گیاه  افزود: در دنیا 600 هزار هکتار سطح زیر کشت گل و گیاهان زینتی است و میزان تولید 500 میلیارد شاخه و گلدان در دنیاست. براساس آمارگیری از  استانها سهم تولید داخل دو و نیم میلیون شاخه و گلدان بوده که نیم درصد از کل آمار دنیاست . با این آمارها متوجه وضعیت خود می شویم که برای ما هشدار دهنده است. 

تقوی با اشاره به میزان صادارت گل و گیاه تا پایان سالجاری گفت: در سال گذشته 24 میلیون دلار میزان صادارت این بخش  بوده و امسال امیدواریم صادارت گل به 30 میلیون دلار برسد در حالیکه این رقم هم کمتر از یک تا سه درصد صادرات کل دنیاست.

وی رصد میزان تولید و عرضه و رخدادهای بازارهای جهانی را از وظایف صادرکنندگان در جهت تولید صادرات محور دانست و گفت: باید در صادرات به سمت صادرات نسبی برویم. یکی از راه های موفقیت در توسعه صادرات روی آوردن به تقویت تولید گیاهان بومی با رویکرد صادراتی بوده که هم اکنون برای گل نرگس این رویکرد شروع شده است. زیرا قیمت تمام شده در گیاهان بومی بسیار کمتر از گیاهان وارداتی است و دلیل آن تولید اندام های گیاهی این ارقام گل در کشور و همچنین وجود دانش فنی و استفاده از ظرفیت های اقلیمی و بومی است .

تقوی در ادامه خط مشی های میز گل را تشریح و خاطرنشان کرد: حرکت به سمت تقویت تولید گیاهان بومی  از چشم اندازهای این میز است و امیدواریم قدم های مثبتی در این زمینه برداریم زیرا همه استانها در این خصوص درگیر بوده و اکنون بازارهای جهانی خواهان  بسیاری از گیاهان بومی ما مانند سوزنی برگ ها و بامبو هستند.

مدیر کل دفتر امور گلخانه ها و گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی خط مشی های پیشنهادی دیگر میز را تدوین ساختار مشخص و برنامه های عملیاتی عنوان کرد و گفت: تدوین ساختار مشخص میز گل کشور با هسته مرکزی مشخص و فراگیر با حضور چهار استان قطب تولیدی و نمایندگانی از بخش دولتی و اتحادیه های نقش آفرین از دیگر انتظارات تولیدکنندگان گل و گیاه بوده و نیز تدوین برنامه عملیاتی در قالب یک طرح و شناخت وضعیت موجود و اهداف میان مدت و بلند مدت یکی دیگر از موارد مورد انتظار از این میز است .

وی در ادامه افزود: تلاش برای رفع مشکلات نرم افزاری در راستای ساماندهی و تقویت تشکل های تولیدی و صادراتی، تکمیل بانک اطلاعاتی تولیدکنندگان و صادرکنندگان گل و گیاه، توجه به آموزش و نیز پرداختن به آموزش و تحقیق بیشتر در بخش تولید، تدوین شاخص ها، شناخت ذائقه بازارهای خارجی و تدوین برنامه تولید برای صادرات از دیگر برنامه های پیشنهادی مورد انتظار جهت هدفگذاری های آینده میز گل تخصصی کشور است .

تقوی گفت: ترویج نمایشگاه های داخلی و خارجی، ارتباط با تجار داخلی و خارجی، ارتقای دانش فنی کیفیت از دیگر راهکارهای توسعه صادارت گل و گیاه است. امید است پایانه های مجازی نیز در کشور ایجاد شود.

وی افزود: امیدواریم این موارد در صدر برنامه های آتی میز قرار گرفته و شاهد برگزاری جلسات به صورت ادواری باشیم و هر یک از شرکت کنندگان حاضر در این جلسه بر اساس تقسیم مسئولیت ها و وظایف پاسخگوی نیاز تولیدکنندگان باشند تا جهت رفع نیاز فنی و رفع موانع تولید و تسهیل مقررات جاری مربوط به صادرات گل و گیاه کمک شایانی داشته باشیم.

مدیر کل دفتر امور گلخانه ها و گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی همچنین از مراحل پایانی تکمیل پایانه صادراتی گل تهران خبر داد و بر لزوم راه اندازی پایانه های مجازی تاکید کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: