• چهارشنبه ۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-585-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی:

مسجد شیخ ابوالحسن اراک مرمت می شود

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: مسجد شیخ ابوالحسن اراک مرمت می شود.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سید محمد حسینی اظهار کرد: طی بازدیدی که به همراه معاون عمرانی استانداری مرکزی از مسجد شیخ ابوالحسن شهر اراک انجام شد بر حفظ و احیا این بنای ارزشمند تاکید و مقرر شد تا مرمت و احیای این بنا در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: برای تهیه طرح مرمت این اثر مبلغ 500 میلیون ریال و برای اجرای این طرح 7 میلیارد ریال براورد هزینه صورت گرفته است.

حسینی ادامه داد: در دوره پهلوی اول و به دستور رضاشاه، خیابان شاپور در حد فاصل میدان شهدا و میدان شریعتی فعلی تاسیس شد. این خیابان که بعدها به نام عباس آباد شناخته شد از بدنه نمای تزئین شده با آجرهای مهری قاجاری برخوردار بوده است. مسجد شیخ ابوالحسن یکی از عناصر اصلی معماری این خیابان به شمار می رود که همچنان پابرجاست و با آجر کاری بسیار منحصر به فردی نماسازی شده است. الگوی مساجد شبستانی قاجار در بنای این مسجد تکرار شده و بدست شیخ ابوالحسن پیش نماز وقت مسجد در سال 1312 ساخته شده است.

وی در پایان گفت: این بنا به شماره 23796 مورخ 25 آبان 87 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و طرح مرمت این بنا برای احیا مثمر آن بسیار حائز اهمیت است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: