• چهارشنبه ۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-1591-5
  • خبرنگار : 10146
  • منبع خبر : ----

قاچاقچیان گل پس از گرفتن بازار ولنتاین اکنون چشم طمع به بازار نوروز دارند

مدیر عامل اتحادیه گل ایران گفت: هم اکنون کانتینرهای زیادی شامل گل های قاچاق از بنادری در کنگان و مبادی دیگر در حال حرکت به سوی بازارهای تهران هستند، این سوء استفاده کنندگان پس از گرفتن بازار ولنتاین اکنون چشم طمع به بازار نوروز دارند.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، مهدی شریفی در اولین میز تخصصی گل کشور در محلات گفت: اتحادیه گل و گیاه مازندران با توجه به موقعیت اقلیمی در سه محور تولیدی گل و گیاهان زینتی در کشور شاخص است و در زمینه صادرات می تواند حرفی برای گفتن داشته باشد و در زمینه تولید گیاهان آپارتمانی که بعد از گل های شاخه بریده به اولین نیاز بازارهای بین المللی مبدل شده و در زمینه برگ های بریده نیز حرفی برای گفتن داشته باشد زیرا برگ های بریده اکنون مکمل گلهای شاخه بریده مورد نیاز مشتریان بین المللی است . علاوه براینها محصولی که امروز توجیه اقتصادی زیادی داشته گیاهان فضای سبز شامل درخت و درختچه ها است که در این زمینه  نیز حرف برای گفتن دارند.

مدیرعامل اتحادیه گل ایران افزود: وظایف اتحادیه ها را می توانیم به دوبخش تقسیم کنیم، یکی وظایف بخش خصوصی و دیگری وظایف دستگاه های دولتی که برای برون رفت از مشکلات کنونی باید گام های بلندتری برداشت .

وی گفت: در چهار دهه گذشته توسط دولت به بخش خصوصی اجازه قدرت نمایی داده نشده و تولیدکنندگان نتواستند از موارد متعدد قانونی بانک ها و مسائل زیست محیطی جان سالم به در ببرند و عملا صادرکننده موفق و به تبع آن صادرات موفقی نداشته ایم . امروز تولید کننده ما توان تولید صادارتی و صادرات نداشته و اراده ای نیز جهت صادرات برای تولیدکنندگان وجود ندارد.

رئیس هیت مدیره اتحادیه گل و گیاه مازندران بیان کرد: اتحادیه گل و گیاه استان مازندران علیرغم همه مشکلات موجود هم راستا با سایر اتحادیه ها توان خوبی برای صادرات داشته و می توانیم در کنار یکدیگر در طول سال تولیدات صادرات محور داشته باشیم زیرا در برخی مناطق با توجه به اقلیم، نیمی از سال جهت تولید مغفول می ماند به عنوان مثال شهرستان محلات از توان شش ماهه دوم تولید خود با توجه به اقلیم استفاده می کند ولی به دلیل نبود زیر ساختهای ممکن توان تولید صادراتی در شش ماهه اول را ندارد زیرا در این بخش کمبود دانش فنی داریم .

وی یک تولید کننده خوب را یک صادرکننده خوب و بالعکس ندانست و خواستار شفافیت جایگاه های هریک از این دو دسته شد.

شریفی ضعف در سازه های گلخانه ای را یکی از ضعف های تولید صادراتی نامید و گفت: سازه های ما برای صادرات مهیا نیست زیرا سود های بالای بانکی این توان را از تولید کننده گرفته تا بتواند قیمت تمام شده سازه خود را پایین آورد و توان رقابت در بخش تولید داشته باشد . بنابراین به صورت سنتی یا در چوب بست یا در گلخانه های کمانی پروفیلی در حال تولید هستیم که باعث بالارفت قیمت تمام شده گل و گیاهان زینتی می شود.

وی راه های برون رفت از مشکلات کنونی را برشمرد و بیان کرد: برای پایین آمدن قیمت تولید باید تکنولوژی وارد سیستم شود و ارزش گذاری ماشین آلات راه حل دیگری است که می تواند قیمت تمام شده تولید را پایین آورد، همچنین با اعطای یارانه به سموم و کود به تولیدکنندگان واقعی می توان بسیاری از مشکلات را مرتفع کرد.

شریفی اراده صادرات را زمینه ایجاد تولید صادراتی عنوان کرد و گفت: شهرستان محلات با توجه به قابلیت هایی که داشته توانسته برای خود بازارهایی در کشورهای منطقه ایجاد کند و برهمین اساس باید ضمن تقویت این موضوع وظیفه ترانسفرینگ سایر نقاط کشور را نیز عهده دار شود که این امر باعث توسعه اشتغال پایدار منطقه خواهد شد و در چنین شرایطی کارگر فصلی دیگر مفهومی نخواهد داشت و این امر در بخش های دیگر ایران نیز می تواند رایج شود.

وی همچنین با اشاره به عدم تحقق وعده های پسا برجامی در بحث قراردادهای بین المللی گفت: وظیفه اصلی برعهده دولتی هاست و از طرف دیگر عضویت در کنوانسیونهای بین المللی تجارت گل و افزایش کیفیت تولید براساس پروتکل های مشترک با برندهای جهانی باعث کوتاهتر شدن مسیر و کاهش هزینه ها شده و با انعقاد قراردادهای عادلانه با برندهای برتر دنیا می توانیم ره صد ساله صادارت را یک شبه طی کنیم .

شریفی آموزش را لازمه صادرات دانست و گفت: مورد دیگر شناساندن استانداردهای صادارتی توسط پژوهشکده ملی گیاه و گیاهان ایران به صادرکنندگان است تا وزن محصول، واریته های آن، نوع بسته بندی تعریف و در کل، صادرکننده نمونه را تولید کرده و واسطه گری های علمی را شکل دهیم .

وی قاچاق را معضل اصلی گل کشور عنوان کرد و گفت: گمرکات کشور و ستاد مبارزه با ارز و کالا نیز باید به کمک تولید کنندگان گل بیایند تا ضمن قطع ید قاچاقچیان قیمت های تولید واقعی شود . قاچاق، روز به روز به تولیدکنندگان صدمه می زند و هنوز نتوانتسته ایم جلوی این معضل را بگیریم و ما به عنوان اتحادیه نباید انرژی خود را برای مبارزه با قاچاق صرف کنیم. هم اکنون کانتینرهای زیادی شامل گل های قاچاق از بنادری در کنگان و مبادی دیگر در حال حرکت به سوی بازارهای امام رضا(ع) و گل تهران هستند، این سوء استفاده کنندگان پس از گرفتن بازار ولنتاین اکنون چشم طمع به بازار نوروز دارند.

مدیرعامل اتحادیه گل مازندران افزود: امسال در مازندارن جهت رقابت با دلالان و قاچاقچیان قیمت آزالیا را کاهش داده و قیمت آنرا به بازار جهانی نزدیک کردیم که با این حرکت توانستیم بیش از 80درصد تولید خود را به فروش برسانیم.

شریفی تدوین و داشتن برنامه پنج تا 10 ساله برای صنعت گل و گیاه کشور را مهم دانست و خاطر نشان کرد: برای حضور اتحادیه ها در نمایشگاه ها مشکلات زیاد بوده و جهت  شرکت در نمایشگاه های خارج از کشور و دریافت هزینه های آن با مشکل مواجهیم.

مدیرعامل اتحادیه کشوری گل ایران در خاتمه فرسودگی گلخانه ها در شمال کشور را محسوس دانست و دلیل عدم نوسازی را سود بالای تسهیلات عنوان کرد

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: