• یکشنبه ۱۳ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-6084-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

گفتگوی ایسنا با موافقان و مخالفان هرس های اخیر درختان اراک؛

چالش هرس!

طی یک دو ماه اخیر بحث هرس درختان در اراک به بحثی داغ تبدیل شده و افراد اعم از متخصص و غیرمتخصص به نوع هرس صورت گرفته در اراک که البته شهرداری به لزوم انجام آن اطمینان دارد، نقد مثبت یا منفی وارد می کنند.

عده‌ای هرس صورت گرفته در اراک را مناسب و نویدبخش درختانی شاداب و سرزنده در بهار می‌دانند و عده‌ای با شدت به انتقاد پرداخته‌اند و کار انجام شده را از ابتدا تا انتها غلط می‌دانند.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، شنبه هفته گذشته بود که شهردار اراک در صحن رسمی شورای اسلامی شهر بیماری درختان شهر را خطرناک‌تر از آنفلوآنزای پرندگان دانست و به توضیح هرس‌های انجام شده بر روی درختان که مورد نقد شدید فعالان محیط زیست و فعالان حوزه شهری قرار گرفته است، پرداخت.

به گفته تاجران، به دلیل وخامت حال درختان، کار هرس زیر نظر تیمی متخصص از تهران در حال انجام است و وخامت حال درختان منجر به انجام هرس سنگین شده است.

شکی نیست که عموم درختان اراک بیمار و ناتوانند و این بیماری سالهاست که بر جان آنها سایه افکنده است، اما در برخی نقاط هرس به نحوی انجام شده است که تاج درختان کاملا بریده شده و بعضا در برخی نقاط تنها تنه درخت باقی مانده و اینگونه اقدامات صدای اعتراض منتقدان را بلندتر کرده است.

این نوع هرس توسط برخی فعالان محیط زیست به شدت مورد نقد قرار گرفت به نحوی که از هر فرصت و فضایی برای نقد شرایط کنونی استفاده کردند و برای مثال فضای شلوغ ترین بازار بحث در این خصوص بود. در همین راستا روز شنبه هفته گذشته مسئولان شهری در امر فضای سبز و همچنین تیم متخصص فعال در این حوزه با حضور در صحن رسمی شورا نسبت به شفاف‌سازی اقدامات انجام شده اقدام و توضیحاتی را ارائه کردند و هرس سنگین انجام شده را ناشی از شدت آفات درختان عنوان کردند و گفتند به دلیل عدم امکان تاثیرگذاری مواد شیمیایی برای دفع آفات و بهبود شرایط درختان به ناچار دست به اقدامات مکانیکی و هرس سنگین زده‌اند.

در نقطه مقابل، منتقدان همچنان معتقدند که هرس درختان حتی در زمان بروز آفات باید از طریق روش‌های مختلف انجام شود و قطع کردن بخش‌های آفت زده در واقع راهکار آخر است و از طرفی باید مطالعات دقیقی نسبت به وضعیت درختان، نوع آفات و میزان و درصد گرفتاری درختان به آفات انجام می‌شد و سپس اقدام به این نوع هرس می‌شد.

درختان اراک سربرداری شده‌اند

یکی از منتقدان به عملکرد شهرداری به ایسنا گفت: هرس یکی از عملیات‌های ضروری برای درختان است و مفهوم حذف شاخه‌های مختلف درخت برای دستیابی به هدف مشخص را دنبال می‌کند.

عباس شاهوردی شکل‌گیری درخت، فرم‌دهی، رفع درگیری شاخه‌ها، حذف شاخه های شکسته و آفت زده را از جمله اهداف مشخص جهت انجام هرس دانست و با طرح این سوال که آیا با این تفاسیر می توان اقدام شهرداری را هرس دانست یا خیر؟ بیان کرد: در زمان کاشت درخت به منظور وادار شدن درخت به ایجاد شاخه‌های جانبی سربرداری انجام می شود که این امر ایجاد تعادل میان ساقه و ریشه و تناسب بخش هوایی و زیرزمینی درخت را به دنبال دارد.

این فعالان محیط زیست و فضای سبز شهری افزود: در سال دوم سه تا 5 شاخه درخت هرس می‌شود و عملا از سال دوم به بعد به هیچ عنوان نباید سربرداری درخت انجام شود و تنها خلوت‌سازی آن انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه به گفته مسئولان حوزه فضای سبز شهری بخش عمده‌ای از درختان نارون درگیر آفت شده‌اند گفت: نارون درختی است که ذاتا نیاز به هرس شدید ندارد بلکه هرس آن تنها برای زیباسازی، فرم‌دهی و حذف شاخه‌های شکسته انجام می‌شود، اما با کاری که فضای سبز انجام داده و در واقع لخت شده است، تعادل بخش هوایی و زیرزمینی درخت به هم می‌خورد.

شاهوری با اشاره به هرس سال گذشته که شاخه‌ها کاملا زده شد، گفت: هرس مجدد امسال که در واقع سربرداری نام دارد در کنار هرس شدید سال گذشته خطا اندر خطاست. در واقع امسال باید کار خلوت‌سازی شاخه‌ها انجام می‌گرفت.

وی تصریح کرد: درخت نارون به صورت طبیعی 10 تا 15 متر ارتفاع می‌گیرد، اما این کوتاه نگهداشتن درخت در واقع به معنی از بین بردن درخت است.

هرس صورت‌گرفته درخت را آماده حمله مجدد آفات کرده است

این فعال فضای سبز شهری با بیان اینکه بین شاخه‌های اصلی و فرعی باید تناسب قطری وجود داشته باشد، گفت: قطر شاخه فرعی باید 50 تا 75 درصد قطر شاخه اصلی باشد علاوه بر آن بر روی شاخه‌های فرعی باید شاخه ثانویه نیز وجود داشته باشد تا درخت پایدار بماند و تناسب قطرها برقرار باشد ولی هرس سنگین انجام شده بر روی درختان اراک باعث ناپایداری درخت و حمله مجدد آفات خواهد شد..

وی با تاکید بر اینکه کرم‌های چوب‌خوار و پوست‌خوار آفت کلیدی درختان در اراک هستند، گفت: هرچه اطراف درخت گرم‌تر و رطوبت کمتر باشد شدت حمله آفت به درخت بیشتر خواهد بود، اما زمانی که درخت تاج و چتر مناسب دارد رطوبت بیشتری دارد، هوای اطرافش خنک‌تر و تبخیر سطحی کمتر است و این شرایط مانع حمله آفات می‌شود در حالی که هرس صورت گرفته کاملا درخت را لخت کرده است. به گفته مسئولان این نوع هرس به منظور از بین بردن آفات بوده است در حالی که این اقدام زمینه حمله شدیدتر آفات به درختان را فراهم خواهد کرد.

شاهوری تصریح کرد: به گفته مسئولان سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری اراک درختان این شهر درگیر آفت سوسک شاخک بلند روزاسه شده اند، این آفت تنها در شاخه‌های نازک نفوذ می کند و وارد تنه نمی شود. این آفت دوره زندگی یک ساله دارد و راهکار اصلی مقابله با آن اینست که با شیوع آن از اواخر تیرماه رصد های میدانی در بین درختان انجام و شاخه‌های خشک شده حذف شوند.

وی با تاکید بر اینکه شاخه‌هایی با قطر هفت تا هشت سانتیمتر به هیچ عنوان گرفتار سوسک شاخک بلند روزاسه نمی‌شود، افزود: این نوع سوسک آفت اصلی درخت نارون نیست بلکه آفت اصلی نارون کرم پوست خوار است که لاروهای آن در زیر پوست تجمع می کنند و درخت‌های ضعیف درگیر این آفت می‌شوند.

این درخت‌ها دیگر درخت نمی‌شوند

این منتقد به عملکرد شهرداری اراک، علت اصلی نقد خود را بیان نشدن جزئیات در این راستا عنوان کرد و گفت: متاسفانه گفته نمی‌شود آفت درختان چه نوع و به چه میزان بوده است و آیا این هرس و سربرداری انجام شده بواسطه یک پیوست مطالعاتی و تحقیقانی انجام شده است یا خیر؟ قطعا اگر پیوست مطالعاتی دخیل بود درخت به این شکل بریده نمی‌شد.

شاهوردی با تاکید بر اینکه قطعا این درخت‌ها دیگر درخت نخواهند شد، بیان کرد: هرس‌های صورت گرفته طی سال‌های اخیر و البته هرس کنونی تناسب تنه و تاج را بر هم زده است، هر درخت سالانه باید 60 تا 70 سانتیمتر رشد داشته باشد و 350 لیتر آب و همچنین کود و تغذیه مناسب نیاز دارد، اما و قطعا درختانی که دچار هرس سنگین شده اند با این شرایط به هیچ عنوان به دوران اوج خود بازنخواهد گشت.

وی اظهار کرد: آفات پوست‌خوار و چوب‌‌خوار قدرت شناسایی بالایی دارند و درخت ضعیف را انتخاب می‌کنند از طرفی درختان مواجه با کمبود آب امواجی از خود ساطع می‌کنند که برخی حشرات متوجه آن می شوند و به این صورت درخت گرفتار آفت می‌شود، درصورتی که اگر تنها ازت به درخت داده می‌شد خیلی از آفات وجود نداشت و حتی در صورت هجوم آفات با پایش مستمر امکان اقدام به ‌موقع وجود داشت تا قبل از رسیدن به مرحله خسارت اقتصادی شرایط تحت کنترل درآید.

کنترل آفات منوط به استفاده از راهکارهای مختلف

این فعال محیط زیست با تاکید بر اینکه در برخورد با آفات چوب‌خوار یا پوست‌خوار نمی‌توان از یک حربه استفاده کرد، افزود: باید راهکارهای مختلفی همچون تغذیه، آبرسانی، بررسی زمان مناسب جهت ضربه زدن به آفت و در نهایت هرس را تعریف کرد، اما متاسفانه مطالعه‌ای در این خصوص صورت نگرفته است و تنها اره پای درختان گذاشته شد. شاید در نقاط حاشیه و جنگل‌های دستکاشت مشکلات آبی وجود داشته باشد اما در بلوارهایی که هر روز آبیاری می شوند، درختان نباید با آفت مواجه شوند پس نمی توان مشکلات آبی را عامل آفت درختان دانست .

وی تصریح کرد: قبل از تغذیه نکردن درخت قیچی یا اره بردن به سمت آن اشتباه است و اگر تنها درخت تغذیه شود بسیاری از مشکلات حل می‌شود، از سال 93 وضعیت هرس درختان و مشکلات حاصل از آن به شهرداری و شورای شهر وقت و حتی نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی منتقل شد و نامه‌های ارسال شده موجود است، اما توجهی به تذکرات نشد و حتی سال 94 پیرامون این موضوع با حضور مسئولان امر نشستی مفصل در خبرگزاری ایسنا برگزار و دغدغه‌ها منعکس شد، اما توجهی به موارد مطرح شده صورت نگرفت.

هرس سنگین، برهم زننده سیستم هوایی و زمینی درخت

عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی اراک در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: معمولا هرس درختان اهداف مشخصی دارد که اهم آن کنترل و سلامت گیاه، ایجاد تهویه در تاج درخت و شاخه‌ها، ایجاد تعادل در اطراف تنه اصلی به منظور دریافت اکسیژن و جلوگیری از ساییدگی شاخه‌ها و جوانسازی درخت و حذف شاخه‌های آفت‌زده، خشک و صدمه دیده است.

دکتر سیدمهدی نبئی با بیان اینکه عموما هرس‌های سنگین قابل پذیرش نیست، گفت: هرس باید به صورت تدریجی انجام گیرد و نمی‌توان به یکباره کل شاخه‌ها حذف شود چراکه این امر سیستم هوایی و زیرزمینی درخت را بر هم می‌زند.

وی با بیان اینکه هرس در واقع ایجاد زخم بر پیکره درخت است، افزود: هرس آوندهای درخت را باز می‌کند و در معرض هوا قرار می‌دهد و به این ترتیب شیره آوندها بیرون می‌آیند که این خود محلی برای توسعه بیماری‌های قارچی است که باید به سرعت با محلول و مواد ضدعفونی‌کننده و یا چسب باغبانی مانع این اتفاق شد.

نبئی تاکید کرد: هرس سنگین استرس شدیدی به گیاه وارد می‌کند و حتی در مواردی می‌تواند خشک شدن درخت را به دنبال داشته باشد که بر همین اساس هرس باید به اندازه معین و مورد نیاز انجام شود.

چرایی بروز آفات باید پیگیری شود

وی بیان کرد: کنترل شدت آفات در درختان باید از طریق راهکارهای مختلف انجام شود و در آخرین مرحله به سمت هرس سنگین رفت. گاهی شاخه کاملا آلوده شده و تخم حشرات نیز به لابلای پوست نفوذ کرده است که در این شرایط راهی جز هرس وجود ندارد و البته در چنین حالتی نیز باید با روش‌های مختلف اجازه توسعه آلودگی را نداد.

عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی اراک با تاکید بر اینکه در قدم اول باید به سمت مشخص شدن چرایی شیوع آفت و درگیری درختان حرکت کرد، افزود: مسلما در بحث آفات، درختان ضعیف به سرعت درگیر می‌شوند که این امر نگهداری و مدیریت شهری را مورد توجه قرار می‌دهد. تغذیه درست درخت، مبارزه به‌ موقع با آفات و انتخاب نوع و رقم گونه‌های سازگار با شرایط و مشکلات آبی و آلودگی محیطی برای کاشت در اراک و ... باید پیگیری می شد تا کار به اینجا نکشد.

هرس مشابه در یک مسیر نشان از نبود کار تخصصی است

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور تهران نیز با طرح این سوال که چرا درختان دچار آفت شده‌اند و تاکید بر ضرورت بررسی دقیق در این راستا، اظهار کرد: قطعا درختان در مواجهه با یک آفت شرایط مشابهی ندارند و برای مثال درختان یک مسیر یا یک خیابان به صورت یکسان درگیر آفت نمی‌شوند.

دکتر سهراب عسگری تاکید کرد: نوع هرس‌ها نشان می‌دهد که کار توسط یک تیم متخصص انجام نشده است چراکه وقتی در یک مسیر همه درختان به یک شکل هرس می شوند بدین معناست که نوع آفت و میزان آن به صورت دقیق شناسایی نشده است.

وی با بیان اینکه درختان در واقع پس‌انداز یک ساله آب هستند، گفت: با هرس سنگین و این چنینی در واقع این سرمایه هزینه شده و پس‌انداز انجام شده هدر می‌رود و در هیچ کشور توسعه‌یافته‌ای نیز هرس به این شکل انجام نمی‌شود.

عسگری با اشاره به اینکه بارها در خصوص نوع هرس در اراک صحبت به میان آمده است، اما توجهی به آن نمی شود، افزود: در گذشته زمانی که اسمی از افت نبود، مباحث تخصصی بسیاری در خصوص فضای سبز اراک و آفت‌های احتمالی مطرح شد و بر استفاده از درختان بومی و مقاوم در برابر شرایط اراک تاکید شد، اما کسی توجه نداشت.

این فعال محیط زیست اظهار کرد: درختان ریه‌های شهر هستند و نباید به سلامت شهروندان در شرایط کنونی اراک بی توجهی شود، اگر آفتی وجود دارد و نیاز به هرسی هست، اقدام در این رابطه باید به صورت علمی و بر اساس مطالعه صورت گیرد تا بتوان به نتیجه مثبت رسید.

درختان اراک گرفتار هفت نوع آفت/نارون‌ها درگیرند

به گزارش ایسنا، سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری اراک در پاسخ به نقدهای مطرح شده نسبت به هرس صورت گرفته در اراک به ایسنا گفت: در قسمت‌های مختلف شهر شاهد هجوم آفات به درختان هستیم که اکثر درختان نارون را درگیر کرده است.

محمدرضا کشاورزیان آفت‌های اصلی درختان شهر اراک را سوسک سرشاخه‌خوار و پوست خوار، پروانه فری، چوب‌خوار ساترا، سوسک طوقه‌خوار، قارچ فیتیله نارنجی و شپشک سپردار عنوان کرد و گفت: درختان نارون گرفتار آفت چوب‌خوار و پوست‌خوار شده‌اند.

وی افزود: در بحث آفات و هرس درختان برنامه کارشناسی و مطالعات میدانی انجام شده است و یکی از اقدامات انجام شده در هرس درختان مطالعات میدانی است. کارشناسان مستقر در مناطق به صورت مستمر در طول سال وضعیت درختان پایش می‌کنند و براساس این رصد میدانی گونه‌های درختی دچار آفات که آفت آنها الزاما از طریق سم‌پاشی از بین نمی‌رود به منظور هرس شناسایی و کدگذاری می شوند که این روند برای هرس امسال در اراک دنبال شد.

کشاورزیان تصریح کرد: در درختان اقاقیا تنها بحث خشکه‌گیری انجام شد که به دلیل کمبود منابع آب و تغذیه سرشاخه‌های آنها خشک شده بود، همچنین در میان برخی درختان 20 ساله اراک نیز به دلیل عدم رعایت فاصله مناسب در زمان کاشت رقابت شدید برای دریافت نور و تغذیه ایجاد شده بود و در ادامه عدم رسیدگی به آنها منجر به خشکی درختان شده است و به ناچار هرس و خشکه‌گیری در خصوص آنها انجام گرفت.

وی با تاکید بر اینکه خشکه‌گیری و حذف شاخه‌های شکسته یا شاخه‌های در معرض شکسته شدن به جهت رفع خطر و ایمن‌سازی برای عابران یکی از وظایف سازمان است، افزود: کاشت نارون مدتی از دستور کار خارج شده بود، اما به دلیل محدودیت‌های موجود در انتخاب گونه‌های گیاهی جدید در اراک ناچار به استفاده از نارون هستیم که امروز تمامی نارون های اراک دچار آفت هستند البته در برخی مناطق وضعیت بهتر بود و اقدامات به راحتی انجام شد.

درختان در سال‌های اخیر تغذیه مناسب نشده‌اند

  سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری اراک اضافه کرد: در برخی مناطق درختان به ارتفاع بالایی هدایت شده‌اند که در خصوص گونه نارون این کار اصولی نیست و همین امر دسترسی و سم‌پاشی را با چالش مواجه کرده است چراکه رسیدگی به درختان با ارتفاع بلند امکانات ویژه لازم دارد و از طرفی اکثر این درختان در خیابان اصلی شهر هستند و امکان هرس آنها وجود ندارد و کار به ساعات شب موکول می‌شود که این خود محدودیت‌های خاص خود را ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه سوسک سرشاخه‌خوار ضعیف‌ترین درختان را برای حمله انتخاب می‌کند و اگر درخت تغذیه خوب داشته باشد و گردش شیره نباتی در درخت زیاد باشد حشره در آن تخم‌ریزی نخواهد کرد، افزود: تغذیه به نوعی عامل پیشگیرانه در مقابل آفت است، یکی از اقدامات اساسی در پاییز و زمستان بحث تغذیه، هرس و خشکه‌گیری است که بودجه لازم در این راستا طی سال‌های اخیر تامین نشده است. از طرفی به دلیل نبود بودجه منطقی در پاییز 70 درصد نیروهای فصلی کم ‌شدند و علیرغم میل مسئولان سازمان برای رساندن بودجه تا پایان سال برخی اقدامات ضروری مانند تغذیه مغفول باقی ماند.

تغذیه درختان اراک نیازمند اعتبار 1.5 میلیاردی

کشاورزیان تاکید کرد: سازمان در سال آتی در بحث تغذیه درختان کار بزرگی پیش ‌رو دارد، اگر 10 درصد درختان حالت اورژانسی داشته باشد این میزان معادل 100 هزار درخت است که برای این درخت ها کودرسانی به عنوان یک کار حداقلی ضروری است و برای این تعداد در یک مقطع 1.5 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که این رقم از کل بودجه گل و کود و بذر و ... در سال 96 بیشتر است، اما رویکرد بر این است که برای حفظ منابع سبز شهر و سرمایه‌های قبل تلاش شود و مکلف به حفظ و نگهداری فضای سبز موجود و احداث فضای سبز جدید هستیم. بر همین اساس سعی بر تغذیه مناسب است و درختان ضعیف و درختان مرکز شهر که بواسطه فرم باغچه‌ها و تردد موجود، تغذیه و آبرسانی درستی نشده‌اند، اصلاح ‌می‌شوند.

وی با اشاره به نبود زمستان واقعی در اراک تصریح کرد: در شرایط فعلی طبیعتا درختان زودتر از خواب بیدار می‌شوند و هرس کنونی تنها به خشکه‌گیری و فرم دهی و حذف شاخه‌های دارای آلودگی زیاد ختم می‌شود و عمده کار هرس انجام شده است.

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری اراک با اشاره به تصاویر منتشر شده در فضای مجازی که نشان از برداشتن کامل تاج درخت و باقی ماندن تنه دارد، گفت: بخشی از این نوع اقدامات توسط مردم انجام شده است که واحد حقوقی پیگیر موضوع است البته شاید تعداد بسیاری معدودی از درختان  به دلیل خشک شدن شاخه ها هرس سنگین شده باشند، اما اینکه تنه تنها باقی مانده باشد، انجام نشده است.

منکر خطای انسانی نیستیم

وی با تاکید بر اینکه قطعا هرس سنگین که مورد نقد فعالان محیط زیست است، مورد تایید نیست و به ناچار صورت گرفته است، افزود: کار هرس توسط نیروهای فصلی و با نظارت کارشناسان امر صورت گرفته است، اما به هر روی نمی‌توان منکر خطای انسانی بود. سعی بر این است که با آموزش مستمر خطای نیروی انسانی به حداقل برسد.

کشاورزیان درخصوص هرس و چوب‌های جمع‌آوری شده عنوان کرد: شاخه‌هایی که دارای آلودگی قارچی یا آفت قابل انتقال هستند معدوم‌سازی و امحا می‌شوند اما قسمت‌هایی که امکان استفاده دارند بخشی در منظرسازی و بخشی هم به صورت چیپس چوب رنگی استفاده می‌شوند، بخش عمده‌ای نیز طی پروسه‌ای به عنوان کود مورد نیاز گیاهان استفاده خواهد شد..

وی با بیان اینکه نقدهای صورت گرفته قطعا از سوی دلسوزان فضای سبز شهری مطرح شده است و این نقدهاست که ایرادات را مشخص می کند و پیشرفت را منجر می‌شود، تصریح کرد: قطعا از نظرات فعالان محیط زیست در هرس سال آینده استفاده خواهیم کرد و حتی در صورت امکان بخش نظارتی کار را تفویض اختیار خواهیم کرد. شنوای نقدها هستیم و اگر اشتباهاتی صورت گرفته نمی‌توان منکر شد و خواستار کمک هستیم و از منتقدان می خواهیم تا به عنوان بازوی رصدکننده و اجرایی با نقد منصفانه و با توجه به شرایط سازمان و فضای سبز شهری یاریگر سازمان باشند.

به گزارش ایسنا؛ چالش درختان شهری اراک موضوع دیروز و امروز نیست و سالهاست که فعالان محیط زیست به عملکرد شهرداری ها در دوره های مختلف نسبت به نحوه نگهداری از درختان شهری اراک که بدون اغراق ریه های این شهر آلوده محسوب می شوند، انتقاداتی را وارد می دانند.

با وخیم تر شدن وضعیت سلامت درختان در اراک در چند سال اخیر و تشنه و گرسنه ماندن آنها، این انتقادات در دوره قبل شهرداری اراک بسیار قوت گرفت، بویژه آنکه شهردار قبلی گاه این حق را به خود می داد که در راستای انجام پروژه های عمرانی چند درخت را هم از سر راه بردارد و اینگونه هرس ها البته در دوره های گذشته نیز آشنای خاطرات مردم اراک هستند.  

شاید این انتظار که شهرداری اراک حداقل در دوره جدید فعالیتی صدای فعالان و نقادان این حوزه را می شنید، انتظار نابجایی نباشد، ولی از توضیحات متولیان این حوزه بر می آید که حتی اگر کار کارشناسی هم در خصوص هرس اخیر صورت گرفته باشد، باز هم پای عجله و مسائل مالی در میان بوده و بر نحوه عملکرد تاثیر گذاشته است.

در هر حال میراث بی توجهی ها و مدیریت های غلط و عدم انجام نظارت بر اقدامات اینچنینی و عدم استفاده از نظرات کارشناسی در این حوزه به شهردار امروز و مجموعه مدیریتی اش رسیده است و انتظار می رود خطاهای گذشته دوباره در این شهر تکرار نشود و سرمایه سبز این شهر که از بی توجهی های گذشته جان سالم به در به در برده است دچار گرفتاری های جدید نشود.

به گزارش ایسنا، از آنجاکه توضیحات مجموعه شهرداری، سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری اراک و تیم متخصص هرس از سوی منتقدان مورد قبول واقع نشد، مقرر شد که امروز جلسه واکاوی شرایط درختان و اقدامات صورت گرفته با حضور اساتید فن، تشکل‌های مردم نهاد، مسئولان شهری، اساتید دانشگاه و اعضای شورای شهر در کمیسیون خدمات شهری، سلامت و محیط زیست شورا برگزار شود، باید منتظر ماند و دید این گردهمایی برای آینده درختان این شهر نتیجه مثبتی خواهد داشت یا خیر.

به هر روی هرس درختان درست یا نادرست، سنگین یا سبک انجام شد و امکان بازگشت به شرایط قبل وجود ندارد و تنها می‌توان چشم امید به بهار دوخت و درختانی زنده، سبز و شاداب را در سایه سخاوت بهار امیدوار بود .

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: